Sokak röportajlarındaki sesleri kendi yaptığımız oyunlarda kullanabilir miyiz?

Spiorus

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, telefonunu çıkar gibi şeyler diyerek ekonomiyi savunan dayılar hakkında bir mobil platform oyunu yapmayı düşünüyorum. Türkçe ve İngilizce seslendirmeler olacak. Türkçe seslendirmelerde bazı dayı sesleri için sokak röportajı videolarından dayı veya genç sesi alsam (örneğin telefonunu çıkar bakim diyen dayı) telif hakkı vb. yasal bir sorun çıkar mı? (oyunu Google Play Store üzerinden yayınlayacağım.) Ayrıca 2. merak ettiğim, sizce oyun tutar mı o konudaki görüşlerinizi de belirtirseniz sevinirim.

Ekonomi konusu geçecek diye yasal sorun olur mu diye sordum ülke adı geçmeyecek

Oyunu bir de İngilizce olarak seslendirin isterseniz, yasal bir süreç başlarsa birçok farklı dilde çıkan oyun, spesifik bir ülkeden bahsedilmiyor, ekonomi bir dünya sorunu, sadece bölgesel bir sorun değil dersiniz. Ya da bir ülke uydurup oyunu oraya entegre edebilirsiniz.

Ekonomi konusu geçecek diye yasal sorun olur mu diye sordum ülke adı geçmeyecek.

Yasal herhangi bir sorun çıkmaz. Çıksa bile hangi ülkenin ekonomisinden bahsediyorsun. Belki Papua Yeni Gine'nin ekonomisinden bahsediyorsun. Belki hiç varolmamış, uydurma bir ülkenin ekonomisinden bahsediyorsun.

Oyunu bir de İngilizce olarak seslendirin isterseniz, yasal bir süreç başlarsa birçok farklı dilde çıkan oyun, spesifik bir ülkeden bahsedilmiyor, ekonomi bir dünya sorunu, sadece bölgesel bir sorun değil dersiniz. Ya da bir ülke uydurup oyunu oraya entegre edebilirsiniz.
Evet zaten global olması için dil seçimi olacak Türkçe ve ingilizce seslendirmede öyle yapacağım teşekkürler

Kendiniz seslendirirseniz yasal herhangi bir problem çıkmaz. Oyunu merak ettim. Çıkarırsanız eğer bizi haberdar edebilir misiniz hocam?
Tabi
Yasal herhangi bir sorun çıkmaz. Çıksa bile hangi ülkenin ekonomisinden bahsediyorsun. Belki Papua Yeni Gine'nin ekonomisinden bahsediyorsun. Belki hiç varolmamış, uydurma bir ülkenin ekonomisinden bahsediyorsun.
Haklısın teşekkürler

Geri
Yukarı