Sistemi yüksek performans modunda tutmak zararlı mı?

Lamelo

Hectopat
PC'yi sabahları açıp Online derse giriyorum yakşalık 7 saat sürüyor ve hep yüksek performans modunda.

Peki bunun bir zararı var mı? PC 5 yıl gidecekken 4'e düşürür mü yani fark edilebilecek bir eskime meydana gelir mi? Oyun oynamıyorken derste falan dengeli getirmeli miyim? PC bir süre sonra yorulur performansı düşer mi?

GPU: GTX 1660 Super.
CPU: Intel i5 9400F.

Not: Oyunlarda genellikle hep en Low ayarlara oynuyorum, her şey performans modunda ve FPS 160'a sabit ve sıcaklık değerleri 60 ila 63 arası gidip geliyor yani hiç ısınmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayarlara bakmakta fayda var, işlemci yüzdesi manuel olarak ayarlanabildiği için gamebooster gibi üçüncü partiler ayarlarda oynama yapabiliyor ya da yeni güç profilleri yaratabiliyor. Bazı oyunlarda nadir olsa da yüksek performans modunda farklılıklar olduğunu ben de duydum. Oyun motoru ya da optimizasyonuna bağlıdır. Daha iyi çalışıyorsa bu işlemi elle yapmanda bir sorun yok.

PC'yi sabahları açıp Online derse giriyorum yakşalık 7 saat sürüyor ve hep yüksek performans modunda.

Peki bunun bir zararı var mı? PC 5 yıl gidecekken 4'e düşürür mü yani fark edilebilecek bir eskime meydana gelir mi? Oyun oynamıyorken derste falan dengeli getirmeli miyim? PC bir süre sonra yorulur performansı düşer mi?

GPU: GTX 1660 Super.
CPU: Intel i5 9400F.

Not: Oyunlarda genellikle hep en Low ayarlara oynuyorum, her şey performans modunda ve FPS 160'a sabit ve sıcaklık değerleri 60 ila 63 arası gidip geliyor yani hiç ısınmıyor.

60-63 diyorsun nasıl ısınmıyor kanka.

Yeni konular

Geri
Yukarı