Sokak kedisi ve kuduz

wowgenerals

Kilopat
Yaklaşık 2 aydır gözümüzün önünde olan bir sokak kedisi var ve besliyoruz, 20 gün önce kuduz aşısını yaptırdık çünkü eve gir çık yapıyor devamlı, tedbir amaçlı veteriner hekim kontrolünden de geçiyor gerektiği zaman. Dışarı çıkıp eve girmesi kuduz yönünden bizim için riskli mi? Aramızda veteriner veya tıp okuyan varsa aydınlatırsa çok sevinirim. Aşısı olmasına rağmen kuduz bulaştırabilir mi?

Merhaba, iç dış parazit aşılarını 2 defa 1 ay arayla yaptırdık toplamda 2 defa gitti bu zamana kadar veterinere. Yanında da kuduzu yaptırdık akıldan çıksın diye. İkinci aşı derken veteriner böyle bir şeyden bahsetmedi bir defa yaptırdık ikincisi de mi gerekiyor?
Bu arada şimdiye kadar sadece beni tırmaladı ve kanattı çok derin değil ama ısırmadı hiç.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış Bilgilendirme
Bizim evde 6 sokakta da onlarca kedimiz var kediden kuduz falan olmazsın merak etme. Hatta kuduz aşısına bile veterinerler boşa masraf der. Bide aşısı var diyorsun düşünmene bile gerek yok bu tarz bir şeyi.

Bizim evde 6 sokakta da onlarca kedimiz var kediden kuduz falan olmazsın merak etme. Hatta kuduz aşısına bile veterinerler boşa masraf der. Bide aşısı var diyorsun düşünmene bile gerek yok bu tarz bir şeyi.

Rahatlatıcı yorumun için çok teşekkürler gerçekten ailemde aynısını söylüyor gereksiz yere panik yaptığımı söylüyorlar :D Ama eve gir çık yapması beni rahatsız ediyor ne yalan söyleyeyim sanki dışarıdan virüs mikrop alıp getirip bulaştırıcak hissi yaratıyor.

merhaba, iç dış parazit aşılarını 2 defa 1 ay arayla yaptırdık toplamda 2 defa gitti bu zamana kadar veterinere. Yanında da kuduzu yaptırdık akıldan çıksın diye. İkinci aşı derken veteriner böyle birşeyden bahsetmedi bi defa yaptırdık ikincisi de mi gerekiyor?
Bu arada şimdiye kadar sadece beni tırmaladı ve kanattı çok derin değil ama ısırmadı hiç
Ben veteriner fakültesinde 5. sınıfım normalde garanti olması için 2 hafta arayla 2 aşı oluyor. Kedilerde durum değişik ama iç ve dış parazit aşıları tam ise 1 aşı uygulaması yeterli oluyor.

Rahatlatıcı yorumun için çok teşekkürler gerçekten ailemde aynısını söylüyor gereksiz yere panik yaptığımı söylüyorlar :D ama eve gir çık yapması beni rahatsız ediyor ne yalan söyleyeyim sanki dışarıdan virüs mikrop alıp getirip bulaştırıcak hissi yaratıyor.
Kediler çok susuz kalmadıkça asla pis olmazlar. Kedilerim arasında tekir, sarman, beyaz her renk var senelerdir 1 tane kedimin beyazının kirlendiğini bile görmedim. Zamanlarının çoğunu uyumak çoğunu da temizlenmek için kullanıyorlar.

Ben veteriner fakültesinde 5. sınıfım normalde garanti olması için 2 hafta arayla 2 aşı oluyor. Kedilerde durum değişik ama iç ve dış parazit aşıları tam ise 1 aşı uygulaması yeterli oluyor.

Peki ben kedilerle çok içli dışlı olduğum için hazır veteriner hekimi de bulmuşken bi soru sormak istiyorum, sokaktan aldığımız bi kediye 3 4 gün evimizde baktıktan sonra kuduz aşısı yaptırırdık diyelim, eğer ki hayvan virüsü taşıyorsa hastalığı yeniyor mu yoksa ölüyor mu bunu merak etmişimdir. Acaba cevaplamanız mümkün mü?
Kediler çok susuz kalmadıkça asla pis olmazlar. Kedilerim arasında tekir, sarman, beyaz her renk var senelerdir 1 tane kedimin beyazının kirlendiğini bile görmedim. Zamanlarının çoğunu uyumak çoğunu da temizlenmek için kullanıyorlar.

Bende de bir british ve siyam var :) ve her sabah kapıda bağırıp mama isteyen bi toraman tekir :D

Peki ben kedilerle çok içli dışlı olduğum için hazır veteriner hekimi de bulmuşken bi soru sormak istiyorum, sokaktan aldığımız bi kediye 3 4 gün evimizde baktıktan sonra kuduz aşısı yaptırırdık diyelim, eğer ki hayvan virüsü taşıyorsa hastalığı yeniyor mu yoksa ölüyor mu bunu merak etmişimdir. Acaba cevaplamanız mümkün mü?

bende de bir british ve siyam var :) ve her sabah kapıda bağırıp mama isteyen bi toraman tekir :D
Evde kedin varsa sokaktan bir kediyi direk eve alamazsın. Sokaktan alacağın kedi de fib var ise evdeki kedilere de bulaşabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı