Sıvı soğutma ve fanları hangi sokete takmalıyım?

denizdemirpas

Centipat
Arkadaşlar merhaba MSI X570 GAMING Plus anakarta sahibim. Anakart üzerinde CPU fan1 ve pump fan diye seçenekler var pompadan çıkan kabloyu hangi sokete radyatöre bağlı fanları hangi sokete takmalıyım işlemcim Ryzen 7 3800X bununla ilgili de bir sorum olacak 1.325V 4.5GHz kullanıyorum 41 derece düşüp tekrar birden 51'e cıkıyor boşta iken oyunlarda sorun yok sürekli sabit ısı sebebi ne olabilir şimdiden teşekkür ederim uzun zamandır kafama takılan bir konu.
AIDA64 testine soktugumda maksimum 85 derece gördüm bu ayarlarda bu arada normal midir?

Hiç sıvı soğutma kullanmadım ama tahminimce pompadan çıkan kabloyu Pump olan sokete bağlamanız lazım. Diğer fanların çoklayıcısı var ise yani iki fanı tek bir girişe bağlayabiliyorsanız onları da CPU Fan soketine bağlayın.

İşlemcim Ryzen 7 3800X ve bununla ilgili de bir sorum olacak. 1.325V 4.5GHz kullanıyorum, 41 dereceye düşüp birden 51'e çıkıyor boşta iken. Oyunlarda sorun yok, sürekli sabit ısı. Sebebi ne olabilir?
AIDA64 testine soktuğumda maksimum 85 derece gördüm bu ayarlarda. Bu arada normal midir?
Neredeyse tüm Ryzen serisi işlemcilerde ısının bir anda yükselme sorunu mevcut. Siz hem yüksek bir hızda ve nispeten yüksek denebilecek voltajda kullanıyorsunuz ki bu olay çok daha normal bu şekilde. Mesela ben 2700X'i 4 GHz 1.3V kullandığımda da aynı sorun var. Ama biraz daha düşük frekansta ve biraz daha düşük voltajda böyle bir sorun olmuyor.

85 derece gayet iyi bir değer bence o hıza ve voltaja göre.

Hocam sıvı soğutma fanları PUMP FAN soketine bağlanır.

Hocam 2 farklı şey denmiş ne yapayım şimdi radyatörüm önde sıvı sogutma fanlarım şu an CPU fan1 soketinde bağlı sıvı sogutma kablom pump fan da takılı emin misiniz ona göre tak çıkar yapacağım.
Hiç sıvı soğutma kullanmadım ama tahminimce pompadan çıkan kabloyu Pump olan sokete bağlamanız lazım. Diğer fanların çoklayıcısı var ise yani iki fanı tek bir girişe bağlayabiliyorsanız onları da CPU Fan soketine bağlayın.

Neredeyse tüm Ryzen serisi işlemcilerde ısının bir anda yükselme sorunu mevcut. Siz hem yüksek bir hızda ve nispeten yüksek denebilecek voltajda kullanıyorsunuz ki bu olay çok daha normal bu şekilde. Mesela ben 2700X'i 4 GHz 1.3V kullandığımda da aynı sorun var. Ama biraz daha düşük frekansta ve biraz daha düşük voltajda böyle bir sorun olmuyor.

85 derece gayet iyi bir değer bence o hıza ve voltaja göre.

Hocam dediğine nazaran düşüp voltaj verdiğimde de bu derece dalgalanması var nedense 39 derece düşünce bir anda 51 yapıyor kendini sonra tekrar 50'nin altına 40'ın altına düşüyor ilginç.

Hocam şimdi uygulaması var ise oradan rahatlıkla ayarlayabiliyor musunuz? Hatta pompa devrini arttırırsanız belki ses ile farkı duyabilirsiniz. Aynı şey fanlar için de geçerli. Yani öyle deneyip sıkıntı çıkmazsa olduğu gibi kalsın.

Hocam ben sadece doğru soketlere takmak istiyorum zaten fan seviyelerim %100 kullanıyorum sessiz calısıyorlar yine de ama BIOS'tan pump RPM'sini ayarlamadım ama o hep 2000RPM küsurlerde calısıyor zaten bana sadece doğru soket lazım neyi nereye takmalıyım.
@Yener K. hocam o zaman sıvı sogutma kablosunu nereye takacağım net bir şey söyler misiniz? Kusura bakmayın sizi de yoruyorum.
Hocam sıvı soğutma fanları PUMP FAN soketine bağlanır.
Konuyu yanlış yere yazmışım sanırım buraya yazanlardan cevap geldiginde sileceğim

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı