Son BIOS Zamanı Nedir?

1620517688788.png

Son BIOS Zamanı Nedir?

Son BIOS Zamanı, bilgisayarın güç düğmesine bastığınız andan itibaren işletim sisteminin başlamasını sağlayan kod parçacığının çalışmasına kadar geçen süreyi ifade eder. Asla ama asla işletim sisteminin açılma süresi ile karıştırılmamalıdır! İkisi farklı şeylerdir. Windows 8 ve üzeri herhangi bir Windows işletim sisteminde Görev Yöneticisinin Başlangıç sekmesinde bu değeri kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Peki bu değer hangi etmenlere göre değişiklik gösterir?
  • Sistemin çalıştığı platformun karmaşıklığı
    • Bir anakart ne kadar fazla bileşene ve yüksek seviye çipsete sahip olursa BIOS süreci o kadar yavaş olur.
    • Aslında bilgisayar ne kadar güçlü donanımlara sahip olursa BIOS kontrol süreci o sistem için o kadar uzun geçer. Zira kontrol edilmesi gereken çok fazla nokta vardır.
  • Sisteme bağlı olan bileşen sayısı ve bileşen farklılıkları
  • Sistemde kullanılan BIOS sürümü
  • BIOS içerisindeki yapılandırmalar
    • Birebir aynı donanıma ve bellenim (firmware) sürümüne sahip bilgisayarlarda bile en ufak bir BIOS ayarı farklılığı size farklı bir BIOS zamanı verecektir.
    • Örnek: BIOS Post Screen süresinin saniye cinsinden 1 birim ile 5 birim arasında değişiklik göstermesi direkt olarak son BIOS zamanını 4 saniye uzatacaktır.
  • Kullanıcının BIOS içerisinde vakit harcaması
  • Bilgisayarın uykudan/hazırda bekletten kaldırılması
gibi birçok etmene bağlı olarak bu süre değişiklik göstermektedir.

Görev yöneticisi ilgili değeri kayıt defterinin şu dizininden getirmektedir:
HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Power\FwPOSTTime

İlk defa bir moderatörün PC'sinden hızlı PC'im var.
Eki Görüntüle 1014613
Masaüstü bilgisayarımda sözde "0" saniye olan BIOS Post 5 saniye gözüktüğü için ve hazırda bekletten kaldırmış olduğum için o kadar yüksek. 😅

Dizüstü bilgisayarım daha hızlı 😜

1620548675518.png

Aaa? Ne haberim yoktu kız, ne ara bıraktı? 😳
Bırakalı baya oluyor aslında, 2016-2017 gibi bırakmış olmam lazım. O günden beridir de ara ara giriyorum Sosyal'e.
Gözcü'ye ekleyeyim bunu ben :D
Kesinlikle hocam, diğer sistem rapor yazılımlarında olmayan özellik bizde olsun değil mi? :D

Hayır, bozuk değil. Eğer anakart düzgün bir raporlama yapamazsa veya Windows bu raporu düzgünce okuyamazsa değeri boş olarak ele alıp bu adımı geçmekte.

Bu arada hepinizi alıntılamam mümkün değil ama rica ederim ne demek. @Vavien. hocamında bilgilendirme amaçlı konusu mevcutmuş ama ben biraz daha işin teknik kısmına değineyim istedim. Açıklayıcı olabildiysek ne mutlu bize. :)

Bende de o değer 137 olarak girilmiş. Parantez içinde 311 yazıyor.
Parantez içinde 10 tabanındaki değeri yazıyor. Parantez dışında sanırım 0x00000137 yazıyor. Bu 16'lık tabandaki değeri. Kendimden gördüğüm kadarıyla milisaniye cinsinden değeri. Yani görev yöneticisinde 0,3 görmelisiniz.

Parantez içinde 10 tabanındaki değeri yazıyor. Parantez dışında sanırım 0x00000137 yazıyor. Bu 16'lık tabandaki değeri. Kendimden gördüğüm kadarıyla milisaniye cinsinden değeri. Yani görev yöneticisinde 0,3 görmelisiniz.

Bunu belirttiğiniz için teşekkür ederim. Tür dönüşümü sırasında bu formül lazım olacaktı 🤗😉😋

Yeni konular

Geri
Yukarı