Sniper Ghost Warrior 3 İnceleme

Makaleler
4
Yer
İstanbul
Merhaba, pandemide çokça oyun oynuyoruz. Malum yapacak çok fazla bir şey kalmıyor. Ben de oynadığım oyunların bazılarına inceleme yazısı yazarak hem oynamak isteyenlere yardımcı olayım, hem de foruma içerik çıksın düşüncesiyle birkaç inceleme yazısı hazırlamaya karar verdim. Bugün inceleyeceğimiz oyun "Sniper Ghost Warrior 3"

Öncelikle hikaye kısmına pek değinmeyi düşünmüyorum. Çünkü genel hatlarıyla daha çok açık dünya ve serbest dolaşarak görev yapma stili hakim oyunda. Zaten bu oyunu oynayıp da sırf hikaye odaklı gidip bitireyim diyenler de pek zevk alamaz. O yüzden hikayesine çok odaklanmadan incelemeyi yapacağım.

Oyunun Hikayesi ve Temel Mantığı
Oyunumuz önceki 2 oyundan tamamen bağımsız bir yapıya sahip. Açık dünya ve özelleştirmeler barındırıyor içinde. Çizgisel bir yapıdan çıkmış ve farklı bir oynanışa sahip. Bunu belirterek başlayayım. Oyuna bir giriş sahnesi ile başlıyoruz. 2 kardeşin bir anısını izliyoruz ve kabaca oyunumuza giriş yapmış bulunuyoruz. Oyunda bir açık dünya mevcut. Size görev geldikçe o görevi seçip ya da yan görevlerden birini seçip, göreve gidiyorsunuz. Görevi birkaç farklı şekilde yapmak mümkün. Oyunda belirli sniper noktaları mevcut. Zaten bunlar o noktaya yakın olduğunuz da ya da iç güdünüzü kullandığınızda çoğu zaman kendini belli ediyor. İsterseniz bu sniper noktalarından ya da kendi belirlediğiniz bir noktadan düşmanları işaretleyip uzaktan indirebiliyorsunuz, isterseniz de daha pata küte oynayıp çatışma ortamı yaratabiliyorsunuz. ( Bunu pek önermiyorum.)

Oyunun Genel Mekanikleri
Oyunun başında eğitim denebilecek bir sekans bulunuyor. Burada temel mekanikleri ve oynanışı öğreniyoruz. Burada benim en çok hoşuma giden mekaniklerden birisi mermi çeşitliliği ve çevre ile olan etkileşim. Örneğin bir ağacın gövdesine patlayıcı mermi ile ateş edip ağacı düşürebiliyoruz.
-Oyunda birçok mermi türü mevcut. Kullanım alanına göre alınıp, görevlerde kullanılabiliyor.
-Oyunda bir de Witcher hissi tarzında bir güç mevcut. Bunu kullandığımızda ayak izlerini, olay mahalindeki kan izi, ceset varsa o ceset hakkında bilgi gibi birçok önemli noktayı görebiliyoruz. Bu da bize birçok konuda avantaj sağlıyor. Zaten bu içgüdü sayesinde de haritadaki birçok soru işaretli alanın da çözülmesini sağlayabiliyoruz.
-Dron sistemimiz var. Hatta bu drona birçok upgrade yapabiliyoruz. Gece görüşü gibi birçok isteğinize özel upgrade mevcut. Tabii bu dronumuzun pil süresi de var. Pili de mantıklı kullanmak önemli bu noktada. Dron sayesinde alandaki düşmanları tanımlayıp, belirleyip ve onları işaretleyip görev öncesi bir ön bilgi edinebiliyoruz. Bu sayede görevi nasıl yapabiliriz sorusuna da çok daha rahat yanıt bulabiliyoruz.
-Oyunda ufak da olsa bir parkur mekaniği var. Belirli bölgelere tırmanıp pozisyon alabiliyoruz. Bu bölgeleri içgüdü sayesinde tanımlayabiliyoruz. Farklı yerlere çıkabilme sayesinde çok daha rahat pozisyon alıp, uzaktan düşmanları indirmek aşırı zevkli bu arada.
-Kamera sistemi mevcut ve gittiğiniz yerlerde buna dikkat etmeniz lazım. Kamera sistemini bulup erişebiliyorsunuz. Ya da tehlike arz edeceğinizi düşündüğünüz kameraları yok edebilirsiniz.
-Yürüme, koşma, eğilirken yürüme ve hatta sürünürken bile ses çıkarıyorsunuz. Bu seslerin şiddeti haritada belirtiliyor. Görev sırasında bu seslere dikkat etmeniz lazım. Yine aynı şekilde silahların çıkardığı sesler de birbirinden farklı.
-Silah demişken bir de silahlara taktığımız susturucuların işlevini yitirmesi var. Uzun süre silahtaki susturucuyu tamir etmezsek hiçbir işlevi kalmıyor onun. Bunun için yanınızda susturucu tamir kiti taşıyorsunuz. Bu da aslında bir realite katmış olaya.
-Oyunda yan görevler ve haritada gizli noktalar mevcut. Haritadaki bu gizli noktalardan oyun içi içerik ve silah ve ekipmanlarda kullanılacak materyal topluyorsunuz. Yan görevlerde genelde aranılan bir suçlu, ele geçirmeniz gereken bir bölge gibi görevler mevcut. Çok farklı bir şey sunmuyor fakat sıkmıyor da. Tekrara bindiğini hissederseniz ana görevlere odaklanmanızı tavsiye ederim.

Oyundaki Silahlar ve Silah Çeşitliliği
-Oyunda 3 ana silah türü var. Sniper dediğimiz uzun namlulu dürbünlü silahlar, otomatik ve ateş gücü yüksek silahlar ve tabanca. Bu 3 ana kolda da silah çeşitliliği gayet iyi. Hatta kaplama ve susturucusuna kadar kendiniz seçip özelleştiriyorsunuz. Her silahın çıkardığı ses, ateş hızı oranı, menzili v.s her istatistiği var. Buradaki silah seçimine sizin görev yapma türünüz ve oyun oynama biçiminiz karar veriyor. Keyfinize göre seçersiniz. Tabii bunlardan ayrı olarak otomatik silah kategorisinde crosbow da bulunuyor.
-Açık konuşmak gerekirse Sniper silahlarını ve tabanca kullanımını beğendim. Geri tepmeleri ve kullanım hissiyatları güzeldi. Vuruş hissi özellikle uzaktan vurunca çok güzel hissettiriyor. Fakat otomatik silahları nedense bir türlü beğenemedim. Çok daha yavan duruyorlar.
-Her silahın birçok farklı modifikasyonu var. Özelleştirmeleri kendinize göre yapıyorsunuz.
-Türlü türlü bombalar ve mermi türleri mevcut. Kalibresi farklı mermiler üretebiliyorsunuz.

Oyunun Grafikleri ve Atmosferi
-Abartı bir grafiği ve kaplama kalitesi yok. Ama yüksek ayarlarda gözünüzü doyuracak seviyede.
-Oyunun optimizasyonu kötü. GTX 1650 Super ile oynuyorum ve yüksek ayarlarda 70-90 arası gidip geliyor. Zaten oyunun en büyük eksiği optimizasyon.
-Özellikle geceleri görev yapmak zevkli oluyor. Kamufle de kolaylaşıyor.
-Efektler ve bullet cam güzel. Özellikle bullet cami beğendim diyebilirim.

Oyunun Haritası
-Harita çok büyük değil fakat sizi sıkmayacak derecede.
-Çok boş bir harita değil. Birçok çeşitli etkinlikler var görevler var.
-Arazi tipi bir sniper oyunu için güzel. Bitki örtüsü ve o anki mevcut haritanın mevsimine göre silah kaplamaları da uygun olursa kamufleniz de iyi oluyor.

Oyundaki Diğer Önemli Hususlar ve Eksiler
-Yapay zeka çok iyi değil. Özellikle sessiz gittiğiniz zaman mala bağlıyorlar. Fakat çatışma halinde olursanız üstünüze havan mermisi atıyorlar. Böyle de tutarsızlar.
-Görev alma için laptop yerine, anlık olarak neredeyseniz oradan görev alabilsek iyi olurdu.
-Haritadaki bazı soru işaretli yerler çok gereksiz. Kendinizi boşa gitmiş hissediyorsunuz.
-Bazı görevler aşırı yavan.
-Açık dünya sniper oyunu yapacağız diye birçok şeyi göz ardı etmişler. Özellikle hikayeyi.
-Sniper tüfeği ile vuruş hissi iyi olsa da aşırı basit vurması. Çok bir zorluğu yok. Açıkçası biraz zorlanmak isterdim.
-İlk başlarda oyun zevkli gelse de ortalara doğru bile artık tekrar ettiğini hissediyorsunuz oyunun. Ama aralıklı oynarsanız sıkacağını düşünmem.

Evet genel olarak ortada bir oyun diyebilirim. Yazdığım şeylerin geneli olumlu olsa da bir bütün olarak düşündüğümüzde oturup saatlerce oynayayım oyunu değil de, gireyim 1-2 görev yapayım takılayım oyunu gibi olmuş. Görev yapmak zevkli fakat uzun saatler tahammül etmeniz zor. Optimizasyonu sıkıntılı ve orta derece sistemlerde bile can sıkabiliyor bazı durumlarda. Sniper türünü seviyorsanız ve bir serbestlik arıyorsanız bu oyun tam bir biçilmiş kaftan. İndirimlerde gayet makul seviyelere düşüyor bir deneyin derim.

Oyuna Puanım 6/10.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı