Sokrates'e Göre Ölüm

KırAtlıLiberal

Hectopat
Sokrates Savunmasında der ki:" Başka bir düşünüşle, ölümün fenalık değil bir kurtuluş olduğunu umarız. Ölüm ya büsbütün hiçlik ya da herkesin kabul ettiği gibi ruhun dünyadan göçüdür. Ölüm bir kimsenin rüyasız uykusu gibi şuursuzca bir şeyse o zaman mükemmel ve fevkaladedir. Çünkü o zaman, zamanın bütün akışını tek bir gece gibi görünecekti."

Zaten ölümde hayatın tamamlaması denebilir. Ölüm olmadan hayatta eksik kalır. Sokrates ölümünden önceki sakinliğini bu düşüncesine borçlu demek ki.
O kesin bir şey değil, belki yaşamın sonu belki yeni bir dünya bilemeyiz ama mitolojilerin vaat etiği yavelerinin olmadığı kesin.

Mitoloji konusuna gelirsek olmayacağı kesin çünkü sürdükleri hipotez yanlış Tanrı yanlış yapar mı Tanrı kendini düzenler mi?
Aksini düşündüğümü söylemiyorum, ama ölen kimse geri dönüp bir takım haberler vermedi. Bu kadar kesin konuşmayın diye söyledim.

O kesin bir şey değil, belki yaşamın sonu belki yeni bir dünya bilemeyiz ama mitolojilerin vaat etiği yavelerinin olmadığı kesin.

Hayattan kastım dünyadaki yaşamımız. Yoksa evet kesin değil ve bilinemezdir. Ama dünyadaki yaşamımız ölüm olmaz ise yarım kalacaktır. Diamond tema adlı YouTube kanalı ölüm videosunda çok güzel anlatmış tavsiye ederim.

Size göre burada Sokrates ne demek istemiş? Sadece bu kesilmiş kısma mı bakalım? O da sizin Sokrates'i kırparak söyletmeye çalıştığınız her ne ise. Yoksa geri kalan kısmı da okuyunca göreceğimiz üzere, ölüm sonrasındaki doğruluk ve o doğruluğun elde ettikleri üzerinden hareketle onu yargılayanlara yaptığı göndermeleri de dikkate alalım mı?

Sokrat’a baldıran otu zehri içirenleri değil, onun düşüncelerini hatırlıyoruz. Yakılan, hapse tıkılan Giordano Bruno’ları, Galileo’ları, Seyyid Nesimi’leri biliyoruz hepimiz, dönemin krallarını, iktidarlarını değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı