Soketi değişen telefon daha yavaş şarj oluyor

Memoliy

Hectopat
Daha fazla  
Telefonumun Micro USB şarj soketinde sorun vardı. Telefoncuda Micro USB soketini değiştirttim. Yine eskisine benzeyen 5 pinli bir soket taktı. Fakat önceden yaklaşık 860-960 mA değerlerinde şarj olan telefonum şimdi tam maksimum 460-500 mA ile ve çok aşırı uzun zamanda şarj olmaya başladı. Acaba şarj soketlerinin de çeşitli türleri mi var? 500 mA'lık, 1 Amper'lik, 2 Amper'lik vb. gibi. Bu arada orijinal şarj cihazım 5V - 1A'lık bir cihaz. Ve bahsettiğim şarj ölçüm değerlerini Ampere isimli uygulama ile ölçmüştüm.
Telefonun içini açtım lehimlemede sorun yok. Acaba neler yapılabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefonumun Micro USB şarj soketinde sorun vardı. Telefoncuda Micro USB soketini değiştirttim. Yine eskisine benzeyen 5 pinli bir soket taktı. Fakat önceden yaklaşık 860-960 mA değerlerinde şarj olan telefonum şimdi tam maksimum 460-500 mA ile ve çok aşırı uzun zamanda şarj olmaya başladı. Acaba şarj soketlerinin de çeşitli türleri mi var? 500 mA'lık, 1 Amper'lik, 2 Amper'lik vb. gibi. Bu arada orijinal şarj cihazım 5V - 1A'lık bir cihaz. Ve bahsettiğim şarj ölçüm değerlerini Ampere isimli uygulama ile ölçmüştüm.
Telefonun içini açtım lehimlemede sorun yok. Acaba neler yapılabilir?
Çakma soket takıldığından dolayıdır büyük ihtimalle. Ya da adaptörün amper değeri diğinkinden daha düşüktür. Eski adaptörünü ve kablonu takarak dene.

Anladığım kadarıyla aynı şarj aletini kullanıyorsunuz. Önceden daha hızlı şarj olan cihaz USB soketinin değişmesi ile birlikte geç şarj olmaya başladı. Takmış olduğu soketten kaynaklandığını düşünüyorum bu durumda bende. Çakma bir ürün olduğu için iletkenlik oranı da düşük olabilir.

Çakma soket takıldığından dolayıdır büyük ihtimalle. Yada adaptörün amper değeri diğinkinden daha düşüktür. Eski adaptörünü ve kablonu takarak dene.
Onlar ile ilgisi yok. Belirttiğim gibi, aynı şarj aletini ve kabloyu kullanıyorum. Yani her şey aynı. Ama şarj sıkıntısı var. 1.5 Amperlik hatta 2.5 Amperlik farklı farklı üst kalitede şarj cihazları ve hızlı şarjı destekleyen en kaliteli kablolara varana kadar her şeyi denedim. Sonuç yine aynı.

Anladığım kadarıyla aynı şarj aletini kullanıyorsunuz. Önceden daha hızlı şarj olan cihaz USB soketinin değişmesi ile birlikte geç şarj olmaya başladı. Takmış olduğu soketten kaynaklandığını düşünüyorum bu durumda bende. Çakma bir ürün olduğu için iletkenlik oranı da düşük olabilir.
İletkenlikten olacağını düşünmüyorum. İletkenlik aynı ama belki kalite farklı veya belki de lehimleme sıkıntı olabilir. Çünkü şarj olurken telefonun kenarlarına dokununca hafif elektriklenme tarzı bir şey oluyordu tamirden sonra. Ama şimdi yok. Tekrar başka telefoncuya değistirttireceğim gibi.:( Durum onu gösteriyor.

Bu durumda sizin yapacağınız birşey yok. Tek yapmanız gereken tecrübesiz merdivenaltı cep tamircilerine değil kendi teknik servisine göstermek olacak.

Teknik servisi malesef Türkiye'de yok. Sorun çözülmedi. Açıklayıcı bir cevap da gelmedi. Tekrar soketini değiştirttireceğim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı