Snowman T6 Ultra İncelemesi

Ürün 24 Aralık'ta elime ulaştı, aynı akşam montajını yaptım. Kutu içinden 6.63W/mk'dan daha fazla iletken olduğunu iddia eden macun ile Intel için uyumluluk ayakları çıkıyor (AM4 stok tasarıma dönüştürüyor kanımca). Intel için alacaklar, soğutucuyu taktıktan sonra vidaları tam sıksın derim, malzeme yapısı kırılmaya çok müsait. (Aklımdan Wraith Prism'i Intel'de kullanabilmek geldi ama elimde malzeme yoktu, kanımca uyacaktır bu ayakla).

Şimdi gelelim sıcaklık değerlerine (elimde termal macun olmadığı için stok fanla test etmedim adil olması açısından):

yükte stok.PNG

/

boşta.PNG

//

akasa.PNG

/

boşta akasa.PNG

(Sırasıyla: Kendi fanı 5 dakika stress testi, kendi fanı boştaki sıcaklık, Akasa Viper R 5 dakika stress testi, Akasa Viper R boştaki değerler (tüm testler tam yükte yapıldı).
Testere dişi görünümünden göreceğiniz gibi özellikle yükteyken termal macun özelliğini yitirmiş. İlk taktığım gün sıcaklıklar daha stabil ve yaklaşık 10 derece daha aşağıdaydı. Macun kendini bu 4 günlük süre içerisinde salıyor. Elinizde güzel bir macun olmasını öneririm.
Soracaklar için niye Akasa fan var derseniz, sesten ve ışıktan rahatsız olmuştum. Işığı kabloları keserek söndürebilirsiniz ama ses tasarımdan ötürü gelmeye devam edecek (fan sesi değil, tasarımda ötürü titreme/sürtme tarzı bir ses var, arka fanı çıkarıp sorunu çözebilirsiniz.) Akasa fan ile sıcaklıklar ortalama 7 derece civarı düştü diyebilirim. Cetvel ile ölçtüğümde iç çapı 13cm, kendi fanlarının 12 cm denmesine rağmen 9 cm civarı, yani hacimsel olarak 2 kat fark var ve tek fan kullanmama rağmen iyi bir performans aldım. Fakat gerçekten inanılmaz fazla hava sesi yapıyordu, iade edeceğim fanı.

Ürünün montajı: AM4 için anakartınızla birlikte gelen braketleri takıyorsunuz, 45 derece civarı bir açı yardımıyla ilk olarak üstteki klipsi tutturup sonra alttaki yeri bastırıyorsunuz (ben böyle yaptım en azından). Zaten boyut farkı var tam tersini yapmanız imkansız. İşiniz kolay olsun diye ekran kartını çıkarmanızı öneririm. Intel içinse içinden çıkaran aparat yardımıyla aynı işlemi yapacağınızı düşünüyorum ama emin değilim.

Artılar/Eksiler:

+Fiyat
+Çift fan
+Çocuğunuzu kandıracaksanız statik bir RGB var
+Alt devirlerde sessiz
+AM4 için malzemesi kaliteli
+İçinde üzmeyecek bir termal macun var
+6 tane ısı borusu var ve işlemciyle temas alanı iyi
+Tek pin ile bağlanıyor
+Malzemesi kaliteli hissettiriyor
+2.5cm genişliğinde 12Cm'lik başka bir fan ile kolayca değiştirebilirsiniz. Viper R fan taktım kendisi 14 cm ama yuvası 12 cm

-4 tane RAM'e sahip olsam en yakın RAM'e temas edecek gibi
-Fanların tasarımı yüzünden ses yapıyor
-Tek pin ile bağlanıyor, fanı değiştirip kullanacaklar için fanları kasanın başka noktalarına koymayı zorlaştırıyor
-Termal macunu çabucak özelliğini kaybediyor
-Fanlar birbirinin aynısı olduğu için stok tasarımda çirkin bir görüntüsü var
-Fanların iç çapı 9 cm civarı
-Intel için monte ederken, aparatı kırmanız olası, soğutucuyu taktıktan sonra vidaları takın derim
-En üst alüminyum yaprak üzerinde Çince baskı var, her ne kadar malzeme kaliteli olsa da kalite algısına zarar veriyor

Sonuç değerlendirme: Bu fiyata alabileceğiniz en iyi ürün diyebilirim. Soğutucu blok güzel, içinden çıkan fanları da yeterli. Termal macunu tatmin edici düzeyde. Kaliteli bir macun, güzel hava akışlı fanlarınız varsa gözünüz kapalı alın derim. Sıcaklıkların yüksek olması hakkındaki düşüncem ise işlemcim ilk çıkan R5 3600'ler. 14 Temmuz çıkış tarihinde Vatan'dan aldım. OC yapmayı beceremedim ama AMD yazılımında yapmaya çalışırken hep 1.4V veriyordu. Daha stabil bir işlemciniz varsa özellikle bu bütçede kaçmaz. OC bile yapabilirsiniz müsait. 10-20 TL ucuza kırmızı veya mavi LED'li fanlı versiyonları mevcut. Onlar da tercih edilebilir. Bütçeniz 400 TL civarı ise bu fanları kasa fanı olarak kullanabilir ve soğutucuya Arctic gibi fanlar takabilirsiniz. Her türlü F/P ürün. Editör olsam "Editörün Seçimi" derdim :)
Akasa fanı çıkarıp stok fanı takarken, 14 cm Akasa egzoz fanı tam devirde çalıştırdım ve o şekilde fanı çıkarıp eski fanı taktım. Bloğun gayet kaliteli olduğunu o noktada anladım boşta 60 dereceyi geçmedi sistem. Arada mesafe olduğunu da önemle vurgulamak isterim. Bir diğer nokta kendi fanlarının ikisini de içeri hava üfleyecek şekilde takmışım şu anda 55 derece ortama ama o fanların sürtme sesi gitti :D

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim. Stok fanın tam ortasından belleklere 5-6 cm arası bir boşluk, egzoz fan ile 1.bellek arası 11.5 cm boşluk var. Egzoz fandan stok fan merkezine yaklaşık 5.5-6 cm var. Mouse pad 90x40
Hocam aklınızı bulandırmak istemem, soğutma olarak biraz daha az performanslı olsa da ucuza bulursanız tek fanlı sıvı soğutmalara bakın derim hava akışı bozulmaması açısından. ATX kasalarda bile, iyi bir akış sağlanmazsa diğer bileşenlerin sıcaklığına olumsuz katkıda bulunabiliyorlar bazen. Ayrı konu açıp iyi araştırın derim, sisteminiz özel bir sistem sayılır ne de olsa.
Link için teşekkürler, aynı ebatlarda Razer çakması bir modelim var, iyice bozulunca geçerim. Bu arada sizinkinin altı parlak hafif yapışkan bir madde mi yoksa mat ve pütürlü gibi mi?

Haklısınız biraz daha araştırma yapmamda fayda var. İleriki süreçte sıvı soğutma pompası için yıpranma v.b gibi yorumlar okudum. Ondan dolayı istemiyordum. RAM tarafı sorun etmeyeceğini bilsem egzoz fanım(140mm) Onun yerine 2 adet 120mm kaliteli fan alıp dış taraftan egzoz monte edebilirim diye düşündüm. Mouse pad ise altı siyahımsı mat bir malzemeden oluşuyor ve kolay kolay kaymıyor.
Düzeltme: Egzoz olarak tek fan oluyormuş; alt alta 2 tane koyacak yer yok.
Hocam montajı yaptım. Zar zor oldu. Aman ne illet bu soğutucu. Takana kadar anakartın anası ağladı.

Son düzenleme:
Snowman t6 ultra ile ilgili bilgi vermek istiyorum, yeni konu açmak yerine mevcut konuya gönderi yazmanın sorularına cevap arayanlar için doğru olacağını düşündüm.

Fanın anakarttaki ölçülerinden bahsetmek istiyorum. Anakartım b365m 2 ram slotlu ikisi de dolu, ekran kartımda sapphire rx5700xt pulse yani kalın bir kart. Fan rame tam silimetrik durdu aradan 1 kağıt anca girer ama değmedi ram e. Ekran kartına ise 0.5-1 cm arası mesafesi kaldı. Bu yönden düşünecek olanlar low profile ram takılı ise gönül rahatlığıyla alabilirler.

İ7 9700k işlemci boşta 35 derece, sadece msfs2020 oyununu açtım photogrammetry açık new york üzerinde a320 ile 1 saate yakın takıldım 60 derece gördü en fazla.

Fanın içinden çıkan termal macunu kullandım. Kasamda 2 fan içeri 3 fan egzos olarak kullanıyorum, hava akışı iyi bir kasa.

Montajı ise anakartı çıkarmadan yaptım pek fazla zorlamadı ama anakartı çıkararak yaparsanız bir kaç dakikanızı bile almaz.

Fanı almayı düşünenler için fikir olur belki.

Ürün 24 Aralık'ta elime ulaştı, aynı akşam montajını yaptım. Kutu içinden 6.63W/mk'dan daha fazla iletken olduğunu iddia eden macun ile Intel için uyumluluk ayakları çıkıyor (AM4 stok tasarıma dönüştürüyor kanımca). Intel için alacaklar, soğutucuyu taktıktan sonra vidaları tam sıksın derim, malzeme yapısı kırılmaya çok müsait. (Aklımdan Wraith Prism'i Intel'de kullanabilmek geldi ama elimde malzeme yoktu, kanımca uyacaktır bu ayakla).

Şimdi gelelim sıcaklık değerlerine (elimde termal macun olmadığı için stok fanla test etmedim adil olması açısından):

Eki Görüntüle 804998

/

Eki Görüntüle 804997

//

Eki Görüntüle 804995

/

Eki Görüntüle 804996

(Sırasıyla: Kendi fanı 5 dakika stress testi, kendi fanı boştaki sıcaklık, Akasa Viper R 5 dakika stress testi, Akasa Viper R boştaki değerler (tüm testler tam yükte yapıldı).
Testere dişi görünümünden göreceğiniz gibi özellikle yükteyken termal macun özelliğini yitirmiş. İlk taktığım gün sıcaklıklar daha stabil ve yaklaşık 10 derece daha aşağıdaydı. Macun kendini bu 4 günlük süre içerisinde salıyor. Elinizde güzel bir macun olmasını öneririm.
Soracaklar için niye Akasa fan var derseniz, sesten ve ışıktan rahatsız olmuştum. Işığı kabloları keserek söndürebilirsiniz ama ses tasarımdan ötürü gelmeye devam edecek (fan sesi değil, tasarımda ötürü titreme/sürtme tarzı bir ses var, arka fanı çıkarıp sorunu çözebilirsiniz.) Akasa fan ile sıcaklıklar ortalama 7 derece civarı düştü diyebilirim. Cetvel ile ölçtüğümde iç çapı 13cm, kendi fanlarının 12 cm denmesine rağmen 9 cm civarı, yani hacimsel olarak 2 kat fark var ve tek fan kullanmama rağmen iyi bir performans aldım. Fakat gerçekten inanılmaz fazla hava sesi yapıyordu, iade edeceğim fanı.

Ürünün montajı: AM4 için anakartınızla birlikte gelen braketleri takıyorsunuz, 45 derece civarı bir açı yardımıyla ilk olarak üstteki klipsi tutturup sonra alttaki yeri bastırıyorsunuz (ben böyle yaptım en azından). Zaten boyut farkı var tam tersini yapmanız imkansız. İşiniz kolay olsun diye ekran kartını çıkarmanızı öneririm. Intel içinse içinden çıkaran aparat yardımıyla aynı işlemi yapacağınızı düşünüyorum ama emin değilim.

Artılar/Eksiler:

+Fiyat
+Çift fan
+Çocuğunuzu kandıracaksanız statik bir RGB var
+Alt devirlerde sessiz
+AM4 için malzemesi kaliteli
+İçinde üzmeyecek bir termal macun var
+6 tane ısı borusu var ve işlemciyle temas alanı iyi
+Tek pin ile bağlanıyor
+Malzemesi kaliteli hissettiriyor
+2.5cm genişliğinde 12Cm'lik başka bir fan ile kolayca değiştirebilirsiniz. Viper R fan taktım kendisi 14 cm ama yuvası 12 cm

-4 tane RAM'e sahip olsam en yakın RAM'e temas edecek gibi
-Fanların tasarımı yüzünden ses yapıyor
-Tek pin ile bağlanıyor, fanı değiştirip kullanacaklar için fanları kasanın başka noktalarına koymayı zorlaştırıyor
-Termal macunu çabucak özelliğini kaybediyor
-Fanlar birbirinin aynısı olduğu için stok tasarımda çirkin bir görüntüsü var
-Fanların iç çapı 9 cm civarı
-Intel için monte ederken, aparatı kırmanız olası, soğutucuyu taktıktan sonra vidaları takın derim
-En üst alüminyum yaprak üzerinde Çince baskı var, her ne kadar malzeme kaliteli olsa da kalite algısına zarar veriyor

Sonuç değerlendirme: Bu fiyata alabileceğiniz en iyi ürün diyebilirim. Soğutucu blok güzel, içinden çıkan fanları da yeterli. Termal macunu tatmin edici düzeyde. Kaliteli bir macun, güzel hava akışlı fanlarınız varsa gözünüz kapalı alın derim. Sıcaklıkların yüksek olması hakkındaki düşüncem ise işlemcim ilk çıkan R5 3600'ler. 14 Temmuz çıkış tarihinde Vatan'dan aldım. OC yapmayı beceremedim ama AMD yazılımında yapmaya çalışırken hep 1.4V veriyordu. Daha stabil bir işlemciniz varsa özellikle bu bütçede kaçmaz. OC bile yapabilirsiniz müsait. 10-20 TL ucuza kırmızı veya mavi LED'li fanlı versiyonları mevcut. Onlar da tercih edilebilir. Bütçeniz 400 TL civarı ise bu fanları kasa fanı olarak kullanabilir ve soğutucuya Arctic gibi fanlar takabilirsiniz. Her türlü F/P ürün. Editör olsam "Editörün Seçimi" derdim :)
Akasa fanı çıkarıp stok fanı takarken, 14 cm Akasa egzoz fanı tam devirde çalıştırdım ve o şekilde fanı çıkarıp eski fanı taktım. Bloğun gayet kaliteli olduğunu o noktada anladım boşta 60 dereceyi geçmedi sistem. Arada mesafe olduğunu da önemle vurgulamak isterim. Bir diğer nokta kendi fanlarının ikisini de içeri hava üfleyecek şekilde takmışım şu anda 55 derece ortama ama o fanların sürtme sesi gitti :D
Ürün 24 Aralık'ta elime ulaştı, aynı akşam montajını yaptım. Kutu içinden 6.63W/mk'dan daha fazla iletken olduğunu iddia eden macun ile Intel için uyumluluk ayakları çıkıyor (AM4 stok tasarıma dönüştürüyor kanımca). Intel için alacaklar, soğutucuyu taktıktan sonra vidaları tam sıksın derim, malzeme yapısı kırılmaya çok müsait. (aklımdan Wraith Prism'i Intel'de kullanabilmek geldi ama elimde malzeme yoktu, kanımca uyacaktır bu ayakla).

şimdi gelelim sıcaklık değerlerine (elimde termal macun olmadığı için stok fanla test etmedim adil olması açısından):

Eki Görüntüle 804998

/

Eki Görüntüle 804997

//

Eki Görüntüle 804995

/

Eki Görüntüle 804996

(Sırasıyla: Kendi fanı 5 dakika stress testi, kendi fanı boştaki sıcaklık, Akasa Viper r 5 dakika stress testi, Akasa Viper r boştaki değerler (tüm testler tam yükte yapıldı).
soracaklar için niye Akasa fan var derseniz, sesten ve ışıktan rahatsız olmuştum. Işığı kabloları keserek söndürebilirsiniz ama ses tasarımdan ötürü gelmeye devam edecek (fan sesi değil, tasarımda ötürü titreme/sürtme tarzı bir ses var, arka fanı çıkarıp sorunu çözebilirsiniz.) Akasa fan ile sıcaklıklar ortalama 7 derece civarı düştü diyebilirim. Cetvel ile ölçtüğümde iç çapı 13cm, kendi fanlarının 12 cm denmesine rağmen 9 cm civarı, yani hacimsel olarak 2 kat fark var ve tek fan kullanmama rağmen iyi bir performans aldım. Fakat gerçekten inanılmaz fazla hava sesi yapıyordu, iade edeceğim fanı.

ürünün montajı: AM4 için anakartınızla birlikte gelen braketleri takıyorsunuz, 45 derece civarı bir açı yardımıyla ilk olarak üstteki klipsi tutturup sonra alttaki yeri bastırıyorsunuz (ben böyle yaptım en azından). Zaten boyut farkı var tam tersini yapmanız imkansız. İşiniz kolay olsun diye ekran kartını çıkarmanızı öneririm. Intel içinse içinden çıkaran aparat yardımıyla aynı işlemi yapacağınızı düşünüyorum ama emin değilim.

Artılar/Eksiler:

+Fiyat
+Çift fan.
+Çocuğunuzu kandıracaksanız statik bir RGB var.
+Alt devirlerde sessiz.
+AM4 için malzemesi kaliteli.
+İçinde üzmeyecek bir termal macun var.
+6 tane ısı borusu var ve işlemciyle temas alanı iyi.
+Tek pin ile bağlanıyor.
+Malzemesi kaliteli hissettiriyor.
+2.5cm genişliğinde 12Cm'lik başka bir fan ile kolayca değiştirebilirsiniz. Viper r fan taktım kendisi 14 cm ama yuvası 12 cm.

-4 tane RAM'e sahip olsam en yakın RAM'e temas edecek gibi.
-Fanların tasarımı yüzünden ses yapıyor.
-Tek pin ile bağlanıyor, fanı değiştirip kullanacaklar için fanları kasanın başka noktalarına koymayı zorlaştırıyor.
-Termal macunu çabucak özelliğini kaybediyor.
-Fanlar birbirinin aynısı olduğu için stok tasarımda çirkin bir görüntüsü var.
-Fanların iç çapı 9 cm civarı.
-Intel için monte ederken, aparatı kırmanız olası, soğutucuyu taktıktan sonra vidaları takın derim.
-En üst alüminyum yaprak üzerinde Çince baskı var, her ne kadar malzeme kaliteli olsa da kalite algısına zarar veriyor.

sonuç değerlendirme: bu fiyata alabileceğiniz en iyi ürün diyebilirim. Soğutucu blok güzel, içinden çıkan fanları da yeterli. Termal macunu tatmin edici düzeyde. Kaliteli bir macun, güzel hava akışlı fanlarınız varsa gözünüz kapalı alın derim. Sıcaklıkların yüksek olması hakkındaki düşüncem ise işlemcim ilk çıkan R5 3600'ler. 14 Temmuz çıkış tarihinde Vatan'dan aldım. OC yapmayı beceremedim ama AMD yazılımında yapmaya çalışırken hep 1.4v veriyordu. Daha stabil bir işlemciniz varsa özellikle bu bütçede kaçmaz. OC bile yapabilirsiniz müsait. 10-20 TL ucuza kırmızı veya mavi LED'li fanlı versiyonları mevcut. Onlar da tercih edilebilir. Bütçeniz 400 TL civarı ise bu fanları kasa fanı olarak kullanabilir ve soğutucuya Arctic gibi fanlar takabilirsiniz. Her türlü F/P ürün. Editör olsam "editörün seçimi" derdim :)

İçinde termal macun geliyor mu geliyorsa iyi mi bir de ayrı bir RGB bağlantı kablosumu var yoksa kendi kendine mi yanıyor RGB'si.

İçinde termal macun geliyor mu geliyorsa iyi mi bir de ayrı bir RGB bağlantı kablosu mu var yoksa kendi kendine mi yanıyor RGB'si?
Termal macun geliyor, RGB kendi kendine yanıyor fakat normal fan kablosun içeri girdiği yerde rahatlıkla kesilebilecek bir durumda ince bir kablo daha var. Aydınlatmanın kablosunun o olduğunu düşünüyorum.

Geri
Yukarı