Sistemin belirli parçalarını yüksek tutmak

Serush

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 7600X, MSI PRO B650-P WIFI, * Sapphire Pulse ITX Radeon RX 570 8GB * Kingston DDR5 32GB(2x16GB) 5600MHz CL36 Fury Beast, Sharkoon SS-COOLZERO-750 750W, Arctic LIQUID FREEZER II 240, DeepCool CC560
Hazır sistemlerde görebileceğiniz üzere genellikle B450 ya da A-B tier B550'ler, 3000 ya da 3200MHz RAM'ler, stok soğutucular kullanılıyor. R5 5600X VE3060 Ti'lı bir sistem alırken RAM'leri 3600MHz, anakartı MSI B550 Gaming Edge ve 240mm sıvı soğutma almak mantıklı olur mu? 13.000TL civarındaki sistem yaklaşık 16.500-17000'e tekabül edecek.

Şahsen bilgisayar alırken benzer bir yol izledim. Hazır sistemde sunulan parçaları özelleştirme ekranında bütçeme uygun olarak değiştirebildiklerimi kaliteli ve performanslı olduğunu düşündüğüm parçalar ile değiştirdim. Özelleştirme imkanı sunulmayan ama değiştirmek istediğim parçalarda ise zamanla sonradan başka yerlerden alarak sistemimi neredeyse son haline getirdim. Sende benim gibi bir kere alayım uzun süre uğraşmadan kullanayım aldığım sistem içime sinsin diyorsan bence aradaki farka değiyor.

Şahsen bilgisayar alırken benzer bir yol izledim. Hazır sistemde sunulan parçaları özelleştirme ekranında bütçeme uygun olarak değiştirebildiklerimi kaliteli ve performanslı olduğunu düşündüğüm parçalar ile değiştirdim. Özelleştirme imkanı sunulmayan ama değiştirmek istediğim parçalarda ise zamanla sonradan başka yerlerden alarak sistemimi neredeyse son haline getirdim. Sende benim gibi bir kere alayım uzun süre uğraşmadan kullanayım aldığım sistem içime sinsin diyorsan bence aradaki farka değiyor.
Aynen öyle düşünüyorum. Aldım mı beni uzun süre götürsün, overclock çok yapmak istemesem de yaparsam beni zorda bırakmasın istiyorum. Bütcem yeterliyken alabildiğimin en iyisini alayım, daha sonrasında kafam rahat etsin istiyorum. Sisteminin ilk halini ve geliştirdiğin halini rica etsem söyleyebilir misin merak ettim de.

Satışa sunulan stok halindeki özellikleri tam olarak hatırlamıyorum. Satış sayfasına baktığımda ise sadece işlemci, ekran kartı ve ram boyutu yazıyor. Stok hali yanlış hatırlamıyorsam 10.000TL civarındaydı. Ben yükseltmeler ile Kasım 2020'de 12.600TL ye satın almışım.

Şu an kullandığım sistem şu şekilde;
Amd Ryzen 5 5600x İşlemci (S)
Silverstone PF360 Sıvı Soğutma (E)
Asus ROG Strix B550 E-Gaming Anakart (Y)
Team T-Force Delta TUF Gaming 2x16 3200mhz CL16 Ram (Y)
Msi Gaming X RTX2070 Super (S)
Adata Swordfish 500Gb m2 SSD (S)
GamePower WARCRY Kasa ve dahili 650W PSU (S)
Corsair RM850 Modüler 850W PSU (E)
WD Black SN750 1Tb m2 SSD (E)

*(S) Stok hali
*(E) Sonradan eklediklerim
*(Y) Satış sayfasında yükselttiklerim

Normalde 5600x ve RTX 3070 içeren geneli Asus marka bir sistem düşünüyordum ama malum stok sıkıntısı ve fahiş fiyatlar yüzünden bu sistemi almıştım. O dönem gördüğüm en f/p sistem buydu. Sistemde tek gözüme batan şey ekran kartının Msi olması çünkü RGB ışıkları senkronize edemiyorum. Fırsat bulursam Asus marka RTX3060Ti ve üzeri bir modele geçmeyi düşünüyorum.
Onun dışında bilgisayarı açıp oturup kasama baktığımda (RGB ışıklar ile bana göre cidden çok güzel bir görüntüsü var) ister istemez mutlu oluyorum.

Çok teşekkür ederim hocam çok sağ ol

Yeni konular

Geri
Yukarı