SNR Margin değeri ve bağlantı kopması

mcakal

Hectopat
Katılım
22 Ekim 2014
Mesajlar
198
Çözümler
2
Merhaba arkadaşlar eve Türknet'ten ADSL bağlantı yaptırdım fakat kopma çok oluyor. Şu an 9.5-10 Mbps civarı internet alabiliyorum. (Türk Telekom altyapısında) Kopma olayını araştırdım biraz SNR Margin denilen olaydan yani hatta ki gürültü seviyesinin fazla olmasından kaynaklıymış. (SNR Margin 6.2) Aşağı resimlerini koyacağım. Modemim eski TP-link modem. Yardımcı olmanızı istediklerim:

1. Yeni modem alsam SNR değerinde yükselme olur mu?
2. Telefon direğinden eve gelen kablo bayağı uzun 50-60 m kadar kabloyu kısaltsam artma olur mu?(Yarısını kesebilirim)
3. Telefon kablosu elektrik kablolarının üstünden geçerek geliyor bu snr değerini arttırır mı?

Son olarak gelen teknisyen kopma olabilir hızınızı 8'e düşürtün dedi. Zaten pek hızlı bağlantı değil onun için en son hızı düşürtmeyi deneyeceğim. Yorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Adsız.jpg
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Ulunay

Kilopat
Katılım
1 Ocak 2014
Mesajlar
8.080
Makaleler
6
Çözümler
30
Yer
Türkmeneli
Telefon kablosu ile elektrik kablosu aynı yerden geçmemeli, yoğun saatlerde sıkıntı yaratıcaktır. Modem değişse bile ciddi bir artış olmayacaktır. Telefon direğinden eve gelen kablo kaliteli ise uzunluğu sorun yatamaz. Kablo ne durumda ? Dışarıda yer aldığı için güneş ısı değişimi vs. kabloyu yıpratmış olabilir, dış mekanlar için yapılan CAT kablo ile değiştirmekte fayda olabilir ama önce evden ve direkten ölçüm yaptırmalısınız.
Gerekli ölçümler yapılıp sorun çıkmaz ise modemi değiştirme yoluna gidilebilir.
 
KS
mcakal

mcakal

Hectopat
Katılım
22 Ekim 2014
Mesajlar
198
Çözümler
2
Telefon kablosu sıfır çekildi. O zaman hızı mı düşürmek lazım.
 

Ulunay

Kilopat
Katılım
1 Ocak 2014
Mesajlar
8.080
Makaleler
6
Çözümler
30
Yer
Türkmeneli
Telefon kablosu 0 çekildi ise ilk önce arkadaşlarınızdan vs. modem alıp test edin. Modem arayüzünde 11 Mbps hız en yüksek olarak gözüküyor, onu kopma sorunu düzelene kadar 10-9-8 diye kademeli düşürtün. Siz ekip isteyin genede hem iç hem dış tesisata baksınlar. İşimizi güvene alalım, sonuçta bu kablolar uzun süre kullanılıcak.
 
Yukarı