Sıvı Temaslı Bilgisayar Tamir Edilebilir mi?

fevzidurmayan

Decapat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar 31 Ağustos'ta konu açmıştım bilgisayarıma ayran döküldü diye. Ayran döküldükten sonra bilgisayar direkt kapanmıştı şimdi de ne şarj alıyor ne de bir tepki veriyor. Her ne kadar V şeklinde ayranı akıtsam da klavyenin arkası geçirgen olduğu için direkt içine gitti ayran. Bilgisayarım çok iyi değildi ama iş görüyordu yani. Sorum şu:
8 ay aradan sonra bilgisayarın tamir edilip açılma olasılığı var mı?
Ayrıca annem o olaydan sonra bilgisayarı kaldırayım derken düşürmüş ekran da menteşe kısmından kırılmış.
Önce bir olsun da ama merak ettim açılır mı açılsa da ekran tamir edilebilir mi diye?

Arkadaşlar 31 Ağustos'ta konu açmıştım bilgisayarıma ayran döküldü diye. Ayran döküldükten sonra bilgisayar direkt kapanmıştı şimdi de ne şarj alıyor ne de bir tepki veriyor. Her ne kadar v şeklinde ayranı akıtsam da klavyenin arkası geçirgen olduğu için direkt içine gitti ayran. Bilgisayarım çok iyi değildi ama iş görüyordu yani. Sorum şu:
Ayrıca annem o olaydan sonra bilgisayarı kaldırayım derken düşürmüş ekran da menteşe kısmından kırılmış.
Önce bir olsun da ama merak ettim açılır mı açılsa da ekran tamir edilebilir mi diye?

Çalışmama olasılığı yüksek sonuç olarak 8 ay durmuş illaki bir oksitlenme yaşanmıştır açılıp bakılması gerekir çok fazla oksit yapmamışsa çalışır.

Bilgisayar açık durumdayken herhangi bir devresine temas edip kısa devre yapmasına neden olduysa zor. Aksi taktirde tamir edilebilir.
Öyle oldu biraz.
Çalışmama olasılığı yüksek sonuç olarak 8 ay durmuş illaki bir oksitlenme yaşanmıştır açılıp bakılması gerekir çok fazla oksit yapmamışsa çalışır.
Evet benim de korkum o. Çok uzun süre oldu olalı.

Anakart sökülüp ipa ile temizlenirse belki çalışabilir oksit yüzünden yollar kısa devre olmuş olabilir ama güç sorunları giriş kısmındaki regülatör parçalarından yapar şanslı iseniz 1 2 tane MOSFET yanmıştır şanssızsanız güney köprüsü yakmış olabilir.

Anakart sökülüp ipa ile temizlenirse belki çalışabilir oksit yüzünden yollar kısa devre olmuş olabilir ama güç sorunları giriş kısmındaki regülatör parçalarından yapar şanslı iseniz 1 2 tane MOSFET yanmıştır şanssızsanız güney köprüsü yakmış olabilir.
Tamamdır teşekkür ederim. Biraz kumar gibi birşey olacak gibi duruyor. Hadi hayırlısı sonucu söylerim ben size.

Arkadaşlar 31 Ağustos'ta konu açmıştım bilgisayarıma ayran döküldü diye. Ayran döküldükten sonra bilgisayar direkt kapanmıştı şimdi de ne şarj alıyor ne de bir tepki veriyor. Her ne kadar V şeklinde ayranı akıtsam da klavyenin arkası geçirgen olduğu için direkt içine gitti ayran. Bilgisayarım çok iyi değildi ama iş görüyordu yani. Sorum şu:

Hocam çalışır diye tahmin ediyorum lakin ustasını bulursanız yapan olur.

Ben 10 yıl önce ayran döktüm laptopa ama önemli yerlere dökmemişim neyse 45 dakika çalışıp kapanıyordu açıp şemasından bakarak yeni yol vs. çekerek çalıştırmıştım. Hiçbir sorunda olmuyordu.

Bence yüzde 90 çalışır. Daha önceden birisine ne yazmışım alıntı geliyorr

Sıvı temaslarında yapılması gereken genel aşamalar bellidir,

1-Cihazı kapatıp mümkünse bataryasını çıkarınız.
2-İçini açıp gömülü bataryayı çıkarın. Ardından BIOS pilini de çıkarın. Zira IO'ya güç bios pili üzerinden gider ve siz laptopa elektrik vermeseniz bile IO çipiniz klavyeyi, touchpadi, ekranı ve tüm giriş çıkışları dinler. Eğer IO'da sıvı teması varsa şimdiye oksitlenmiştir bile. Bunu servise verirseniz uğraşmak istemezler zira bir tık uğraştırıcıdır. Bu yüzden direkt anakart değişirler. Lakin profosyonel bir anakartçıya götürürseniz adam sıvı temasının olduğu yeri bulup halleder üstüne de güzelce bant çeker ki bir daha ki olası sıvı temasında bant engel olsun..
Eğer temas IO'da ise biraz bütçenizi zorlar. Lakin standby gibi entegrelerdeyse parça temin aşaması biraz uzun sürer, maliyeti IO'ya göre daha ucuz olur.
Eğer başka komponentde ise zaten bulması kolaydır. Komponent değişir ve işlem tamamlanır. Ucuz olur diye tahmin ediyorum. Tek temennim inşAllah yollar zarar görmemiştir. Zira bu yeni nesil laptopların şemalarını bulmak zor. Bulurlarsa yeni yol çeker hallederler.

Lütfen bir daha çok dikkat edin, zira çok hassas bunlar.
Ayrıca laptopun anakartının vs. tam modelini bilmeden kimse size bir şey diyemez. Siz yapacaksınız. Bir marka aynı laptopa sadece iGPU koyuyor yine aynı laptopa dGPU da koyuyor modeller farklılık gösterebilir istediğiniz kadar aynı modeli kullanın. Umarım IO ve stand by entegrelerinde sorun yok.

Hocam çalışır diye tahmin ediyorum lakin ustasını bulursanız yapan olur.

Ben 10 yıl önce ayran döktüm laptopa ama önemli yerlere dökmemişim neyse 45 dakika çalışıp kapanıyordu açıp şemasından bakarak yeni yol vs. çekerek çalıştırmıştım. Hiçbir sorunda olmuyordu.

Bence yüzde 90 çalışır. Daha önceden birisine ne yazmışım alıntı geliyorr
Çok teşekkür ederim. Tanıdık birisi vardı oraya işimiz düştü o zaman. Tekrardan çok teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı