Son sene çalışarak üniversite kazanılır mı?

Leloush

Hectopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar, abilerim, ablalarim ve sevgili technopat üyeleri ;
Başlıktada belirttiğim gibi son sene çalışarak istediğim üniyi kazanabilir miyim ?
Size istediğim bölümü ve biraz kendimi tanıtayım.
İstediğim bölümler bilgisayar veya inşaat mühendisliği.
Bana gelince şu an 10. sınıfım, açıkçası bu güne kadar hic kendimi yormadan teşekkür ile geçtim, sınavlara hep ya son gün ya da bir ders öncesinden çalışarak gayet iyi notlar aldım. Sınavlarda hep mantıklı olarak düşünerek cevapladım, sayısal yeteneğimin olduğununu düşünüyorum. Ama hiç ders çalışmayı sevmiyorum ve de dersleri de dinlemiyorum. Sınavdan önceki gün kitaplardan veya ders videolarindan çalışarak sınavlara giriyorum.

Şu anki düşüncem lise sonda çalışarak istediğim bölümü sizce başarabilir miyim ?
Sizin tavsiyeleriniz neler ?
Şu an kafam çok karışık cevaplarınızı dört göz ile bekliyorum...

Son düzenleyen: Moderatör:
Çalışan var çalışmayan var ya da senin gibi son gün çalışanlar var. Allah çalışanın önünü açar bunu sende biliyorsun. Çalışmak hem kişi için hem de ahiret için büyük bir adım yani çalışmaya gayret göster şimdiden. ( Bunu diyen arkadaşta çok çalışmıyor :) )
Lise için son sene çalışmak yeterli kalmıyor. Üniversite sınavı ilkokuldan lise sona kadar bütün konuları kapsar. Burada ortaokul ve lise var. 2 temel tahta. O son sene içinde hiç çalışmayan adam şimd mi çalışacak :) ? Çalışsa bile durmadan mı? Dersi iyi dinlemenin yeterli olmadığı lise üniversitede ne yapar acaba?? Hele günde 50 soru çöz benim gibi yeterli geliyor sana, çalıştım diyorsun. Son sene asılırsın sonrası tevekkül :)

Evet arkadaşlar, abilerim, ablalarim ve sevgili technopat üyeleri ;
Başlıktada belirttiğim gibi son sene çalışarak istediğim üniyi kazanabilir miyim ?
Size istediğim bölümü ve biraz kendimi tanıtayım.
İstediğim bölümler bilgisayar veya inşaat mühendisliği.
Bana gelince şu an 10. sınıfım, açıkçası bu güne kadar hic kendimi yormadan teşekkür ile geçtim, sınavlara hep ya son gün ya da bir ders öncesinden çalışarak gayet iyi notlar aldım. Sınavlarda hep mantıklı olarak düşünerek cevapladım, sayısal yeteneğimin olduğununu düşünüyorum. Ama hiç ders çalışmayı sevmiyorum ve de dersleri de dinlemiyorum. Sınavdan önceki gün kitaplardan veya ders videolarindan çalışarak sınavlara giriyorum.

Şu anki düşüncem lise sonda çalışarak istediğim bölümü sizce başarabilir miyim ?
Sizin tavsiyeleriniz neler ?
Şu an kafam çok karışık cevaplarınızı dört göz ile bekliyorum...
Merhaba kardeşim öncelikle bu saydıkların şu anda övünç duyduğun şeyler olarak görünebilir gözüne fakat ileride bunların ne kadar büyük bir gaflet olduğunu göreceksin. Sorunun cevabına gelincede kendinde gördüğün bu özellikler üniversite sınavlarında işine yaramayacaktır çünkü şu an okuduğun lisede sorulan sorular emin ol çerezlik sorular bunu üniversite okumaya başladığında ve üniversite sınavında daha iyi anlayacaksın, bunları gözünü korkutmak için söylemiyorum yanlış anlama. Bende aynen senin gibiydim lisede ve hayatın hep böyle devam edeceği gibi saçma bir bilinç altı yapım vardı fakat bunun böyle olmadığını üniversite sınavında istediğim bölümü tutturabilisem de istediğim üniversitede okuyamayınca ve üniversitede girdiğim vize ve finallerde anladım. Tabi bende senin gibi son yıl çalışmıştım hatta son 1.5 ay çalışmıştım üniversite sınavına. Yani demek istediğim şu an girdiğin sınavlar her ne kadar seviyenizi bir derece ölçüyor bile olsa lisedeki öğrencilere çok kazanımlarda bulunmayan sınavlar oluyor, o yüzden en azından son 2 seneni özenle çalışarak geçir çünkü hayatı boyunca sınavlarına son gün çalışmış bir adam (öz eleştiri yapıyorum) son yıl çalışırım dediği sınava son ay çalışırım demeye başlıyor. Mümkün olduğunca hayatında bir çalışma sistemi oturt bu sana sadece üniversite sınavında istediğin bölüm ve istediğin üniversiteyi kazanmanı değil tüm üniversite hayatın boyunca ve mezun olduktan sonraki hayatın boyunca fayda sağlayacaktır. Şimdiden başarılar dostum.

Yumurta kapıya dayanınca çalışmaya başlarsan bir halta yaramaz açık ve net.
Ancak 1 sene gayet yeterli bir zaman, sadece düzenli olarak vakit ayırmak gerekiyor.

Ben gibi temeli sıfır olan birisiysen 1 sene önceden temel atabilirsin. Ben şuan ki aklım olsa öyle yapardım.
Temeli olmayan biri 1 senede bunca şeyi öğrenme konusunda ciddi zorluk çekiyor.

Kazanılır. Hem de senin istediğin inşaat bölümü bile kazanılır. Ben kazandım. Hiç çalışmadım, 4 sene yattım. Son hafta integrallere biraz baktım, fazla bile çalışmışım. İnşaat mühendisliği kazandım. 4 sene okudum. 1. sınıfı geçemedim. Sonra bıraktım, şuan animasyon sektöründeyim. Yani özetle, "çalışmadan olmuyor". Bir de "işini seveceksin". Ben sevemedim, sayısal zekama güvendim. En azından diplomasını alırım diye. Ders çalışmak çok zor geldi, kaldım da kaldım derslerden. Sonra sevdiğim bir mesleğe yöneldim. Halk dilinde bana vasıfsız eleman diyorlar. Ona göre ayağını denk al kardeşim.

Ahahaha, daha 10. sınıfken 12. nin hesabını yapıyorsan bilgisayar/yazılım işleri ile ilgilenebileceğini hiç sanmıyorum, hiç kusura bakma da.
Cevabınız için teşekkür ederim ama yazımı dikkatli okursanız size böyle bir soru sormadığımı anlarsınız

Kazanılır. Hem de senin istediğin inşaat bölümü bile kazanılır. Ben kazandım. Hiç çalışmadım, 4 sene yattım. Son hafta integrallere biraz baktım, fazla bile çalışmışım. İnşaat mühendisliği kazandım. 4 sene okudum. 1. sınıfı geçemedim. Sonra bıraktım, şuan animasyon sektöründeyim. Yani özetle, "çalışmadan olmuyor". Bir de "işini seveceksin". Ben sevemedim, sayısal zekama güvendim. En azından diplomasını alırım diye. Ders çalışmak çok zor geldi, kaldım da kaldım derslerden. Sonra sevdiğim bir mesleğe yöneldim. Halk dilinde bana vasıfsız eleman diyorlar. Ona göre ayağını denk al kardeşim.
Teşekkür ederim abicim.

Şu linke baktığında görebileceğin gibi ilk binle alan bilgisayar mühendisliği de var, 150-200 binle alan da: Bilgisayar Mühendisliği 2015 2016 Başarı Sıralaması Taban Puanları « 2015 2016 Üniversite Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları-ÖSYM

Hepsi üniversite diye geçiyor ama bazılarına emek vermiş insanlar giriyor bazılarına da muhtemelen boşta kalmayayım diye düşünüp girenler. Demek istediğim şey üniversite var, üniversite var. 150bin sıralamayı bir yıl içinde 1 ay çalışsan muhtemelen yaparsın ama iyi üniversitelerde okumak istiyorsan son seneye girmeden önce temel oluşturman, son sene de disiplinli bir şekilde çalışman gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı