Soğutucu performans arttırma

srcn90

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Gümrük Muhafaza Memuru
12x12 CM bir blok düşünün, kalınlık yarım santim civarı ve yüzeyi tıpkı bir radyatör bloğu gibi ama daha geniş boşluklara sahip, içinden hava geçmesi için. Bu bloğun 4 kenarında montaj vida delikleri var. Bloğun aynı zamanda kasa içi HDD ya da fan yuvalarına montajına uygun bir motoru var. Motor ile blok arasında bir bağlantı var, artık ne çeşit bir kablo olur bilemem, mühendisler bilir. Motor'da da direkt PSU'dan güç çekecek bir kablo var.

Bloğumuz 120 MM sıvı soğutmanın radyatörü ile fanı arasına vidalandı. Motor mini bir buzdolabı motoru, boyutu ise sıvı soğutma pompasından hallice diyelim, teknik terimlerden uzak olduğum için böyle basitleştirdim olayı. Bloğu soğutuyor ve radyatör fanı soğuk havayı radyatöre üfleyerek ciddi bir soğutma sağlıyor (mu?).

Aylar önce bir kulaklık vardı, pad'lerinde bildiğiniz klima vardı, soğutucu görevi gören. Öyle jel falan değil bildiğiniz soğutma yapıyordu, BAFIR tanıtmıştı sanki. Ben de ondan esinlendim, dedim ki o kadar daracık alana kulaklığın sürücüleriyle birlikte bir soğutucu sığdırılabildiyse nispeten daha geniş bir alanda daha güzel soğutmalar tasarlanabilir.

Aklıma bu fikir geldi. Çok mu maliyetli olur? Hadi maliyet makul diyelim elektrik faturasına çok mu yansır? Bu konularda hiçbir fikrim yok. Her şey yolunda gitse bence ciddi bir soğutma sağlar diye düşünüyorum. Hatta hava soğutuculara bile takılabilir, sonuçta montaj aynı. Böyle bir şey piyasaya çıksa ve ekonomik olsa (Fiyat ve enerji verimliliği) 360 MM ve 240 MM'lik soğutmalara ihtiyaç kalmaz gibi. Hatta yeni bir devrin başlangıcı olabilir.

Tekrar belirtmek isterim sadece fikir belirtiyorum, maliyet konusunda hiçbir fikrim yok, ne kadar elektrik harcayacağını da bilmiyorum, hatta işe yarayacağından da şüpheliyim.

@Cooler Master Türkiye 'a soralım, ne derler acaba? :)

Buzdolapları sürekli güç çektiklerinden dolayı blok ve dolayısıyla içinden geçen hava soğuk oluyor. Sistemde bu soğuk hava deposu sürekli güç çekiyor olacak mı? Yoksa kontrolcü bağlanıp sıcaklık seviyesi belirli bir düzeye geldiğinde mi çalışacak? Eğer belirli bir sıcaklık seviyesinde çalışacaksa o hava soğutma depsounu/bloğunu sürekli soğuk tutmak zor olabilir. Eğer sürekli elektrik çekecekse de maliyeti bir tık fazla olabilir. (İçine koyulacak birim normal buzdolaplarındakinden çok daha küçük olacağı için ekonomik olacaktır.)

Buzdolapları sürekli güç çektiklerinden dolayı blok ve dolayısıyla içinden geçen hava soğuk oluyor. Sistemde bu soğuk hava deposu sürekli güç çekiyor olacak mı? Yoksa kontrolcü bağlanıp sıcaklık seviyesi belirli bir düzeye geldiğinde mi çalışacak? Eğer belirli bir sıcaklık seviyesinde çalışacaksa o hava soğutma depsounu/bloğunu sürekli soğuk tutmak zor olabilir. Eğer sürekli elektrik çekecekse de maliyeti bir tık fazla olabilir. (İçine koyulacak birim normal buzdolaplarındakinden çok daha küçük olacağı için ekonomik olacaktır.)

Sürekli sabit bir soğutma sağlayacak hocam. Soğutmaya PWM bağlantısı yapıp anlık hızlı artış sağlanamayacağını düşündüğümden sabit tutmak daha mantıklı gibi.

Geri
Yukarı