Sıvı soğutma kasanın üst tarafına takılır mı?

görkemsp

Kilopat
Daha fazla  
Sıvı soğutma alacağım fakat kasanın ön tarafına takmak mı mantıklı, arka tarafa mı? Üst tarafta yer var ama hani çift fanlar için. Üstte takmak mantıklı mı?

Üst taraf, 240 mm veya 360 mm gibi sıvı soğutma destekliyorsa sıvı soğutma takabilirsiniz. Çift fan desteklediğine göre 240 veya 280 mm bir boşluk olmalı. Öne takarsanız kasanın içerisine girecek olan hava zaten ısınmış olacağından diğer parçalar ısınıp CPU soğuyacaktır. Üste takarsanız CPU biraz daha ısınıp diğer parçalar soğuyacak. Tercih sizin.

Takılır. Ben de öyle kullanıyorum. Kasanın desteğine göre değişir ama.

Dosya Ekleri

• IMG_20210622_211348.jpg
    IMG_20210622_211348.jpg
    81,4 KB · Görüntüleme: 1.022
İnternette testleri mevcuttur genel sistem sağlığı olarak öne takmak daha mantıklı. Gene de çok büyük farklar görmezsiniz 1-2 derece oynar oynamaz. Ayrıca kasa yapısıda önemli küçük bir kasanız varsa üste takmaktan kaçının.

Üst taraf, 240 mm veya 360 mm gibi sıvı soğutma destekliyorsa sıvı soğutma takabilirsiniz. Çift fan desteklediğine göre 240 veya 280 mm bir boşluk olmalı. Öne takarsanız kasanın içerisine girecek olan hava zaten ısınmış olacağından diğer parçalar ısınıp CPU soğuyacakken üste takarsanız CPU biraz daha ısınıp diğer parçalar soğuyacak. Tercih sizin.

Anladım üstte yer var o yüzden sordum en iyi nerede soğutur diye üstte takarım o zaman. Peki tek fanlı taksam sorun olur mu? Çünkü pahalı biraz malum.

İnternette testleri mevcuttur genel sistem sağlığı olarak öne takmak daha mantıklı.
Bu konuda emin misiniz hocam?

Şu videoyu izlediniz mi? Siz hangi testlere baktınız, hangi videoları izlediniz bilmiyorum ama Gamers Nexus'un videosunu İzlemediyseniz bir bakın. Bu işin nirvanası bu arkadaşlardır. Her gördüğünüze inanmayın, internet bu sonuçta. En ince detayına kadar teknik veri paylaşır bunlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En sağlıklısı üst tarafa takmaktır. Ön tarafa takacaksanız da videoda nasıl olması gerektiğini gösteriyor Steve. Aksi şekilde takarsanız AIO'nuz kısa sürede ölebilir.

Tek fanlı Corsair H45 sıvı soğutucu kullandım. Çok gütültülü çalışıyor tek fan. Arctic Freezer 34 eSports Duo hava soğutmaya geçtim. Sessiz ve gayet iyi soğutuyor.
Tek fanlı veya ucuz 240 MM sıvı soğutma yerine kaliteli hava soğutma kullanmanızı öneririm.

Ön taraftan hava alınır ve arka(egzoz ) taraftan hava çıkışı sağlanır. Üst ve arka tarafa takabilme şansınız var ise ön tarafa takmanızı tavsiye etmiyorum. Ön tarafa taktığınız zaman radyatörler yüzünden içeriye hava almayı biraz zorlarsınız. Ayrıca radyatörler belli bir süreden sonra ısınır. Üst tarafa taktığınız zaman 5-10 derece fark alabilirsiniz. (Kendi deneyimim öyleydi en azından)

Önemli olan kasanın içerisine hızlı bir şekilde hava girmesi ve hızlı bir şekilde çıkmasını sağlamaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı