Sözelciler matematik yapamaz mı?

Sözelci, sayısalcı gibi bir ayrım beynimiz tarafından bölmelendirilmemiştir. Yaşam stillerimiz, ilgi duyduğumuz nesneler veya olaylar, sabrımız, isteklerimiz gibi çokça etken söz konusu. Yapabilirim dedikten sonra zaten büyük bir hendeği atlamış oluyorsunuz. Neyi istiyorsanız onu yapın diyorum. Başarılar dilerim çıktığınız yolda aziz dostum. (Son sahurdan sonra duygulu mesaj)

Çok haklısınız hocam. Benim mesleğim, onların değil.
Yaparsin, neden yapamayasin? İstedikten sonra yapamayacağın seylerin sayisi sıfıra yakin.
Çok doğru söylediniz. Annem bana öyle yaklaşınca, çok korktum.
Allah herkeze gramajıyla beraber aynı beyni vermedi mi ? neden yapamasın ?
Değerli yorumunuz için teşekkürler.
Yapabilir tabii ki, ama baya çalışmanız gerekiyor. Temelden atın devamı gelir.
Hocam ben çalışmayı, başarmayı çok seven birisiyim. Özellikle çok çalışmaya hayran bir insanım.
Matematikten nefret ederim. 5. sınıf bölme işleminden sonrası yok bende. Ama sen sözelciymişsin ve matematiği seviyormuşsun. Ne kadar zor olduğunun bir önemi yok. Seversen, yaparsın. Kesinlikle sayısalı seç. Yalnız şunu unutma, yazılım mühendisi olmak istiyorsan sadece matematik yeterli değil. Fizik, Kimya ve Biyoloji de yapabiliyor olman gerek.
Hocam o meslek için her şeyi yaparım.
İstersen yapabilirsin. Neticede okuyacak olan, bölüme yönelik çalışacak olacak sensin. Başkaları değil.
Çok haklısınız hocam onların mesleği değil benim mesleğim.
Sözelciysen nasıl yazılım mühendisi olacaksın ki? Bölümün sözel ise matematik yapmanla beraber diğer derslere de ağırlık vermen lazım ki fizik, kimya ve biyoloji sözelcilerde yok. Senin istediğin bölüm için sayısalı seçmen lazım.
Ne yani, çocukluktan beri bu mesleği hayal edip bu yaşa gelince bırakayım mı ? Gerekirse çok çalışırım, baştan başlarım gene de hallederim. Hem ben bu konuyu sadece kendim için açmadım başka insanların da böyle bir hayali varsa pes etmesin diye açtım.

Ne yani, çocukluktan beri bu mesleği hayal edip bu yaşa gelince bırakayım mı ? Gerekirse çok çalışırım, baştan başlarım gene de hallederim. Hem ben bu konuyu sadece kendim için açmadım başka insanların da böyle bir hayali varsa pes etmesin diye açtım.
Kardeşim anlaman mı kıt? Sözelciyim diyorsun yazılım mühendisi okuyacağım diyorsun. Diyorum hedefine göre bölüm seç diye. Sen diyorsun çok çalışırım. Çocukluktan beri hayal ettiğin mesleği araştırsaydın bari hangi dersleri ister, hangi bölümden girilir diye. Burada demagoji yapma yok pes etmesinler diye konu açtım yok çok çalışırım bla bla bla. Bir de neymiş bu yaşa gelince pes mi etsinmiş sanki iki üniversite okumuş bir türlü idealine ulaşamamış gibi boş laf. Forum ne bilsin senin kapasiteni git hayalinse çalış kazan. Yazılım mühendisliği araştırmayla, kod yazmayla, hata çıktı mı onu araştırmayla olmuyor. Git okuyacağın bölümü araştır, vakıf ol öyle gel. Allah'ım ya...

Kardeşim anlaman mı kıt? Sözelciyim diyorsun yazılım mühendisi okuyacağım diyorsun. Diyorum hedefine göre bölüm seç diye. Sen diyorsun çok çalışırım. Çocukluktan beri hayal ettiğin mesleği araştırsaydın bari hangi dersleri ister, hangi bölümden girilir diye. Burada demagoji yapma yok pes etmesinler diye konu açtım yok çok çalışırım bla bla bla. Bir de neymiş bu yaşa gelince pes mi etsinmiş sanki iki üniversite okumuş bir türlü idealine ulaşamamış gibi boş laf. Forum ne bilsin senin kapasiteni git hayalinse çalış kazan. Yazılım mühendisliği araştırmayla, kod yazmayla, hata çıktı mı onu araştırmayla olmuyor. Git okuyacağın bölümü araştır, vakıf ol öyle gel. Allah'ım ya...
Kardeşim asıl sen anlamıyor musun? Yazımı bile tam okumamışsın. "Sözelci miyim bilmiyorum ama matematiğe" daha çok ilgimin olduğunu söylemişim. Senden ricam önce yazımı bir oku, sonra da mantıklı bir yorum yaparsan sevinirim. Bla bla bla dediğin şey de belki de burada açılan konuların %90'ı insanlara yaramıştır. Forum evet benim kapasitemi bilemez ama bana bilgi verebilir veyahut da açtığım konunun tamamını okuyup mantıklı cümleler kurabilir değil mi? Evet öyle. Senin beni %100 sözelci olarak değerlendirmen asıl saçmalık ama sen bilirsin. Daha çok konuyu tam anlamadan konuşmazsan daha mutlu olurum. Gene de yorumun için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostlar, hayırlı ramazanlar. Başlıkta sözelci olarak belirttim ama ben şahsen matematiği çok seviyorum ve asla nefret etmedim. Benim hayalim yazılım mühendisliği ve annem bana "İngilizce öğretmeni ol" diyor. Her böyle bir cümle kurduğun da aşırı üzülüyorum resmen benim hayalim ile dalga geçiyor gibi hali var. Bunları bir kenara bıraktığımız da ben yazılım mühendisi olmak istiyorum bunu başaramaz mıyım? Yani çalışsam bile sırf bu durumdan ötürü olmaz mı? Çok istiyorum. Araştırmayı, kod yazmayı, proje oluşturmayı, bir hata çıktığın da araştırıp öğrenmeyi aşırı seviyorum.

Beyin muhteşem kardeş. Sağ sol küre hikaye. Yok şu dala daha yatkınmışsın falan. Okulun 1 şeyi bile doğru öğrettiği var mı ki bize bunu doğru öğretsin. Yola devam.

Açıkçası matematik çözebilen sözelciye 2-3 defa ancak denk geldim. Onlar da kafaları sayısala basmadığı için değil de ideallerinin peşinden gitmek için (saygı duymak lazım) sözelden devam edenlerdi. :D

Açıkçası matematik çözebilen sözelciye 2-3 defa ancak denk geldim. Onlar da kafaları sayısala basmadığı için değil de ideallerinin peşinden gitmek için (saygı duymak lazım) sözelden devam edenlerdi. :D
Hocam vallahi benim arkadaşlarım sayesinde ben matematik öğrendim ve sevdim 😄 Ben sözelci olarak kendimi görmüyorum ve böyle değerlendirilmek istemiyorum diye zaten belirtmek istedim ama anlamayan çok oldu. Lise de ki arkadaşlarımın da çoğu matematik seviyor ve ben de çok seviyorum. Ortaokuldayken de öğretmenlerim sayesinde çok sevmeye başladım.

Sözelci ya da sayısalcı olmayı bu kadar takan insan grubunu da anlayamıyorum. Herkesin ilgi alanları aynı değil, herkes beyninin aynı bölgelerini geliştirmiyor büyüme döneminde. Her alanın bize kattığı farklı şeyler var, birisi yaratıcılık üzerine bir şeyler katıyorken öteki sosyal anlamda bir şeyler katıyor.

Gelir olarak bakarsak sözelcilikte genellikle daha az kazanç oluyor ama onların da iş hayatındaki stres katsayısı daha düşük oluyor.

Kardeşim sen kıt mısın ? Yazımı bile tam okumamışsın. "Sözelci miyim bilmiyorum ama matematike" daha çok ilgimin olduğunu söylemişim. Senden ricam önce yazı mı bir oku sonra da mantıklı bir yorum yaparsan sevinirim. Bla bla bla dediğin şey de belki de burada açılan konuların %90'ı insanlara yaramıştır. Forum evet benim kapestemi bilemez ama bana bilgi verebilir veyatta açtığım konunun tamamını okuyup mantıklı cümleler kurabilir değil mi ? Evet öyle. Sen beni %100 sözelci olarak değerlendirmen asıl saçmalık ama sen bilirsin daha çok konuyu tam anlamadan konuşmazsan daha mutlu olurum. Gene de yorumun için teşekkürler.
Kardeşim sen iyi misin? "Başlığa sözelciler matematik yapar mı?" diye atmışsın. ''Sözelci miyim bilmiyorum ama matematiğe'' diye de bir şey yok. Sözelci olarak belirttim başlıkta diye yazmışsın. Sen ne yazdığını bilmiyorsun daha, önce git kendi yazdığını bir daha oku. Burada mantıktan bahseden arkadaş önce imla kurallarına dikkat et. Cümle kurma egzersizleri yapmanı tavsiye ediyorum. Bu ne ya, ilkokul Türkçesi mi?

Kardeşim sen iyi misin? "Başlığa sözelciler matematik yapar mı?" diye atmışsın. ''Sözelci miyim bilmiyorum ama matematiğe'' diye de bir şey yok. Sözelci olarak belirttim başlıkta diye yazmışsın. Sen ne yazdığını bilmiyorsun daha, önce git kendi yazdığını bir daha oku. Burada mantıktan bahseden arkadaş önce imla kurallarına dikkat et. Cümle kurma egzersizleri yapmanı tavsiye ediyorum. Bu ne ya, ilkokul Türkçesi mi?
Diye bir şey yok nasıl oluyor merak ettim açıkcası. Belirttiğim gibi "Sözelci veyahut Sayısalcı" olduğumu nasıl anlarım bilmiyorum diye anlatmak istedim tabii anladıysan. İmla kurallarına dikkat et diyorsun peki tamam ben yazım yanlışı yapabilirim robot veyahut alet değilim. Sen öyleysen devam edebilirsin. Herkes açıklayıcı, güzel ve dediğimi anlarken senin konuyu anlamaman ayrıca polemi yaratman şahsen garibime gitti. Başlıkta belirttiğim şey "Sözeller matematik yapar mı" ve sen direkt böyle değerlendirip yorum atmışsın. Evet eğer içerik belirtmeseydim dediğin doğru ama konu içinde içerik de var. Ona bakman senin için de iyi olacak gibi gözüküyor dostum.

Yeni konular

Geri
Yukarı