Socket.io ile Online Kullanıcıları Listelemek

Benim anlatımımda böyle bir şey söz konusu değil ; hangi tarayıcıdan girilirse girilsin 3 kere aynı isim derdi yok.Kendim kullanıyorum zaten halihazırda.Ayrıca ekstra bir özellik daha ekleyip başka browserlardan giriş yapılınca bir öncekini atıyorum sunucudan , tabi ki isteğe bağlı.

Benim anlatımımda böyle bir şey söz konusu değil ; hangi tarayıcıdan girilirse girilsin 3 kere aynı isim derdi yok.Kendim kullanıyorum zaten halihazırda.Ayrıca ekstra bir özellik daha ekleyip başka browserlardan giriş yapılınca bir öncekini atıyorum sunucudan , tabi ki isteğe bağlı.
Öyle daha daha kötü olur ki, kullanıcı tek bir browser'ı kapattığında offline sayılır ama diğer tarayıcıda hala açık kalacaktır. Online iken offline gözükmesine sebep olur bu durum. Aynı ID'leri birden fazla kez alıp unique olanları çekmek daha mantıklı. Aynı ID'ye sahip tüm Socket bağlantıları kapandığında offline olur yalnızca.

Offline gözükmüyor sadece kendi browser ' indan atıyorsun.Server tarafında misal :

kullanici_id:asdasd21213,kullanici_session:user2
Sadece kullanıcının id sini değiştiriyoruz.

Bu işlem mantığı şudur bir kullanıcı bağlandığında onu sunucu tarafında bir listeye yazdırırsın ve çıktığında onu listeden silersin. O sırada liste değişikliklerini bağlı olan socketlere broadcast edersin. Optimizasyon konusunda kanal veya oda gibi özelliklerde kullanılabilir. Applicationuzun tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyorum ama 1000 kişilik chat varsa bunu tabikide her seferinde 1000 kişi olarak atmazsınız sadece kullanıcının arkadaşlık ettiği veya girdiği odaya bağlı olan kişilerin listesini atarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı