Savaşta saldırı mı daha önemli yoksa savunma mı?

Savunma mı? yoksa Saldırı mı?

• Oy verenlerin toplamı
    103
Ne kadar oyun olsalar da sorunun cevabını onlar sayesinde verebilir hale geldim.
Age of serisi direk bu işin özeti diyebilirim, ne kadar savunursanız savunun saldıran taraf en sonunda taktiklerinizi ezberleyecek ve savunma hattınızı kıracaktır basit.
2. Örnek ise Forts olsun, yüzlerce mermiyi tutabilecek bir savunma kalesi yapın en sonunda kaynak yetersizliğinden dolayı tamir edemeyip patlıyorsunuz.
Gerçek dünya savaşlarında ise nasıl savunma yapılır bilmiyorum. Nuke yiyenlere sormak lazım diyeceğim ama çok engelleyebilmiş gibi durmuyorlar 🤣

Tabii ki savunma.

Basit bir örnek vereyim; Diyelim ki Hypixel'de Bedwars oynuyorsunuz ve yatağınızı savunmadınız, saldırı yaptınız ve rakip de saldırı yaptı. Birbirinizin yatağını kırdınız, artık ikinizin de yatağı yok Halbuki önce yatağını savunsa ve adamı elese, sonra saldırı yapıp yatağını kırsa oyunu kazanacaktı.
Savaş oyuna benzemez. Zorlu hava koşullarını, kaynak sıkıntısını, yönetimi vs. göz önünde bulundurman gerekir.

@JATDAV Oyunda bir saldırıyı tekrarlamak genellikle en fazla 2-3 gün sürüyor. Gerçek hayatta büyük savaşlarda yıllar sürüyor. Yıllar süren bir savaştan savunma tarafında galip gelen tarafın tekrar saldırıya uğraması 3-4 gün sürmüyor. Haliyle saldıran tarafın savaşın etkisinden çıkması da yıllar sürüyor. Yani siz oyun üzerinden örnek verirken hiçbir şeyi kanıtlamış olmuyorsunuz. Aksine komik bir durum oluşuyor. Gerçekten hayattan örnekler vermek daha basit ve daha doğru olur.

Lojistik, asker morali, halk desteği vb. etkenleri savaşa hazır hale getirmek gerçekten yıllar sürüyor. Yani ben bir yere saldırayım ve başarısız olduktan sonra 1-2 gün bekleyip tekrar saldırayım diye bir şey yok.

Savaşılacak coğrafi bölge ve savaşı başlatanın kim olduğu çok önemli. Ruslar Finlandiya'ya saldırmıştı ama sonuç hüsran oldu. Çünkü coğrafya avantajı Finlandiya'yı öne geçirdi.
1624030573412.png

@JATDAV Oyunda bir saldırıyı tekrarlamak genellikle en fazla 2-3 gün sürüyor. Gerçek hayatta büyük savaşlarda yıllar sürüyor. Yıllar süren bir savaştan savunma tarafında galip gelen tarafın tekrar saldırıya uğraması 3-4 gün sürmüyor. Haliyle saldıran tarafın savaşın etkisinden çıkması da yıllar sürüyor. Yani siz oyun üzerinden örnek verirken hiçbir şeyi kanıtlamış olmuyorsunuz. Aksine komik bir durum oluşuyor. Gerçekten hayattan örnekler vermek daha basit ve daha doğru olur.
Yeni teknolojiler sayesinde eski defterleri açmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Saldırı olarak yeni silahlar, yöntemler geliştiriliyor ama hala en basitinden lazerli savunma hattına daha geçen ülke olmadı. Bu işin en çok bileni vs. değilim ama olası bir savaş durumunda dünyanın durumunu hiçe sayıp Nuke atsalar nasıl engellenebilir ki?

@JATDAV Son 50 yılda teknoloji kayda değer gelişti. Öncesini yok mu sayalım sizin dediğinize göre? Savunma konusunda çoğu ülkenin saldırı kanadından geri olmasının en büyük sebebi dış politikadır. Sen Almanya'nın keyfi kestiğinde Amerika'ya durduk yere savaş açacağını düşünüyor musun? Ya da Rusya'nın keyfi istedi diye herhangi bir Avrupa ülkesine savaş açacağına inanıyor musun? Günümüzde askeri anlamda saldırı kanadında güçlü olan ülkeler dış politikası gelişmemiş ülkelere gözdağı vermek ve istediğini almak konusunda hiç geri kalmıyor. Ortadoğu en büyük örneğidir bu konunun. Günümüzde dış politikanın askeri alanda savunma kanadını zayıflattığını çok rahat söyleyebilirim. Lakin son 50 seneye göre konuşmak bana mantıklı gelmiyor. MÖ-1940'lı yıllara kadar savunmanın ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçek. Bir yerden bir yere ordu taşımak, iklim koşullarının yeterliliğini göz etmek, beslenme, moral vb. unsurların aynı anda yeterli seviyede olmasını sağlayıp bir yere saldırıya gitmek kolay mıydı sanıyorsun? Bu şartları yerine getirmiş bir saldırı tarafını mağlup etmeyi başaran savunma tarafının bir daha saldırıya uğrama süresinin 1-2 gün sonra mı yoksa yıllar sonra mı olacağını düşünüyorsun? Bana sorarsan son 50 yıl için savunma kanadı zayıfladı fakat saldırı mı savunmamı dersen ben savunmayı seçerim. :)

Savunma gücün rakibin saldırı gücüne kıyasla daha kuvvetliyse savunma önemlidir. Saldırı gücün rakibin savunmasını kıracak güçteyse saldırı önemlidir.

Ne kadar saldırırsanız saldırın. Orayı korumak için savunma yapmak gerekir. O yüzden savunma. Savunmada genel olarak savunan taraf avantajlıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı