Sochi GP

Makaleler
12
Daha fazla  
20210926_184416.jpg

Son anlarda oldukça heyecan verici olan yarışı Hamilton kazandı ve kariyerinin 100. galibiyetini elde etti.

Starta geçelim. Sainz hava koridoru etkisiyle tahmin ettiğimiz gibi Norris'i geçti. Starttın en büyük kaybedeni ise Hamilton idi. 7. sıraya kadar geriledi, daha sonra Alonso'yu geçerek tekrar 6. sıraya geldi.

Ön tarafta Sainz ve Norris arkadakilerle arayı açarak farkı 7. saniye kadar çıkardılar. Özellikle arka tarafta Russell'in arkadakileri tutması yüzünden öndekiler iyi fark açtı. Russell DRS olmamasına rağmen düzlüklerde en hızlı araçtı ve arkasındakiler DRS açmasına rağmen bir türlü geçiş şansı bulamadı, ilk pit stoplara kadar bu durum sürdü.

İlk 10 turda Sainz'in temposu iyiydi, daha sonra lastik sorunu yaşadı ve 12. turda Norris'e geçildi.

Norris, Sainz, Russell, Stroll, Riccardo ve Hamilton sıralaması vardı ön bölümde. Russell 14. turda pite girdi ve diğer pilotların önü açıldı. Russell, Stroll'un arkasında döndü. Sainz 1 tur sonra pite girip her ikisinin önünde çıktı. Öndekilerin pite girmesiyle geriden yükselen Verstappen 6. sıraya kadar geldi. Hemen arkasında da ilk turda 12. sıraya kadar gelen ve 7 sıra yükselen Leclerc geldi.

Norris liderliğe yükseldikten sonra lastikleri ve temposunu çok iyi korudu, Sainz ve Russell'in pite girmesiyle en yakın rakibi Riccardo'ya 10 saniye fark attı. Riccardo'nun arkasında da Ham vardı, tıpkı Monza da olduğu gibi Mercedes düzlüklerde Mclaren'e yetişemedi.

23. turda Riccardo pite girdi ve pit stop yavaş olunca Sainz, Stroll, Russell'in arkasına düştü. 27. tura geldiğimizde bu defa Hamilton ve Verstappen aynı turda pite girdi. Verstappen sert hamura sahipti. 28. turda Norris pite girdi bu defa. 3. sırada döndü. Önünde pit yapmayan Alonso ve Perez vardı. Hamilton ise yeni lastikleri geçtikten sonra uçmaya başladı ve Stroll, Sainz ve Gasly'i geçti ve Norris'in ardına geldi. Norris'in arkasına geldiğinde iki pilot arasında 10 saniye fark vardı Ham hızla arayı kapattı. Farkı 1.5 saniye kadar indirdi 49. tura kadar Norris liderdi.

Ne olduysa son 3-4 turda oldu, iki pilotta birbirini kolluyordu birbirlerinden önce pite girmek istemiyorlardı, pist tam ıslak değildi. Norris pit ekibinin ısrarlarına rağmen pite gimemeyi tercih etti, Hamilton ise daha fazla dayanamayıp mantıklı bir hamle yapıp yağmur lastiklerine geçerek galibiyeti aldı.

Mercedes: Hamilton startta ve ilk bölümde çok zorlansa da pitlerden sonra çok hızlıydı ve doğru bir karar alarak galibiyeti kazandı.
Bottas yarış boyu çok kötüydü, duvar olmayı da beceremedi. Yağmur imdadına yetişti, doğru bir karar vererek 5. oldu. İlk 10 sıranın bile dışındaydı Bottas normalde.

Redbull: Verstappen olabilecek en iyi sonucu aldı. Yağmur onu da kurtardı. Yağmur yapmasaydı ikinci olamazdı. Bana göre ilk pit stoplarda da stratejik hata yaptılar. Hamilton'a göre daha sert lastikleri olmasına rağmen aynı turda pite girdi, çok erken bir pitti. Nitekim pitlerden sonra medium lastiğe geçiş yaptığında öndekilere göre lastik dezavantajı da oldu ve son bölümde lastik sorunu yaşıyordu. En karlı çıkan takım kesinlikle Redbull oldu.
Perez iyi bir yarış çıkarıyordu pit ekibi ve yağmurun kurbanı oldu.

Ferrari: Leclerc'in emeğine yazık oldu, müthiş bir yarış çıkarıyordu. Startta ilk turda 12. sıraya kadar geldi. Kuru zeminde de çok iyi bir tempoya sahipti Sainz'a nazaran. Son bölümde yağmur yağarken pit ekibini dinleseydi podyuma çıkma şansı vardı. Araç üstü görüntülerini izledim Leclerc'in yani yağmur şiddetli yağmasına rağmen tur boyunca önündeki pilotlar ve kendisi sık sık pist dışına çıkmasına rağmen ısrarla pite gelmemesi çok kötü bir karardı, Norris gibi bir durumu da söz konusu değildi.
Sainz'in lastik sorunlarını çözmesi gerekiyor. Normalde Sainz lastiklere iyi bakan birisi ama bu sene SF21'de bu konuda kötü durumda. Leclerc'e göre lastiklerde daha fazla zorlanıyor. Bugün yağmur sayesinde doğru karar alarak podyuma çıktı, Leclerc'in yapamadığını o yaptı.

Mclaren: Her iki pilotu da kusursuzdu. Norris'e yazık oldu. Son turlara kadar harika bir yarış çıkarıyordu. İzlediği taktiği de ben eleştirmiyorum açıkçası. Pite girmemeyi tercih ettiği zamanlarda hakikaten pist o kadar ıslak değildi, ne olduysa son 2 turda başına geldi. Pit ekibini dinlemeyip kendi yolunu seçmesine de çok sevindim. Günün sürücüsüydü net şekilde.
Riccardo da iki yarıştır çok iyi.

Alpine: Alonso her iki yarış koşulunda da çok iyiydi.

Raikkonen baştan sona süper bir iş yaptı altındaki araca göre.

Son düzenleme:
Günün kazananı Verstappen bana göre. 2 puan fark açıldı ama yepyeni bir motora geçti. Mercedes de Hamilton'u yeni motora geçirmeliydi.

Onun dışında normal bir yarıştı. Noris'e gerçekten üzüldüm. Ancak yaşı genç, kazanacak çok yarışı, alacak çok polü var.

Norris pit ekibinin ısrarlarına rağmen pite gimemeyi tercih etti, Hamilton ise daha fazla dayanamayıp mantıklı bir hamle yapıp yağmur lastiklerine geçerek galibiyeti aldı.
Ben öyle görmedim. Norris takım kendisine sorunca kalmak istediğini söyledi. Hamilton ise takım pit girişine 20-30 metre kala gel deyince girmedi, sonraki tur girdi.
McLaren Ricciardo'nun piti ve Norris'e düzgün hava raporu ve diğer pilotları gözlemleyip düzgünce pite gel demeyerek hata yaptı. Kaybeden McLaren'dı bence.

5 dakika sonra yapacak yağmurun başladıktan 5 dakika sonra sağanağa dönüşeceğini 2021 yılında öngörebilmeliler bence. Bunu görmüyorsan da diğer takımların ısrarını gör. Adama pite gelmek ister misin dersen zar zor önde duran ve Ricciardo pitiyle bugün mimlenmiş pit ekibine kaderini bırakmak istemeyen birisi olarak gelmek istemez tabii ki de.

Startta da bana Norris ayağını gazdan erken çekti veya erken fren yaptı gibi geldi. Hava koridoru etkisinin o kadar olacağını düşünmüyorum. Hamilton da Norris'e çarpmamak için yavaşladı, Norris köşeyi serice dönüp hızlanırken Hamilton hızlanamayıp geride kaldı.

Ben de Norris pit ekibini dinlemedi yazdım ya.
Benim yarışta duyduğum "Lando, pite gelmek ister misin?" tarzı bir şey oldu. Hamilton'ın pite girdiğini zaten gördü kendisi.
Takım "Pite gelmen lazım, ne zaman geleceksin?" hatta "Şimdiden geciktik, herkes intlere geçti." demeliydi. Ben bu tip şeyler duymadım.

İlk başta o kadar yağmur yağmıyordu. Ben de yarışı izlerken pistte kalmasını doğru buldum. Yarış bittikten sonra konuşmak kolay oluyor. O şartlarda bu kararları vermek basit değil. Son 2 turda yağmur bu kadar artmasaydı ilk baştaki gibi bir çişeleme olsaydı Norris kazanırdı.
Takım pite gelmen lazım, ne zaman geleceksin?" hatta "Şimdiden geciktik, herkes intlere geçti." demeliydi. Ben bu tip şeyler duymadım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burada pite gelmeyi reddediyor anladığım kadarıyla. Yarışta da duydum. İngilizcem yok farklı bir şey diyorsa söyleyin. Serhan Acar da radyo mesajını çevirdiğinde reddetti dedi.

İlk başta o kadar yağmur yağmıyordu. Ben de yarışı izlerken pistte kalmasını doğru buldum. Yarış bittikten sonra konuşmak kolay oluyor. O şartlarda bu kararları vermek basit değil. Son 2 turda yağmur bu kadar artmasaydı ilk baştaki gibi bir çişeleme olsaydı Norris kazanırdı.
Bence de. Ama takımın hava durumuna bakması ve bunu bilmesi lazımdı 2021 yılı teknolojisinde bence. Gider yukarı balon atarsın. 1-2 dk sonra sının hava durumunu balondan görürsün. Bir F1 takımı bu tip şeyler yapamıyor mu? Bunlar gidip benim gibi Google'a hava durumu yazıp mı bakıyorlar?

Adama "What do you think about inter?" diyor. "Int lastiğe geçmek ister misin?" diyor. Mercedes mühendisi ise "More coming." diyor. Büyücü mü bu adamlar da yağmurun daha beter olacağını biliyorlar?

Ben İngilizce izliyorum yarışları. Aklımda kalan bu şekilde Norris'e danışmak şeklindeydi. Hamilton'da ise ısrarcıydılar, hatta emrettiler.

Norris'in kaybedecek bir şeyi yok, ilk galibiyeti alma hevesi yüzünden risk aldı. Dersen takım için üçüncülük için savaşıyor puanlar önemli anlarım ama sonuç olarak Mclaren için şampiyonluktan başka bir sonuç başarı olmamalı, aynı Ferrari'nin üçüncü olması bir anlam ifade etmiyorsa Mclaren için de öyle. Bu yüzden riske değer diyorum ben.

Yeni konular

Geri
Yukarı