Soğuk kahve nasıl yapılır?

Tectonic

Hectopat
Katılım
17 Temmuz 2016
Mesajlar
148
Selamlar herkese! Ailem ile yakın zamanda Antalya'ya tatile gitmiştik. Ailede kimsenin kahveyle arası yoktur, çaycıyızdır biz ama oradaki barmenin önerisiyle soğuk kahve içtik ve çok beğendik, tatil boyunca da bayağı tükettik. Buzla dolu büyük bir bardak kahve ile dolu, üstünde ise kremşanti vardı. Biz bunu evde de yapıp tüketmek istiyoruz ama kahve kültürümüz 0 olduğu için nasıl yapacağımız hakkında en ufak bir fikrimiz yok. Evde ne bir kahve, ne de bir kahve makinesi veya french press denen aletten var; anlayacağınız hiçbir şey yok kahve ile alakalı. Bunu yapmak için ne almamız gerekiyor? Bize makine ve türevi ne gerekir, nereden hangi çeşit kahveyi temin etmeliyiz, ve de bunu nasıl yaparız acaba?
 
Son düzenleyen: Moderatör:

alicsndemir

Centipat
Katılım
13 Ekim 2019
Mesajlar
226
En basitini anlatıyorum kendimde içiyorum zaten bardağa 1 tatlı kaşığı granül kahve ve 1 tatlı kaşığı şeker ardından soğuk süt karıştır eğer istersen yarım süt yarım soğuk suda koyabilirsin at içine 2 tane buz tamamdır.(üstüne krem şantide sıkabilirsin veya kahve ve şekeri koyduktan sonra biraz sütle Mixer ile köpürtüp sütün tamamını ekleyebilirsin.)
 
KS
Tectonic

Tectonic

Hectopat
Katılım
17 Temmuz 2016
Mesajlar
148
Görseldeki kahve uygun mu videodaki ve sizin anlattığınız için? Bir de eğer makine ile daha güzel olacaksa makine önerin lütfen, çok profesyonel olmamakla beraber (1000TL gibi).
 

Dosya Ekleri

  • 7613036932158_M1_CLUSTER_4-5_0.jpg
    7613036932158_M1_CLUSTER_4-5_0.jpg
    47,7 KB · Görüntüleme: 31

atomhuro

Picopat
Katılım
24 Haziran 2021
Mesajlar
207
Granül kahveyle yapılacak bir şey değil. Gidip en ucuzundan bir paket cold brew veya french press için öğütülecek dediğiniz filtre kahve alın. Birkaç çorba kaşığı kahveyi yarım litrelik kavanozdaki suyun içine atın. Veya daha fazla kahve ve daha fazla su kullanın. Internette yaklaşık ölçüler bulabilirsiniz. Karıştırıp kapağını kapatın. 12 saat buzdolabında bekletin. 4-5 saatte 1 şöyle hafifçe sallayabilirsiniz kavanozu. Sonra çıkarın. Mümkünse kağıt filtre, yoksa da tülbent gibi bir şeyle yavaşça süzün. Içine buz atın. En kolay yolu bu... Granül kahve ile kafedeki soğuk kahvenin yanına yaklaşamazsınız...
 

Yeni konular

Yukarı