Soğutucusuz R5 5600X çalıştırmak zarar verebilir mi?

keremyılmazs

Femtopat
Daha fazla  
Hiçbir soğutucu olmadan Ryzen 5600X'li sistemime elektrik verdim sistemin ışıkları yandı anakartta beyaz bir ışık yandı 1 dakika içinde kendini kapadı işlemciye dokunduğumda çok sıcaktı bende PSU'yu kapatıp fişten çektim herhangi bir zarar yok gibi gözüküyor. Bir daha denemeyeceğim bir deneyim oldu. İşlemcinin yanma durumu var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiçbir soğutucu olmadan Ryzen 5600X'li sistemime elektrik verdim sistemin ışıkları yandı anakartta beyaz bir ışık yandı 1 dakika içinde kendini kapadı işlemciye dokunduğumda çok sıcaktı bende PSU'yu kapatıp fişten çektim herhangi bir zarar yok gibi gözüküyor. Bir daha denemeyeceğim bir deneyim oldu. İşlemcinin yanma durumu var mıdır?
1 dakikada işlemci yanmaz dostum korkma. Ayrıca sıcak işlemciye elinizle dokunmayın parmağınızı yakarsınız. Son olarak işlemci tehlikeli sıcaklara çıkınca anakart otomatik olarak çalışmayı durdurur.

Bir sorun yok muhtemelen, işlemciler belli bir dereceye geldikten sonra (Örnek: 95,100 derece) sisteme zarar gelmesin diye sistem kendini kapatır.
50 TL verip stok fan almak yerine 3000 TL'lik işlemciyi yakmaya göze almanız büyük mantıksızlık olmuş.
50TL'lik stok fan o işlemciyi soğutmaya yetecek mi sence? 90 derecelere rahatlıkla ulaşır o soğutucuyla, minimum stok soğutucu olarak Wraith Prism RGB alabilir.

Bir sorun yok muhtemelen, işlemciler belli bir dereceye geldikten sonra (Örnek: 95,100 derece) sisteme zarar gelmesin diye sistem kendini kapatır.

50TL'lik stok fan o işlemciyi soğutmaya yetecek mi sence? 90 derecelere rahatlıkla ulaşır o soğutucuyla, minimum stok soğutucu olarak Wraith Prism RGB alabilir.

Yeteceğini söylemedim fakat en azından rahatlıkla test etme amaçlı çalıştırabilirdi. Fan olmadan işlemci çalıştırmak saçmalık.

Yeteceğini söylemedim fakat en azından rahatlıkla test etme amaçlı çalıştırabilirdi. Fan olmadan işlemci çalıştırmak saçmalık.
Evet saçmalık ama sadece test etmek için açmış, zaten dediğim gibi sistem kendini kapatır fazla sıcak olduğunda ama sadece denemek için 50TL vermesi saçma olur.

Arkadaşlar bu işlerde küllü cahilim ne olduğunu anlamadan kapandı zaten bilmiyordum bir daha denememem gerektiğini öğrendim teşekkürler sisteme bir zarar gelmeden kendini kapadığını düşünüyorum böyleyse sıkıntı yok

Yeni konular

Geri
Yukarı