Siteye anime yüklenirse telif yenir mi?

WeDev

Femtopat
Katılım
5 Mart 2021
Mesajlar
25
Anime paylaşacağım bir site açmak istiyorum. Ben Anime'leri siteye yüklersem telif yer miyim, yemez miyim? Tek sorum bu.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

qelos

Picopat
Katılım
14 Aralık 2020
Mesajlar
468
Makaleler
3
Çözümler
2
Animenin yapımcısı görürse veya Türkiye'de animenin yayın hakkını alan birisi varsa telif atabilir. Etik taraftan bakarsak, korsan ürün üzerinden para kazanmak doğru değil.
 

Borsalino

Picopat
Katılım
16 Eylül 2020
Mesajlar
136
Makaleler
1
Çözümler
4
Bu etik ve yasal bakımdan bir suçtur, herhangi bir yayım hakkınız bulunmayan içeriğı servis edip, üzerinden gelir ya da büyüme sağlamanız sizi suçlu konuma getirir. Diğer noktada ise bu bir bilinmez, bilinmez olan kısım yüksek ihtimal hukuk sistemi kaynaklı. Yani yayım haklarını elinde tutan ya da aracı firma şikayette bulunsa dahi bunun işleme süreci sancılı. Zaten çoğu site videoları stream servislerinden embed/oynatıcı olarak yayımladığı için yüksek ihtimal sürece bu stream servisleri dahil oluyor ve süreç daha da uzuyor.

Animelerin yayım hakları mutlaka vardır fakat tam olarak nasıl işliyor bilmiyorum, bu yapmamanız gereken bir şeydir. Mutlaka denk gelmişsinizdir; bir animenin bazı oynatıcılarda telif yediği için oynatılamazken diğerlerinde sorunsuz oynatılabilmesi, bu bahsettiğim stream servislerinin olaya dahil olduğunu gösterir. Birileri o içerik için şikayette bulunmuş ve içerik o stream kaynagından kaldırılmış, fakat diğer oynatıcıda bir kısıtlama yok. Bu hukuk sistemi ile yönetilen ülkelerde yaptırımı ağır olan bir suç, fakat ülkemizde bu konulara sıra 'ne zaman gelir? , gelir mi?' bilinmez.
 
Yukarı