Sözelden Bilgisayar Bölümü Okumak

pc kurdu410

Hectopat
Daha fazla  
Lise 2. sınıf öğrencisiyim. Seneye bölüm seçimlerinde sözeli seçeceğim çünkü sayısalım pek yok. Üniversitede bilgisayar bölümünü okumak istiyorum. Sözel bölümden bilgisayara gidebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim ben de aynı durumdayım, sayısal zekam maalesef hiç yok. Denemediğim yol kalmadı. Özel ders, dershane ama maalesef fayda etmiyor o yüzden ben de işsiz kalacağımı bile bile bu sene sözel seçeceğim. Okulda ne kadar öğretmene sorduysam üniversiteden sonra %90 ihtimalle işsiz kalmaya hazır ol diyorlar sözel öğrenciler için. Benim bildiğim bilgisayar bölümü MF'den alıyor. Sözelcilerin girebilecekleri fakülteler edebiyat, coğrafya, tarih v.b. Bu bölümleri de herkes okuyor, iş olanağı çok az. Ne yapacağız bilmiyorum valla.

Sözelde neden işsiz kalalım ki? Elimizde bir meslek, bir diploma olduktan sonra elbet bir iş bulunur.

Gerçekten isterseniz olur arkadaşlar. Ailemden örnek vermek istiyorum, kuzenimin sayısalı çok iyidir hemde tahmin edemeyeceğiniz kadar fakat en ufak sözel soruda takılırdı. Lys ve Ygs'ye 4 sene boyunca matematik ve fen sorularıyla hazırlanmasına rağmen can sıkıntısına Lys'nin Türkçe sınavına da girdi ve şu an da İstanbul Üniversitesinde 3. sınıf bir avukat adayı. İlk sene zorlanmasına rağmen şu an gayet güzel bir şekilde eskiden yapamadığı şeyleri yapabiliyor çünkü bölümünü sevdi ve isteyerek gitti. Ben ise her zaman ezberi kuvvetli , sözel sorulara bayılan biriydim. Matematik ve fen sorularında eksili netlere düşerdim. Son sene mühendis olmak istediğimi fark ettim ve bunun uğrunda çok çalıştım. Şu an Dokuz Eylül Üniversitesi makine mühendisliği 2. sınıfım. İlk sene zorlansam da bunun cidden istediğim için çabaladım ve başardım. Sizlerde gerçekten isterseniz her şeyi başarabilirsiniz. Biz son sene bunların farkına varıp kısa sürede yaptık , sizlerin daha çok zamanı var. Kendinizden eminseniz olmak istediğiniz şeyi olun , hayallerinizi bırakmayın. Sizlere başarılar diliyorum.

Ben de sözel öğrencisiyim. 2 yıllık eşit ağırlıklı doğal yapı taşları okudum. Ordan dikey geçiş sınavı ile maden mühendisliğine geçiş yaptım. Bu şekilde 2 yıllığı basamak olarak kullanıp geçebilirsin.

Anaokulu Öğretmenliği

Arkeoloji Arkeoloji ve Sanat Tarihi

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı

Basın ve Yayın

Coğrafya

Coğrafya Öğretmenliği

Gazetecilik

Görme Engelliler Öğretmenliği

Halkbilim

Halkla İlişkiler

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Hititoloji

İletişim

İletişim Sanatları

İletişim Tasarımı

İşitme Engelliler Öğretmenliği

Medya ve İletişim

Medya ve İletişim Sistemleri

Radyo, Sinema ve Televizyon

Reklam Tasarımı ve İletişimi

Reklamcılık ve Halkla İlişkiler

Sanat Tarihi

Sinema

Sinema ve Televizyon

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

Sümeroloji

Tarih

Tarih Öğretmenliği

Televizyon Gazeteciliği

Türk Dili ve Edebiyatı

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği

Türk Halkbilimi

Türkçe Öğretmenliği

Zihin Engelliler Öğretmenliği

bu bölümler tercih edilebilir sözel grubunda. En iyi alan bizim becerimize ve olmak istediğimiz bölüme göre değişir. İş imkanlarını düşünmek ve yaratmak bizim elimizde...

Gerçekten isterseniz olur arkadaşlar. Ailemden örnek vermek istiyorum, kuzenimin sayısalı çok iyidir hemde tahmin edemeyeceğiniz kadar fakat en ufak sözel soruda takılırdı. Lys ve Ygs'ye 4 sene boyunca matematik ve fen sorularıyla hazırlanmasına rağmen can sıkıntısına Lys'nin Türkçe sınavına da girdi ve şu an da İstanbul Üniversitesinde 3. sınıf bir avukat adayı. İlk sene zorlanmasına rağmen şu an gayet güzel bir şekilde eskiden yapamadığı şeyleri yapabiliyor çünkü bölümünü sevdi ve isteyerek gitti. Ben ise her zaman ezberi kuvvetli , sözel sorulara bayılan biriydim. Matematik ve fen sorularında eksili netlere düşerdim. Son sene mühendis olmak istediğimi fark ettim ve bunun uğrunda çok çalıştım. Şu an Dokuz Eylül Üniversitesi makine mühendisliği 2. sınıfım. İlk sene zorlansam da bunun cidden istediğim için çabaladım ve başardım. Sizlerde gerçekten isterseniz her şeyi başarabilirsiniz. Biz son sene bunların farkına varıp kısa sürede yaptık , sizlerin daha çok zamanı var. Kendinizden eminseniz olmak istediğiniz şeyi olun , hayallerinizi bırakmayın. Sizlere başarılar diliyorum.
Bence konuyu gayet açıklamış. Ben de tm öğrencisiydim. Bilgisiyar mf den alıyor diye hiç düşünmedim. Yoksa hayalim bilgisiyar mühendisliğiydi. :(

Şu an lise 2. sınıfa gidiyorum ve sayısaldan en ufak anladığım bir şey yok benim de.
Bende her şeyi denedim elimden gelenden fazlasını yaptım ama işe yarayan bir şey yok. En son 4. sınıfta anladım matematikten sonrası bende yok, ama yine de hayalim yazılım ya da bilgisayar mühendisliği.

Şu an lise 2. sınıfa gidiyorum ve sayısaldan en ufak anladığım bir şey yok benim de.
Bende her şeyi denedim elimden gelenden fazlasını yaptım ama işe yarayan bir şey yok. En son 4. sınıfta anladım matematikten sonrası bende yok, ama yine de hayalim yazılım ya da bilgisayar mühendisliği.
Üniversite sınavında sayısal bölümü çözmeniz gerektiğinden 11-12'deki matematik ( ve fen ) derslerine de çalışmanız lazım. Eğer gerçekten istiyorsanız bugün başlayın derim çalışmaya.

Geri
Yukarı