Soğukkanlı İnsan ve Sıcakkanlı İnsan arasındaki farklar nelerdir?

Soğukkanlı insanlar hayatta hiç üzülmezler çünkü soğuktur duyguları en aza indirgemişlerdir. Sıcakkanlı insanlar ise çok üzülürler çünkü herkese sıcakkanlı yaklaşırsan bir süreden sonra senin sıcak davrandıkların sana soğuk davranmaya başlar. Soğukkanlı insanların kriz yönetimi çok iyidir çünkü soğukkanlılık bir marifettir ve sakin kalarak veya direkt umursamayarak kriz anını geçiştirebilir. Ama sıcakkanlıya göre dezavantajları vardı örneğin ortamda soğukkanlı insanlar bir istisna yoksa çok kale alınmazlar konuştuğu şeyler dinlenmez tabi bu soğukkanlı insanın umurunda olur mu? Orası belirsiz.

O kadar yazdım ama ne yapacaksınız bu bilgiyi hocam😀

Soğukkanlı insanlar hayatta hiç üzülmezler çünkü soğuktur duyguları en aza indirgemişlerdir. Sıcakkanlı insanlar ise çok üzülürler çünkü herkese sıcakkanlı yaklaşırsan bir süreden sonra senin sıcak davrandıkların sana soğuk davranmaya başlar. Soğukkanlı insanların kriz yönetimi çok iyidir çünkü soğukkanlılık bir marifettir ve sakin kalarak veya direkt umursamayarak kriz anını geçiştirebilir. Ama sıcakkanlıya göre dezavantajları vardı örneğin ortamda soğukkanlı insanlar bir istisna yoksa çok kale alınmazlar konuştuğu şeyler dinlenmez tabi bu soğukkanlı insanın umurunda olur mu? Orası belirsiz.

O kadar yazdım ama ne yapacaksınız bu bilgiyi hocam😀
Devamı varsa anlatabilirseniz anlatın hocam. :D

Devamı varsa anlatabilirseniz anlatın hocam. :D
Bazı durumlarda soğukkanlı insanların sıcakkanlı insanlara göre hayatı daha fazla tecrübe ettiği veya hayatta daha çok zorlandığı görülmüştür. Hayatında yaşadıkları insanı yavaş yavaş soğutur ve soğukkanlı olmaya doğru iter. O yüzden bilimsel açıklamalarda da benim düşüncemde de çoğu soğukkanlı birey hayatta çok kazık yemiş veya hayatı daha acı deneyim etmiş veya en basitinden artık insan sarrafı olmuşlardır. Veya en basitinden insanlarla konuşmayı sevmediği için veya asosyal olduğu için soğukkanlı gibi görünüyordur.

Bu mevzuda da sıcakkanlılıkla farklılıkları birazda arkadaş bulma kısmında fark ediyor. Mesela sıcakkanlı insanlar her durumda her ortama atılırken her ortamda samimiyetini konuşturduğu için çok kolay sosyalleşebilir arkadaş ortamı bulabilir veya kendine sevecek insanlar bulabilir. Ama soğukkanlılıkta çoğu örnekte bir tanıma ve sevip veya sevmeme süreci vardır. Eğer karşısındaki kişi yeteri kadar vaktini harcıyorsa soğukkanlı birey zamanla o kişiye karşı sıcakkanlı olmaya başlar. Ama çoğu zaman bu vakit tanınmadığı için aman! bu da çok kendini beğenmiş veya çok umursamaz gibi söylemlerle karşıdaki kişi uzaklaştığı için bu gerçekleşmez.

Ayrıca soğukkanlı bireyler kriz yönetimini doğru yönetebileceği gibi kendi duygu yönetimleri de çok iyidir. Çoğu insanı takmayacağı için veya çoğu insanın ona yaptıklarını veya söylediklerini umursamayacağı için duyguları onun için bir engel olmayacaktır ve kendi kendini yiyip bitirmeyecektir. Sıcakkanlı insanlarda ise duygu yönetimi zayıftır.

Herkese çok kolay adapte olabiliyor, herkesle iç içe ama bununda bir eksisi olur. Bir süre sonra sıcakkanlı davrandığın insanlar sana senin gibi sıcakkanlı davranmazsa duygu yönetimini soğukkanlı bireyler gibi düzgün yapamazsın. O kısımda da çözüm odana çekilip ağlamaktır veya kendini o kişiyi düşüne düşüne yiyip bitirmektir.

Şu hayatta her şeyin bir artısı olduğu gibi her şeyin bir eksisi de muhakkak var. O yüzden soğukkanlı bireylere bu da çok soğuk yapıyor ya demek yerine bu acaba neden soğuk yapıyor sorusunu sorun ve o kişinin size karşı nasıl sıcakkanlı olmaya başladığını göreceksiniz.

Hocam bu kadar yazdım ama ne yapacaksınız cidden merak ettim 😀

Geri
Yukarı