Site asansör revizyonu

gargantua

Hectopat
Arkadaşlar günaydın. Oturduğum sitedeki yöneticimiz, farklı bir yere taşındığından dolayı yöneticiliği bıraktı ve ben de zamanın geldiğini düşünerek yöneticilik sorumluluğunu üzerime aldım.
Eski yöneticimize bundan 1 ay önce, asansör denetim firması gelip yeni bir yönetmeliğin çıktığını ve mevcut asansörlerin yönetmeliğe uygun hale getirilmesi gerektiğini belirtmiş ve asansörlere kırmızı etiket basmış. Gerekli düzenlemeler yapılınca tekrar denetlemeye gelip yeşil etiket basacaklarmış.
Biz de uzun zamandır asansör konusunda hizmet aldığımız firmaya durumu belirttik, onlar da bizlere bir teklif iletti ve belirli bir bedel karşılığı bunu yapacaklarını söylediler. Burada sorun yok.
Sorun tam olarak şu: Asansör firmasının iletmiş olduğu teklifte, aşağıda ekte paylaşmış olduğum şekilde 2 adet madde mevcut. Bunların yönetim tarafından yapılması gerektiği belirtilmiş.
Benim sormak istediğim, bizim yapmamız gereken bu işlerin zorluk derecesi nedir? Tahmini ne kadar ücret tutar? Bir de herhangi birini getirip bu işi yaptırırsak, asansörlerde herhangi bir zarar oluşur mu?
Saygılar.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    14,2 KB · Görüntüleme: 74
Son düzenleyen: Moderatör:
Siz kendiniz yapamazsınız zaten :D Elektrik tesisatını düzenlemenizi ve gerekli olan düzenlemeyi yapmanızı istemiş asansör bağlamaya hazır olması için. Bunu bir elektrikçi çağırıp yaptırmalısınız.
Ancak bu işlerden anlayan iyi bir elektrikçi bulun hiç yapmamış kişiye pek güvenmeyin.

Yani biz yapamayız, çünkü uzmanlık gerektiren bir süreç. Biraz daha açmam gerekirse, oturduğum semt tam manasıyla "tokatçı" dolu. Bir işin ederi 100 ise, adamlar 300 diyebiliyor.Belki sosyalde birisi görür de en azından 1. madde hakkında olayın ne olduğunu anlatır diye düşünmüştüm.

1. yazan maddeyi bende pek bir şey anlamadım, yazan kişi Türkçeyi pek bilmiyor çünkü. Virgül kullanmayı bilmiyor heralde :)
2. Madde Sigorta kutusuna 4 adet W tipi sigorta konulacak diyor. Ancak bağlantıya da hazır olması lazım diyor. Önceki asansör kablolarının yeni sigortaları kaldıracak değerde mi bilmek gerekir. Ek olarak kablo gerekirse kablo çekilmesi gerekecek sisteme bunları da siz yapamayacağınıza göre bir elektrikçi gerekiyor.
Sigorta ve Sigorta kutusunu kendiniz alabilirsiniz ama fazla fiyattan kaçmak istiyorsanız. Ancak resimde Kaç amper vs. teknik olarak açıklamamış gereklilikleri devamında yazıyorsa onları alabilirsiniz internetten.
Tokatçı sadece orada değil, Türkiye'nin her yeri doldu artık onlardan. Emeğinin fazlasını alanın boğazında kaldır inş o paralar.

Aynen, o yüzden deneyimi olan birini demiştim. Ancak tanıdık elektrikçi de anlar yani çok prof. olanı bulmaya gerek yok.
Asansör firmasını arayıp daha detaylı teknik bilgiyi de isteyebilirsiniz oradaki anlamadığınız maddeyi filan sorabilirsiniz.

Aynen, o yüzden deneyimi olan birini demiştim. Ancak tanıdık elektrikçi de anlar yani çok prof. olanı bulmaya gerek yok.
Asansör firmasını arayıp daha detaylı teknik bilgiyi de isteyebilirsiniz oradaki anlamadığınız maddeyi filan sorabilirsiniz.
Biriyle konuştum bugün, elektrik mühendisi olarak çalışıyormuş orada. Yarın tekrar arayıp detaylı bir şekilde öğreneceğim. Hatta öğrenmeden evvel, "bedeli ne ise verelim siz yapın şu işi" diyeceğim. Belki kabul ederler. Ya da birine yönlendirebilirler ne bileyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı