Siyasete başlamak isteyen biri nereden başlamalı?

Kadir44

Hectopat
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar siyasete, politikaya girmek isteyen birinin başlaya bileceği alt tabaka nedir? Mesela milletvekili olmak istiyoruz diyelim yaşayacağımız yapacağımız şeyler neler illa birinimi arkana alman lazım alacaksan nasıl alıcan ne yapman lazım ki bu tür işler için nasıl seçilirsin tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar lütfen belirtebilir mi?

bu arada olayı siyaset tartışmasına dönüştürmeyin herkesin siyasi görüşü kendine kalsın.

Arkadaşlar siyasete, politikaya girmek isteyen birinin başlaya bileceği alt tabaka nedir? Mesela milletvekili olmak istiyoruz diyelim yaşayacağımız yapacağımız şeyler neler illa birinimi arkana alman lazım alacaksan nasıl alıcan ne yapman lazım ki bu tür işler için nasıl seçilirsin tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar lütfen belirtebilir mi?

bu arada olayı siyaset tartışmasına dönüştürmeyin herkesin siyasi görüşü kendine kalsın.
Kesin emin değilim fakat tahmini olarak ilk önce istediğin partinin ilçe ve mahalle bazındaki gençlik kollarına üye olup, orada faaliyet göstermen gerekir. Partinin yer alacağı her etkinlikte adını öne çıkarıp mahalle, ilçe, il derken adım adım basamakları tırmanmaktan geçiyor bence. Ha direkt siyasete atılayım dersen evet arkanda birisi olması lazım. Fakat sağlam bir temel istiyorsan, dipten başlamak en iyisi.

Hocam en başta lisede eşit ağırlık okumak lazım. Sonra üniversitede siyaset bilimleri bölümünden veya kamu yönetiminden ilerlemek lazım. Üniversitede de kendinizi geliştirmeniz lazım çünkü üniversiteyi kazanmak yetmiyor. Daha sonra ilgili sınavlara girip kazanmanız lazım. Ama tavsiyem bu uzun yolu yürümek yerine önü açık mesleklere yönelin. Yoksa işsizler grubuna girebilirsiniz. :D

Seçilme, yükselme gibi şeyler hakkında bir bilgim yok.
Ben sadece Benjamin Franklin'in biyografisini okumanızı tavsiye ederim. Zira, öğretici bilgiler içeriyor olabilir. Sadece siyaset anlamında da değil, insanlarla ilişkiler üzerine de bazı sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Hocam, sağlam çevre ve maddi imkan olması gerekir. Milletvekili olmak kolay değil. Bu zamana kadar çok seçim gördüm. Çok şeyler dönüyor.

Hocam en başta lise de eşit ağırlık okumak lazım. Sonra üniversitede siyaset bilimleri bölümünden veya kamu yönetiminden ilerlemek lazım. Üniversitede de kendinizi geliştirmeniz lazım çünkü üniversiteyi kazanmak yetmiyor. Daha sonra ilgili sınavlara girip kazanmanız lazım. Ama tavsiyem bu uzun yolu yürümek yerine önü açık mesleklere yönelin. Yoksa işsizler grubuna girebilirsiniz. :D

Doğru diyosunuz hocam zaten benim de kafamda böyle bir şey yoktu geçen babamın arkadaşlarıyla tanıştım sonra vekil olduklarını öğrendim sonra düşündüm elinde imkan varken böyle işlere girmeli miyim diye.

Geri
Yukarı