Snowman X4 Prime95 Performansı

Öncelikle belirtmem gerekir ki testi yapma amacım "hangi programa güvenmeliyim?" sorusu için aradığım cevabı bulmamdı. Buldum mu? Hayır.
3. Parti yazılımların neden farklı sonuçlar veriyor diye araştırdığımda pek tatmin etmese de yazılımların, işlemcinin en soğuk veya en sıcak kısmına göre değerlendirme yaptığı cevabına ulaştım. Bu konuda da ikilem var aslında.

Kullanılan soğutucu: Snowman X4. İncelemesini daha sonra yapmayı düşünüyorum.

Soğutucuyu değiştirmeden önce kullanılan soğutucu: DeepCool CK-11509. LP Stok soğutucu diyebiliriz kendisine. HWInfo'dan ve oyun içi Afterburner değerleri ile ilgili kareler:

HWiNFO64_fcD7n9pgxh.png

Star Wars: Jedi Fallen Order esnasında alınan HWInfo görüntüsü.

starwarsjedifallenorder_S1R2L2c3Cm.png

Menüde.

HWiNFO64_nYmwsqTLUT.png
Değinmek istediğim ve testi asıl yapış amaçlarımdan birisi de bu. İki değer birbirinden çok alakasız, yukarıda bahsettiğim nedene bağlıyorum bunu da.
Soğutucu değişimi sonrası HWInfo'dan alınmış görüntü:

HWiNFO64_oG3cUjcL7a.png

Prime95 Testi:
Sıcaklık ölçümünde kullanılan programlar: HWInfo, MSI Afterburner, Speccy, Core Temp, AIDA64(Engineer), SpeedFan, HWMonitor, OCCT. Test 30 dakika yapılmıştır, toplu fotoğrafları (boşta/yükte) listenin sonunda bulabilirsiniz.

HWInfo
Sırasıyla; anlık, minimum, maksimum ve ortalama değerler.

HWiNFO64_1q4BDED98O.png

MSI Afterburner
Minimum ve maksimum değerler. (61: Anlık değer.)

MSIAfterburner_KfeR0VnAlZ.png

Speccy

Alt kısım, 4 çekirdek için belirtilen anlık değerler. Üstte tek olan kısımda 4 çekirdeğin ortalaması. Ek olarak: Testte maksimum 65 derece görüldü, ekran alıntısında yok çünkü min/maks. olarak değerlerin bulunduğu bir kısım yok maalesef.

Speccy64_BszinsLetP.png

Core Temp

Core_Temp_gaugE9paPF.png

AIDA64

Not: Test başlatılmamıştır. Sadece değerler için bu kısım kullanılmıştır.
Ekstra: SSD'ye takılmayın :D
aida64_6Sj2X2SvY6.png

SpeedFan
Burada baz aldığım genel değer Temp3 değeri oldu. Maalesef burada da maks/min tablosu yok. Test esnasında çekilen toplu alıntıda maksimum sıcaklığı görebilirsiniz.
speedfan_wbTtQl0gko.png

HWMonitor
Value: Anlık değer.

HWMonitorPro_x64_F37RJ8dkrM.png

OCCT
Baz almanız gereken değer Core Max değeri.

OCCT7.1.0_GuXZTD4Bz1.png

Özet; minimum için baz alınabilecek değerler OCCT veya HWInfo, maksimum değerler için Afterburner/Core Temp/HWMonitor olabilir. Çünkü tek bir programa göre baz alırsak bu soğutucu "muhteşem" veya "iyi/eh" değerler alabilir bence. İlk başta da bahsettiğim gibi kimi tamamen baz alacağınız veya doğruyu söylediği belli değil bana göre. Tercih sizin.

Toplu fotoğraflar. (Sırasıyla boşta ve yükte.)

6fcIagapCC.png

JSvJ0AKTYh.png

Sonuç
Soğutucudan memnunum açıkçası. Eskiden olan throttling sorununu artık yaşamıyorum, maksimum değerlerde (65/50) Prime95 gibi bir testte gayet iyi geldi bana.

Okuduğunuz için teşekkürler, faydalı olduysa ne mutlu bana :)

Dosya Ekleri

• HWiNFO64_BzO3oi9l8x.png
    HWiNFO64_BzO3oi9l8x.png
    10,8 KB · Görüntüleme: 54

Yeni konular

Geri
Yukarı