Çözüldü SNR değerinin düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Abu!

Hectopat
Makaleler
7
Yer
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Arkadaşlar 1 Nisan günü 16 Mbps'ten 50 Mbps'e geçiş yaptım.
Hat değerlerimde bir sorun yoktu, hatta 16 Mbps iken ulaşılabilir hız 89 Mbps iken 95 Mbps olmuştu. Ama geçen gün ne olduysa bir anda ulaşılabilir hız ve SNR değerim düştü.

1617808177343.png

17 olan SNR değerim şimdi 9.5-8 arası gidip geliyor. CRC hataları da bu yüzden artmış durumda. Neden olmuş olabilir böyle bir şey? Yapabileceğim bir şey var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hat değerlerimde bir sorun yoktu, hatta 16 Mbps iken ulaşılabilir hız 89 Mbps iken 95 Mbps olmuştu. Ama geçen gün ne olduysa bir anda ulaşılabilir hız ve SNR değerim düştü.

Eki Görüntüle 962482

17 olan SNR değerim şimdi 9.5-8 arası gidip geliyor. CRC hataları da bu yüzden artmış durumda. Neden olmuş olabilir böyle bir şey? Yapabileceğim bir şey var mı?

Santral tarafından bant genişliğiniz tarifenize göre uyarlanmıştır bu sebepten ötürü alınabilecek maksimum hızınız ve SNR değeriniz değişmiş. Tarife değiştirmek istediğiniz zaman santral tarafından tekrar bant genişliği arttırılacaktır.
Bant genişliğini kullanıcı sayısını arttırmak için yapıyorlar.
Size bilgi verilmeden port değişikliği yapılmış olabilir diye düşünüyorum, umarım yanılıyorumdur.
Müşteri hizmetlerini arasam 50 Mbps alıyorsunuz sorun yok diyecekler büyük ihtimalle.

Son çare olarak MH'yi düşünüyorum, başka benim yapabileceğim bir şey var mı?

Hocam, müşteri hizmetleri ile görüşün derim. Bu kadar düşmesi normal değil.

Müşteri hizmetlerini arasam 50 Mbps alıyorsunuz sorun yok diyecekler büyük ihtimalle.

Son çare olarak MH'yi düşünüyorum, başka benim yapabileceğim bir şey var mı?
Taahhüt süreniz ne durumda bilmiyorum ama İSS değiştirmek çözüm olabilir, bunun dışında müşteri hizmetlerine "bilgilendirme yapılmadan port değişikliği mi yapıldı?" sorusunu yöneltebilirsiniz.

Taahhüt süreniz ne durumda bilmiyorum ama İSS değiştirmek çözüm olabilir, bunun dışında müşteri hizmetlerine "bilgilendirme yapılmadan port değişikliği mi yapıldı?" sorusunu yöneltebilirsiniz.
Türk Telekom kullanıyorum, yanılmıyorsam Ekim'de bitecek taahhütüm.

Eki Görüntüle 962482

Santral tarafından bant genişliğiniz tarifenize göre uyarlanmıştır bu sebepten ötürü alınabilecek maksimum hızınız ve SNR değeriniz değişmiş. Tarife değiştirmek istediğiniz zaman santral tarafından tekrar bant genişliği arttırılacaktır.
Bant genişliğini kullanıcı sayısını arttırmak için yapıyorlar.

Çözüm
Hocam, müşteri hizmetleri ile görüşün derim. Bu kadar düşmesi normal değil.
Hocam aradım, hat değerlerini kontrol etti. "50 Mbps alıyorsunuz sorun gözükmüyor. Port değişikliği eğer paket değiştirme sonucu gerekli değil ise yapılmaz." Dedi.

Ben yine de sorunun devam ettiğini söyledim, teknik ekibe ileteceğini ve dönüş yapacaklarını iletti.

Hocam, gelip kutudan ölçüm yaparlar. Ona göre bakarsınız. Evde ve kutuda aynı ise sorun firmadadır.

Santral tarafından bant genişliğiniz tarifenize göre uyarlanmıştır bu sebepten ötürü alınabilecek maksimum hızınız ve SNR değeriniz değişmiş.
Dediğiniz gibi sanırım hocam, hat değerlerinin normal olduğunu ilettiler. Teknik ekipde aynı bilgiyi vermiş.

Sanırım bir düzeltme yaptılar ama çünkü yaklaşık 5 gün oldu ve 50K olan CRC hata sayısı şuan 430.

Yeni konular

Geri
Yukarı