Sıvı soğutucu çalışmıyor

WGuney

Centipat
120 mm bir sıvı soğutucum var ve fanı çalıştığı halde radyatörü devirdaym yapmıyor. İçindeki suyun azaldığını düşünüyorum.
Sıvı soğutuculara sıvı desteği yapılıyor mu yapılıyorsa normal su olur mu?

Sorun nedir tam olarak? Kapalı devre sıvı soğutmaların içindeki sıvı bitmez çünkü buharlaşacak yeri yok.
Dün akşam bilgisayarı çalıştırınca donma olduğunu farkettim. Yayın izlerken bir anda kapandı, işlemciye dokunduğumda ise elim yandı. 30 dk sonra tekrar açıp biosa girdim ve 2 dakika içerisinde 38 den 76 ya kadar çıktı Sadece bios ekranında hiçbir yük olmadan bu kadar yükseldi. Bende radyatörün kanallarına dokunduğumda çok soğuk olduğunu farkettim.
Fan çalıstığı halde radyatör o kadar sıcak olan bir işlemciden hiçbir şekilde etkilenmemişti.
Bende sıvı soğutucunun arızalı olduğunu düşündüm, daha öncede aynısını yapmıştı sıvı soğutucuyu söküp ters düz yaptım ve soğutmaya başlamıştı. Havasını aldığımı düşünmüstüm.
Sorun nedir tam olarak? Kapalı devre sıvı soğutmaların içindeki sıvı bitmez çünkü buharlaşacak yeri yok.
Ayrıca işlemci tarafındaki hortum girişlerinde sıvı kaçağı vardı ama çok mat ve yapış yapıştı. Eskiden kalma olduğunu düsündüğümden umursamadım fazla.

Dün akşam bilgisayarı çalıştırınca donma olduğunu farkettim. Yayın izlerken bir anda kapandı, işlemciye dokunduğumda ise elim yandı. 30 dk sonra tekrar açıp biosa girdim ve 2 dakika içerisinde 38 den 76 ya kadar çıktı Sadece bios ekranında hiçbir yük olmadan bu kadar yükseldi. Bende radyatörün kanallarına dokunduğumda çok soğuk olduğunu farkettim.
Fan çalıstığı halde radyatör o kadar sıcak olan bir işlemciden hiçbir şekilde etkilenmemişti.
Bende sıvı soğutucunun arızalı olduğunu düşündüm, daha öncede aynısını yapmıştı sıvı soğutucuyu söküp ters düz yaptım ve soğutmaya başlamıştı. Havasını aldığımı düşünmüstüm.

Ayrıca işlemci tarafındaki hortum girişlerinde sıvı kaçağı vardı ama çok mat ve yapış yapıştı. Eskiden kalma olduğunu düsündüğümden umursamadım fazla.
Anladım. Normalde anlattığınız durum pompa bozulduğu zaman olur, yani durup dururken 80 derecelere çıkıp bilgisayrın kapanması. Ancak kaçak olduğunu söylediniz, eğer kaçak varsa içindeki sıvı bitmiştir tabi ki ve yeniden doldurmanızı önermem. Yeni soğutucu alın.

Bir anda sorun yaşadıysanız sıvıyla alakalı olmayabilir. Çünkü sıvı problemini ben yaşadım. Pompa dönüyor ama sıvı devir daim yapmıyordu. Siz önce pompanın çalıştığından emin olun.

Anladım. Normalde anlattığınız durum pompa bozulduğu zaman olur, yani durup dururken 80 derecelere çıkıp bilgisayrın kapanması. Ancak kaçak olduğunu söylediniz, eğer kaçak varsa içindeki sıvı bitmiştir tabi ki ve yeniden doldurmanızı önermem. Yeni soğutucu alın.
Siparişini verdim ama bir kaç gün idare edecek kadar çalıştırsam yeterliydi. Yonede tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Siparişini verdim ama birkaç gün idare edecek kadar çalıştırsam yeterliydi. Yonede tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Sıvıyla alakalı problemi ben şu şekilde çözdüm. Eczaneden saf su aldım ekledim :D
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sıvıyla alakalı problemi ben şu şekilde çözdüm. Eczaneden saf su aldım ekledim :D
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tahmin ettiğim gibi olmuş, kasayı ters çevirdim sonra bilgisayarı çalıştırdım ve pompa çalışmaya başladı. 😂😂 Çok saçma gelebilir ama şimdilik 50 derecelerde geziniyor.

Garantisi varsa yollayın. Yoksa da çöpe atmayın. Tamir etmeye çalışın dikkatli davranırsanız çok zor bir mekanizması yok sıvı soğutmanın. Gösterdiğim video sayesinde tamir ettim ben. Bir de bazen erozyona uğruyor pompanın metali. Benim sıvıdaki sorunun nedeni oydu tıkanma yapıyordu sıvı. Komple sıvıyı arıtıp tekrar doldurdum. bir de deneme yaparken boşta çalıştırın anakarta işlemciye takmadan 2 saat pompa çalışsın sıvı kaçağı soğuklu felan gözlemlersiniz. ben saçkurutma makinesinin sıcak havasıyla kontrol ettim metal bloğu hemen soğuyor mu diye ve bir miktar safsu bulundurun yanınızda

Son düzenleme:

Geri
Yukarı