Soğukta bisikletin ön amortisörü sertleşti

LiZarD

Hectopat
Hava -12 13 derecelerdeydi ve ben de karda bisiklet sürüyordum ama ön amortisörün aşırı derecede sertleştiğini gördüm. 2 gün çıktım, 2 gün de aynısı oldu. Eve geldiğimde 6-7 saat sonra biraz ısındığında çok hafif bir yumuşama oldu ama eskisi gibi değil. Ne yapmam gerekli?

Son düzenleyen: Moderatör:
WD-40 ile yağla.
WD-40 yağlayıcı değildir, WD-40 ile yağı ve kiri sökersiniz, hatta şişenin üzerinde bisiklet zincirini temizlerken kullanılan fotoğrafı var.

WD-40'nın yağlama etkisi çok kısıtlı ve kalıcı değildir, kayganlaştırma görevi görüyor. Aksine bölgede bulunana nemi, yağı, kiri ve pası uzaklaştırır.

Hava -12 13 derecelerdeydi ve ben de karda bisiklet sürüyordum ama ön amortisörün aşırı derecede sertleştiğini gördüm. 2 gün çıktım, 2 gün de aynısı oldu. Eve geldiğimde 6-7 saat sonra biraz ısındığında çok hafif bir yumuşama oldu ama eskisi gibi değil. Ne yapmam gerekli?
Yağlı ise sıcaklığın düşük olması nedeniyle viskozitesi değişmiştir ve akışkanlığı azaldığı için sertleşmiş olabilir.

WD-40 yağlayıcı değildir, WD-40 ile yağı ve kiri sökersiniz, hatta şişenin üzerinde bisiklet zincirini temizlerken kullanılan fotoğrafı var.

WD-40'nın yağlama etkisi çok kısıtlı ve kalıcı değildir, kayganlaştırma görevi görüyor. Aksine bölgede bulunana nemi, yağı, kiri ve pası uzaklaştırır.

Yağlı ise sıcaklığın düşük olması nedeniyle viskozitesi değişmiştir ve akışkanlığı azaldığı için sertleşmiş olabilir.
@Ulunay hocama katılıyorum WD-40 ile ön maşa temizlenip daha sonra kaliteli bir yağ ile yağlanmalı sadece WD-40 kullanılır ise 1-2 hafta içerisinde WD-40 uçup yerini toza bırakacaktır.

WD-40'ın asıl amacı yağlamak değildir.
Bunu ben de biliyorum fakat geçici bir çözüm olarak sunuyorum. Soran arkadaşın etrafta Shimano gibi bir markanın yağını bulamayacağını, bulsa bile pahalı olacağını düşündüğüm için pratik bir şey yazmak istedim. Elbette asıl amacı yağlamak değil hocam.

Yeniden temizleme veya yağlamaya gerek yoktur, her amortisörün gerekirse motor veya araba amortisörü olsun kış geldiğinde katılaşır ama asla donmaz, daha katımsı bir hal alır, gerekirse bu bir Downhill için tasarlanmış bir amortisör olsun, yağ değiştirsende çok bir fark olmaz değiştirsende hiçbir şey fark etmez, yaz olduğunda ise sıvılaşır, hiç elleme, eğer amortisör parlak görünmüyor ise WD-40'ı bir mendil tarzı ama kalın bir şeye sıkarak amortisörün parlak olması gereken yani içeri giren çıkan bölümünü temizleyin, WD-40'ı ile amortisör yağlanmaz, temizlenir, yağlama değil de içine gitmesini istiyorsan keçenin olduğu yere (Ön amortisör için) çok çok az bir şekilde sık zaten hemen keçenin etrafında dağılacaktır ve o kadar küçük sıksanda o senin amortisörünü bir müddet temiz ve parlak olmasını sağlayacaktır, sonra yine mendil vb. bir şeyle amortisör üstüne kalan yağ birikintilerini silersen iyi olur, WD-40 ve benzeri aletler yağlamak için üretilmemiştir, ve amortisör yağları bambaşkadır amortisörün içindeki tüpe doldurulur, bu yağ kışın katılaşıp yazın sıvılaşır, yani bir diğer anlamı ile soğuk havada tüm moleküller birbirine çekiliyor ama titreşimlerini hiç kaybetmiyorlar sıcak havada ise birbirinden ayrılıp titreşimleri artıyor, bunun bir çözümü yok çünkü amortisör yağının özelliği budur, Downhill bisikletlerinde ya da üst seviye bisikeltlerde bambaşka bir amortisör kullanıldığı için teknoloji açısından, çok fazla etkisi hissedilmez.

Geri
Yukarı