Site açma, Hosting ve Domain

Makaleler
25
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Mimar
Site açmak istiyorum. Öncelikle hazır bir tema buldum, onu direk uygulayıp yazıları ve resimleri değiştirerek sunmak istiyorum. Fakat bu konuda hiç bilgim yok. A'dan Z'ye anlatan bir kaynakta bulamadım.

Kurmak istediğim temayı şuraya ekleyeyim ; Site Templates - North - One Page Parallax Theme | ThemeForest

Hosting ve domaini ''turhost'' veya ''turkticaret'' adlı iki siteden birinden almayı düşünüyorum. Sizce hangisini seçmeliyim ? Ya da daha iyi alternatif var mı ?

Fakat takıldığım noktalar var. Wordpress, HTML, Joomla bunların arlarındaki farklar nelerdir. Yukarıdaki gibi sadece portfolyo ve video eklenecek bir site için hangisi daha uygun olur ?

Ve en sonuncusu bu temayı hangi platform üzerine oluşturmalıyım ?
  1. Linux (Debian) - Apache & Php 5.3
  2. Windows (Server 2008) - IIS 7.5 & .Net 3.5

.Net bilmiyorum. Access, MySql ve Ms SQL hakkında da bir bilgim yok. Wordpress ve türevleri açık kaynak kodlu olduğundan daha çok işime yarayacak diye düşünüyorum. Ama bir günde bu kadar idrak edebildim, yardım talep ediyorum, site ismine karar verirsen hemen satın alıp temayı ekleyip yayınlayacağım sitemi.

1- Domain için isimtescil öneririm, ben ordan alıyorum zaten büyük bir firma. Hosting için ise emikron öneririm.
2- Html bir dildir, Wordpress ve Joomla ise html ve statik dillerle oluşturulmuş yapılardır. Kullanım kolaylığı, güncelleği ve gelişmişliği açısından Wordpress öneririm, tema yükleyerek istediğiniz tasarıma,yapıya bürünür.
3-Eğer Wordpress kullanacaksan Linux server seçmelisin, çünkü php ile kodlanmıştır wordpress.

başka soruların olursa tekrar yaz elimden geldiğince cevap veririm.

Merhaba, öncelikle domain ve hosting aldığınız şirketi dikkatli seçin. Domain isimtescil hosting turhost'u tercih ederdim.
Html ayrı kategoride, wordpress ve joomla farklı bir kategoridedir.

"HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz. Zira HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz. Ancak bu dili yorumlayabilen programlar aracılığıyla çalışabilen programlar yazılabilir." kaynak: wikipedia.
"PHP, HTML içerisine gömülebilen betik veprogramlama dilidir." kaynak: wikipedia.

Wordpress ve Joomla bir scriptdir. Bunlar açık kaynak kodlu blog scriptleridir. Joomla'yı bilmiyorum ama wordpress scripti html,css ve php kullanarak yazılmıştır. Php Linux'da çalışır yani wordpress'i linux'da kullanabilirsiniz.

Verdiğiniz tema ve "Yukarıdaki gibi sadece portfolyo ve video eklenecek bir site için hangisi daha uygun olur ?" derseniz wordpress'i seçmeniz taraftarıyım. Biraz html css php bilin istediğiniz temayı bulun ve kurun. Kafanız rahat olur : )

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Benim seçtiğim temalar HTML bölümünde. Şimdi linux web hosting alarak yukarıdaki temayı uygulayabilir miyim ?

İlk olarak almak istediğiniz bir html/css/jquery ile oluşturulmuş güzel bir tema. Sitenize girerken insanların ping seviyeleri düşük olsun isterseniz Türkiye'de bulunan bir sunucudan olsun alacağınız hosting. Türkiye'de işini iyi yapan birçok firma mevcut tabiki fakat ben hosting olarak "turhost" veya "sadecehosting" firmalarını tavsiye edebilirim.

Domaininizide "isimtescil" firmasından almanızı şiddetle tavsiye ederim. Temanıza gelirsek temanın düzenlenmesi için kodlara müdehale şart. Bu tip sıkıntılarınızda da size elimden gelen yardımı yapabilirim. Daha farklı sorularınız olursa yöneltin cevaplayalım. Umarım faydalı olabilmişimdir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı