Size göre tarihin en büyük imparatorluğu

Osmanlı, Roma, Britanya, ve naziler derdim
Osmanlı İmparatorluğu. Yeni Çağı kapatıp Orta Çağ'ı başlattık, 3 kıtaya yayıldık, tarihteki bir çok ilkleri gerçekleştirdik, İstanbul gibi bir şehri ele geçirdik, 1588'de yüz ölçümü 6,2 milyon metre kareyi aşmıştır (kaynak:Vikipedi. İnternette 19 milyon m² diye de okudum ama fazla anlamadım nolmuş ne bitmiş isterseniz bakabilirsiniz). Son dönemleri saymazsak oldukça iyiydi. 6 asırlık bu imparatorluğu acı bir son bekliyordu... Sonra Atatürk Milli mücadeyi başlatıp Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. Bu saydıklarım iyi güzel de hep tarihi ile övünen devlet güçlü bir devlet değildir. Şu anki hali çok kötü. Atatürk ileri görüşlü bir adamdı mesela o yıllarda bile havacılığın önemli olduğunu biliyordu ve bunun için bir çok şey yapmıştır. Bu adam acaba ülkenin şu anki halini görse ne derdi acaba :( bu arada İstanbul'un Fethi ile Orta Çağ'ı başlattık ama hangi çağı kapattık emin değilim.
Orta çağı kapattık hocam yeni çağı açtık diye biliyorum

Osmanlı İmparatorluğu. Yeni Çağı kapatıp Orta Çağ'ı başlattık, 3 kıtaya yayıldık, tarihteki bir çok ilkleri gerçekleştirdik, İstanbul gibi bir şehri ele geçirdik, 1588'de yüz ölçümü 6,2 milyon metre kareyi aşmıştır (kaynak:Vikipedi. İnternette 19 milyon m² diye de okudum ama fazla anlamadım nolmuş ne bitmiş isterseniz bakabilirsiniz). Son dönemleri saymazsak oldukça iyiydi. 6 asırlık bu imparatorluğu acı bir son bekliyordu... Sonra Atatürk Milli mücadeyi başlatıp Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. Bu saydıklarım iyi güzel de hep tarihi ile övünen devlet güçlü bir devlet değildir. Şu anki hali çok kötü. Atatürk ileri görüşlü bir adamdı mesela o yıllarda bile havacılığın önemli olduğunu biliyordu ve bunun için bir çok şey yapmıştır. Bu adam acaba ülkenin şu anki halini görse ne derdi acaba :( bu arada İstanbul'un Fethi ile Orta Çağ'ı başlattık ama hangi çağı kapattık emin değilim.
Bu çağ açıp kapatmak kapı değil. Yok sen açtın ben kapattım 🤣 🤣 . Dünyada kabul gören hipotezler vardır. Bunlar;
1517’deki protestan reformasyonu
osworth savaşı
kral 2. ferdinand'ın ölümü
cristoph colomb'un amerikaya ilk seferi
İstanbul fethi
Gülmek kolay, karşı tez açıklasana! @Undertaker 15

Son düzenleme:
Bu çağ açıp kapatmak kapı değil. Yok sen açtın ben kapattım 🤣 🤣 . Dünyada kabul gören hipotezler vardır. Bunlar;
1517’deki protestan reformasyonu
osworth savaşı
kral 2. ferdinand'ın ölümü
cristoph colomb'un amerikaya ilk seferi
İstanbul fethi
Gülmek kolay, karşı tez açıklasana! @Undertaker 15
Olsun hocam kapı açmak gibi olsa da olmasa da bir şeyler olmuş işte :D Doğu Roma'nın son kalesi olan İstanbul düşünce Yeni Çağ başlıyor. Başka bir yer alınınca böyle şeyler olmaz normalde ama İstanbul büyük bir yer hatta Hz. Muhammed'in bile İstanbul hakkında bir sözü vardır. Şimdi hatırlamıyorum da neyse. Bu arada şu anki İstanbul'u hiç sevemiyorum vallahi ne biliyim bir trafik var zaten 1 kez gittim.

Hocam osmanlı bence 1.dünya savaşına girmeseydi, zaten 1.dünya savaşının öncesinde elimizde Anadolu dışında sadece Irak, Suriye, hicaz-yemen kalmıştı. Oraları kaybetmezdik, aynı şu an İspanya, birleşik krallıkta olduğu gibi bizim ülkemizdede saltanat devam edebilirdi. Ama genellikle ülkeyi başbakan(osmanlı diliyle sadrazam) yönetirdi.
1. Dünya savaşına gitmeseydik osmanlı diye birşey kalmıyacaktı. 1. Dünya Savaşı bitince bizide sömürmeye çalışcaklardı.
Hocam emin olun oralar bize geçerdi.
Eğer almanlar kazansaydı hiç bir cacık alamazdık.

Yeni konular

Geri
Yukarı