Sivasspor - Beşiktaş sizce penaltı mı?

Makaleler
14
Yer
Antalya
Penaltı verilmedi buna.

1618936680700.png

Son düzenleyen: Moderatör:
BJK bu sene net kollanıyor hacı. Futbol hastasıyım ve Galatasaray taraftarıyım, mesajlarıma bakabilrisiniz asla fanatiklik yapmam sadece doğruları söylerim fakat bu sezon başka bir şeyler var. Cidden kaç maçtır sınırda olan Rosier'e kart gösterilmemek, BJK dinlensin diye maç gününü değiştirmek hem de anında kaldı ki Galatasaray yoğun kar yağışı var bu zeminde top oynanmaz maç gününü ya da stadı değiştirelim dediğinde kabul etmediler. Bu pozisyona tam bir şey diyemeyiz çünkü farklı açılardan göstermedi yayıncı kuruluş.
Bu arada maç MS0 biter gibi. Abu'da sakatlandı Sivasspor orta sahayı iyi kapatıyor, bir o kadar da atakları sonlandıramıyor ama. :)

Bence penaltı değil; el doğal pozisyonunda, topa doğru hareket etmiyor, aksine çekilmeye çalışıyor, kasıt yok, top yakın mesafeden doğrudan geliyor. devam kararı doğru.

Sayfa 104:

topa elle müdahale etmek

elle oynama ihlallerini belirleme amacıyla, kolun üst sınırı koltuk altı bölgesinin
alt hizası olarak kabul edilir.

eğer oyuncu aşağıdakileri yaparsa, bu bir ihlaldir:
!!!!!• elini/kolunu topa doğru hareket ettirmek de dahil olmak üzere topa bilerek
eli/kolu ile dokunursa
• rakip takım kalesine, kaleci de dahil, kazara bile olsa, eli/kolu ile doğrudan bir
gol atarsa
• top kendisinin veya takım arkadaşının eline/koluna kazara bile olsa temas
ettikten hemen sonra:
• rakip takımın kalesine gol atarsa
• gol atma şansı yaratırsa
• oyuncu topa eli/kolu ile dokunduğunda;
!!!!!• el/kol oyuncunun vücudunu doğal olmayan şekilde büyüttüyse
!!!!! • el/kol seviyesi omuz seviyesinin üstündeyse/aşıyorsa (oyuncu bilerek topla
oynadıktan sonra top eline/koluna dokunmadıkça)
eğer top oyuncuya yakın olan başka bir oyuncunun kafasından veya vücudundan
(ayağı da dahil) doğrudan oyuncunun eline/koluna temas etse bile, yukarıdaki
ihlaller uygulanacaktır.

yukarıdaki ihlaller haricinde, eğer top bir oyuncunun eline/koluna aşağıdaki
durumlarda temas ederse bu durum bir ihlal teşkil etmez:
• oyuncunun kendi kafasından ya da vücudundan (ayağı da dahil) doğrudan
gelirse
!!!!!• oyuncuya yakın olan başka bir oyuncunun kafasından ya da vücudundan (ayağı
da dahil) doğrudan gelirse
!!!!!• eğer el/kol vücuda yakınsa ve vücudu doğal olmayan bir şekilde büyütmüyor ise
• bir oyuncu düştüğünde ve el/kol düşerken vücudu desteklemek için vücut ile
zemin arasına girdiğinde, vücudun yatay ya da dikey olarak genişletilmemesi
koşuluyla

Kurallarda görüldüğü üzere, el vücudu doğal olmayan bir şekilde büyütmediği, omuz seviyesinin üstünde olmadığı, kasıt olmadığı, top yakındaki oyuncudan doğrudan geldiği için penaltı olmaması gerekir. Yorumcular ve eski hakemler vs daha doğru yorumlar belki akşam, ben futbolla bu kadar içli dışlı değilim.

Videoyu iyi izler, top geliş anını yavaşlatarak incelerseniz, Vida ayağını açtığında kolunun kasıtsızca hafifçe vücudundan ayrıldığını (vücut bütün olarak hareket ettiği için) ama Vida'nın top gelmeden hemen önce bile elini çekme hareketine başlıyor gibi geldi bana.

Aynı hareket Beşiktaş lehine verilmemiş olsa, neden verilmedi diye şikayet etmezdim. Lehimize verilse de doğru olmadığını düşünürdüm.

Son düzenleme:
Bence penaltı değil; el doğal pozisyonunda, topa doğru hareket etmiyor, aksine çekilmeye çalışıyor, kasıt yok, top yakın mesafeden doğrudan geliyor. devam kararı doğru.

Sayfa 104:

topa elle müdahale etmek

elle oynama ihlallerini belirleme amacıyla, kolun üst sınırı koltuk altı bölgesinin
alt hizası olarak kabul edilir.

eğer oyuncu aşağıdakileri yaparsa, bu bir ihlaldir:
!!!!!• elini/kolunu topa doğru hareket ettirmek de dahil olmak üzere topa bilerek
eli/kolu ile dokunursa
• rakip takım kalesine, kaleci de dahil, kazara bile olsa, eli/kolu ile doğrudan bir
gol atarsa
• top kendisinin veya takım arkadaşının eline/koluna kazara bile olsa temas
ettikten hemen sonra:
• rakip takımın kalesine gol atarsa
• gol atma şansı yaratırsa
• oyuncu topa eli/kolu ile dokunduğunda;
!!!!!• el/kol oyuncunun vücudunu doğal olmayan şekilde büyüttüyse
!!!!! • el/kol seviyesi omuz seviyesinin üstündeyse/aşıyorsa (oyuncu bilerek topla
oynadıktan sonra top eline/koluna dokunmadıkça)
eğer top oyuncuya yakın olan başka bir oyuncunun kafasından veya vücudundan
(ayağı da dahil) doğrudan oyuncunun eline/koluna temas etse bile, yukarıdaki
ihlaller uygulanacaktır.

yukarıdaki ihlaller haricinde, eğer top bir oyuncunun eline/koluna aşağıdaki
durumlarda temas ederse bu durum bir ihlal teşkil etmez:
• oyuncunun kendi kafasından ya da vücudundan (ayağı da dahil) doğrudan
gelirse
!!!!!• oyuncuya yakın olan başka bir oyuncunun kafasından ya da vücudundan (ayağı
da dahil) doğrudan gelirse
!!!!!• eğer el/kol vücuda yakınsa ve vücudu doğal olmayan bir şekilde büyütmüyor ise
• bir oyuncu düştüğünde ve el/kol düşerken vücudu desteklemek için vücut ile
zemin arasına girdiğinde, vücudun yatay ya da dikey olarak genişletilmemesi
koşuluyla

Kurallarda görüldüğü üzere, el vücudu doğal olmayan bir şekilde büyütmediği, omuz seviyesinin üstünde olmadığı, kasıt olmadığı, top yakındaki oyuncudan doğrudan geldiği için penaltı olmaması gerekir. Yorumcular ve eski hakemler vs daha doğru yorumlar belki akşam, ben futbolla bu kadar içli dışlı değilim.

Videoyu iyi izler, top geliş anını yavaşlatarak incelerseniz, Vida ayağını açtığında kolunun kasıtsızca hafifçe vücudundan ayrıldığını (vücut bütün olarak hareket ettiği için) ama Vida'nın top gelmeden hemen önce bile elini çekme hareketine başlıyor gibi geldi bana.

Aynı hareket Beşiktaş lehine verilmemiş olsa, neden verilmedi diye şikayet etmezdim. Lehimize verilse de doğru olmadığını düşünürdüm.
Net penaltıymış şimdi baktım, hiç bir türlü izahı yok o pozisyonun. Bir kere bunlardan önce yazılacak en önemli kuraldır topçunun ellerini kapatması...

El, vücudu doğal olmayan şekilde büyütüyor.

Sizin dediğiniz bu:
Eki Görüntüle 984191
Bence zaten bu şekilde adam. Bacağını arkaya açtığı için vücudu farklı bir şekil alıyor ama bacaklarının pozisyonuna göre kolu doğal pozisyonda bence Vida’nın, eli kasıtlı açılmıyor ve zaten elini kapatmaya başladıktan sonra top geliyor, vücudundan da yana doğru o kadar uzakta da değil. Sizin attığınız açı ters geldiği için o kadar açık görünüyor. Benim görüşüm bu elbette, yanlış yorumluyor veya hatalı da olabilirim. Dediğim gibi, bize çalmasalar “penaltımızı yediler” demezdim, o açıdan için rahat şahsen.

Geri
Yukarı