Sisteme ikinci ekranı montajı sonrası CPU darboğazı oluştu

Yusuf Bankur

Femtopat
Daha fazla  
ViewSonic VA-2223 FHD monitörümü, laptopuma HDMI üzerinden ilk kez bağladım. Bir süre sonra garip bir şekilde bütün oyunlarımdaki FPS değerleri düşmeye ve drop girmeye başladı. MSI Afterburner'den bakınca CPU %100 GPU %50-60 civarlarındaydı. Neredeyse bütün oyunlarda böyle. Görev yöneticisini açıp CPU kullanan uygulamaları izledim. Önce Intel ekran için Ses'i yakaladım. HDMI üzerinden ses aktarmayla ilgili olduğunu düşündüğüm için aygıt yöneticisinden kaldırdım. Oyuna geri girince CPU kullanımlarım düzelmişti. Ama bir 3 dakikanın ardından gene aynı sorun oldu. Yardım edin lütfen.
Güncelleme, artık Opera kullanırken bile CPU kullanımı %100'ü görüyor.

Son düzenleme:
Görev çubuğundaki ses ikonuna sağ tıklayın. Kayıttan yürütme aygıtlarına tıklayıp, HDMI ses çıkışını sağ tık menüsü ile devre dışı bırakın. Eğer sorun devam ediyorsa ses kartı ve grafik kartı sürücülerini kaldırıp tekrar yükleyin.

Şöyle garip bir şey oldu: Oyun oynarken diğer monitörde görev yöneticisinden işlemci kullanan uygulamaları takip edince Xbox Game Bar %10'luk bir kısım kaplıyordu. Devre dışı bırakınca oyunu bile yeniden başlatmadan FPS değerlerim normale geldi, droplar azaldı. Ayrıyeten, oyun içi grafik ayarlarını daha yükseğe çekince darboğazda azalma oldu. Hala biraz CPU ve GPU frekanslarında ve kullanımlarında dengesizlik var. Gene de bilmiyorum, tek seferlik mi böyle oldu yoksa düzelttim mi göreceğim.

Görev çubuğundaki ses ikonuna sağ tıklayın. Kayıttan yürütme aygıtlarına tıklayıp, HDMI ses çıkışını sağ tık menüsü ile devre dışı bırakın. Eğer sorun devam ediyorsa ses kartı ve grafik kartı sürücülerini kaldırıp tekrar yükleyin.

İlk yaşadığım zaman bunu denemiştim yukarıda belittiğim gibi. Sürücülere gelirsek de zaten format atıp hepsini baştan kurdum. İkisi farklı etki mi gösterir.

Geri
Yukarı