Sokak kedisi ve kuduz

Peki ben kedilerle çok içli dışlı olduğum için hazır veteriner hekimi de bulmuşken bi soru sormak istiyorum, sokaktan aldığımız bi kediye 3 4 gün evimizde baktıktan sonra kuduz aşısı yaptırırdık diyelim, eğer ki hayvan virüsü taşıyorsa hastalığı yeniyor mu yoksa ölüyor mu bunu merak etmişimdir. Acaba cevaplamanız mümkün mü?

bende de bir british ve siyam var :) ve her sabah kapıda bağırıp mama isteyen bi toraman tekir :D
Bir çok değişken var ama %90 ölür. Aşıdan sonra belli bir süre sonra antijen miktarı yeterli seviyeye geliyor.

Evde kedin varsa sokaktan bir kediyi direk eve alamazsın. Sokaktan alacağın kedi de fib var ise evdeki kedilere de bulaşabilir.

Önce veteriner hekim kontrolüne götürmeyi akıl edemedim 2 gün sonra götürdüm malesef :(
Bir çok değişken var ama %90 ölür. Aşıdan sonra belli bir süre sonra antijen miktarı yeterli seviyeye geliyor.

Bende eve aldım bir tane kedi 20 gün önce ama 3 gün kaldı bizimle sonra aklıma geldi aşısı zartı zurtu gittik yaptırdık fakat o süre zarfında bize bir şey bulaşmış olabilir mi diye ihtimaller dahilinde düşünmedim değil :)

Son düzenleyen: Moderatör:
önce veteriner hekim kontrolüne götürmeyi akıl edemedim 2 gün sonra götürdüm malesef :(

bende eve aldım birtane kedi 20 gün önce ama 3 gün kaldı bizimle sonra aklıma geldi aşısı zartı zurtu gittik yaptırdık fakat o süre zarfında bize bişey bulaşmış olabilir mi diye ihtimaller dahilinde düşünmedim değil :)
Kuduz kedilerde kolay görülmez zaten genelde kuduz bir köpeğin kediyi ısırması sonucu oluşuyor bu da baya zor bir ihtimal ki kuduz bir köpek hastalığın en fazla ilk 7 günü aktif olarak sadece taşıyıcı olarak geçiriyor.

Kuduz kedilerde kolay görülmez zaten genelde kuduz bir köpeğin kediyi ısırması sonucu oluşuyor bu da baya zor bir ihtimal ki kuduz bir köpek hastalığın en fazla ilk 7 günü aktif olarak sadece taşıyıcı olarak geçiriyor.

Veteriner hekimimiz de milli piyangonun bize vurması kadar zor bir ihtimal olduğunu söyledi bunu söyleyince :D Gecenin bi yarısı benimle ilgilendiğiniz için çok sağ olun.

veteriner hekimimiz de milli piyangonun bize vurması kadar zor bir ihtimal olduğunu söyledi bunu söyleyince :D gecenin bi yarısı benimle ilgilendiğiniz için çok sağolun.
Önemli değil farklı sorularınız olursa bilgi dahilimde yardımcı olmaya çalışırım. Ama aşı yaptırmanız iyi olmuş çünkü kuduz yakalanıldığında kurtulması çok zor ve kesin olmayan bir hastalık. Buna insanlar da dahil.

Tabiki böyle şeyleri asla ihmal etmiyorum ben. Zaten veterinere götürdüm eve almadan önce fakat kuduzu yapmadı parazitleri yaptı gerek yok diye. İşte 3 gün sonrada kuduzu yaptı belirttiğim gibi.

Tabiki böyle şeyleri asla ihmal etmiyorum ben. Zaten veterinere götürdüm eve almadan önce fakat kuduzu yapmadı parazitleri yaptı gerek yok diye. İşte 3 gün sonrada kuduzu yaptı belirttiğim gibi.
Sürekli dışarı çıkıyorsa ama 3 ayda bir iç dış parazit yaptırın evde kedi de var diyorsunuz. Hem sizin sağlığınız hem de evdeki kedilerin sağlığı için.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı