Son 10 Yılda Popüler Olan Garip Düşünce

Mükemmeliyetçi

Centipat
Belki fark etmişsinizdir, doğru olan ya da çoğunluğun desteklediği fikir ve düşüncelere illa karşı çıkanlar olur. Bunun sebepsiz yere sadece kasıtlı olarak yapıldığını hiç fark ettiniz mi? Sırf birisi popüler olmak ya da en azından duyar kasmak için illa doğru olan bir şeye sallama gereksinimi duyuyor, sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Benim düşüncem, bunu yapanların zavallı cahiller olduğu yönündedir. Çünkü bu insanların hayattaki tek gayesi artık sadece karşıdaki insanların menfaatine göre kendini hiçe sayarak değiştirip onurunu ayaklar altına almaktır, bu zavallılıktır. Cahil olmasının sebebine gelirsek düşüncelerim şunlar: Eleştiri ve hakaret arasındaki ince çizgiyi bilmeyip, “Bakın, benim A kişisine karşı bir eleştirim var.” deyip, “Ben bu A kişisinin ta...” diye devam eden insanlar kendilerini çok üstün görürler. Halbuki bunlar daha o eleştirdikleri -kendileri böyle düşünüyorlar fakat hakaret ettiklerinin farkında değiller- insanlar hakkında hiçbir şekilde okuma ve araştırma gereksinimi duymamış, kulaktan duyma ya da oturma bölgesinden salladığı bilgilerle artistlik yapan cahillerdir. Peki ben bunları söylerken bu insanlara hakaret ediyor muyum? Cevap: Evet, tabii ki 😃 Çünkü bunların anladığı tek şey kendilerine hakaret edilmesi ve anında tetiklenmesi.

Sırf Atatürk’ü duyar kasmak için bile eleştirenleri gördüm, hem internet ortamında hem de yüz yüze görüştüğümde. Sanırım duvara konuşuyoruz, bunlar iflah olmazlar.

Marjinal olayım derken soytarı oluyorlar. Gülüp geçin.
Fakat bunların söylediklerini ciddiye alıp, doğru bilgi sanıp etrafta tarihçi olarak gezenler var. Adam iki dakikada devlet kurup devlet yıkıyor, yılların fikirlerini saniyeler içerisinde çürütebiliyor. Tabii böyle insanlar her zaman olacaktır fakat bunların izinden gidenleri gördükçe de sinir oluyorum, araştırmak bu kadar zor olmamalı. Sırf o dedi diye doğru olması gerekmiyor, böyle insanların acilen farkındalık kazanması lazım. Pek umudum da yok.

Eleştiri ve hakaret arasındaki ince çizgiyi bilmeyip, “Bakın, benim A kişisine karşı bir eleştirim var.” deyip, “Ben bu A kişisinin ta...” diye devam eden insanlar kendilerini çok üstün görürler.
Bu şekilde tasvir edilebilenler zaten umutsuz vaka, üzerlerine fazla konuşmaya gerek yok.
Diğer taraftan gelelim önde görülen hemen her şeyi eleştiriyor gibi görünenlere. Bu kişiler genellikle iki durumdan birindeler, sadece eğleniyorlar, veya mükemmeliyetçi, mutlak tarafsızlığa yakın kişiler. Sadece eğlenen grup aslen zararsız, insanların putlaştırdığını düşündüğü görüşler üzerinden birilerini kızdırıp, özellikle aslen bilgisiz olanların kendini düşürdüğü hale gülmek, bu kişiler çoğunlukla konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi değildirler veya yeni yeni bilgi ediniyorlardır. Gelelim mükemmeliyetçi tarafsızlara, bu arkadaşlar baya baya hiçbir şeyi beğenmezler, kendilerini oportünist bir bakış açısı ile şartlar, her şeye karşı çürütme yaklaşımında bulunurlar, onlara göre bu fikirler çok sığ ve sorunludur, mükemmel değildir ve işe yaramaz. Böyle olunca bu kişiler fikir çürütme konusunda çeşitli yöntemleri kullanmak konusunda kendilerini epey geliş tirirler ve kendileri doğru olduklarına inanmasa veya desteklemese bile bir diğer karşı tarafın argümanlarını kullanırlar, bu kişilerin hiçbir şeyi geliştirme veya doğruya erişme gayesi yoktur, tek amaçları bir görüşü bulunan herkesin ne kadar sığ olduğunu kendilerince gösterip, kendi tarafsızlıklarını yüceltmektir. Bu kişilerle yapabileceğiniz tek şey tartışmanın içinde bunları yenilgiye uğratıp yerin dibine sokmanızdır, çünkü kendilerini tatmin etmek dışında hiçbir işlevleri bulunmuyor.

Sırf Atatürk’ü duyar kasmak için bile eleştirenleri gördüm, hem internet ortamında hem de yüz yüze görüştüğümde. Sanırım duvara konuşuyoruz, bunlar iflah olmazlar.
Atatürk'ü bu işe karıştıran zaten seviyesini belli eder. Bir gecede cahil kaldık diye bağrınırlar sokakta ama bilmezlerki o sokağa Paşamın sayesinde özgürce, izin kağıdı olmadan çıkabiliyorlar.

Bu ülkede popüler olmak çok kolay. Ajdar gibi bir adam ''çikita muz'' diyerek ünlü oldu. Ünlü olmasının ve para kazanmaya başlamasının sebebi, oldukça saçma olan bu şarkıyı piyasaya sürmesiydi. İnsanlar, aşağılamayı ve diğer insanlardan zeki olduklarını düşünmeyi severler. Ajdar'ı eze eze, ''gerizekalı'' konumuna koyarak ünlü yaptılar. Ve bu adam milyon liralar kazandı bir şekilde. Şimdi soruyorum, Ajdar gibi gerçek mesleği makine mühendisliği olan bir insanın, ''gerizekalı'' olma ihtimali var mı? Sadece insanların kendisiyle alay etmelerine müsade ederek, istediğini o dönem için almıştı. Toplum, Ajdar'ı ''gerizekalı'' olarak nitelendirirken, Ajdar toplumu istediği gibi kullanmıştı.
Maalesef insanlarımız oldukça saf ve temiz. Sosyal, siyasi, iş, evlilik hayatında bu durumları çok net şekilde görebiliyoruz.

@luci666 Benim zamanımda bu şarkı söylenseydi o kişiyi falakaya yatırırlardı herhalde :D

ajdar.png

Belki fark etmişsinizdir, doğru olan ya da çoğunluğun desteklediği fikir ve düşüncelere illa karşı çıkanlar olur. Bunun sebepsiz yere sadece kasıtlı olarak yapıldığını hiç fark ettiniz mi?
Bu cümle kendi içinde pek çok yanlış içeriyor. Misal "doğru olan ya da çoğunluğun desteklediği" derken, her çoğunluğun desteklediği doğrudur gibi bir manaya sebep olduğunuzun farkında mısınız? Ya da "sebepsiz yere sadece kasıtlı" ne demektir mesela? "Kasıt" zaten istek ve sebep barındırır "sebepsiz kasıtlı" saçmalık.

Bundan ziyade sizin sağa, sola kestiğiniz ahkamdaki hadsizliğin ve kendini bilmezliğin de tarifi olamaz.

Bu cümle kendi içinde pek çok yanlış içeriyor. Misal "doğru olan ya da çoğunluğun desteklediği" derken, her çoğunluğun desteklediği doğrudur gibi bir manaya sebep olduğunuzun farkında mısınız? Ya da "sebepsiz yere sadece kasıtlı" ne demektir mesela? "Kasıt" zaten istek ve sebep barındırır "sebepsiz kasıtlı" saçmalık.

Bundan ziyade sizin sağa, sola kestiğiniz ahkamdaki hadsizliğin ve kendini bilmezliğin de tarifi olamaz.
Hayır, cümlemi yanlış anlamışsınız sanırım. Doğru olan yeni gerçekleri kast ettim orada. Çoğunluğun desteklediği derken de insanlar tarafından doğru bilinen (öyle bilmelerine rağmen yanlış da olabilir, bunu ileriki cümlelerimde belirtecektim fakat unutmuşum) fikir ve düşünceleri kast ettim.

Cümlelerimdeki kelime tutarsızlığını da şimdi fark ettim, beni uyardığınız için teşekkürler. Fakat umarım hangi insanları eleştirdiğim de rahat anlaşılmıştır diye umuyorum.

Ayrıca sağa sola ahkam kesmiyorum ben, ne idüğü belirsiz insanlar sırf duyar kasmak için A ya da B kişisine sürekli sallama isteği buluyor kendinde. Ben bunu yazıya döktüm, zaten bu durum hepimizin bildiği bir durumdu fakat kimsenin dile getirmediğini fark edince yazma isteği duydum. Hafızamızı biraz yoklarsak illa ki böyle insanlara denk gelmişizdir fakat dile getirememişizdir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı