Son ses müzik dinlemek sorun yaratır mı?

kuanbey

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar selamlar, müzik dinlemeyi aşırı seven biriyim. Günde en az 4-5 saat kulaklıkla geziyorum. Genellikle de Türkçe Rap ama newschool insanları değil Şehinşah, Joker, Hidra falan dinliyorum genelde. Bu saydığım MC'lerin şarkılarında patlama dediğimiz ani ses yükselmeleri gibi şeyler olabiliyor. Bende her şarkıyı kendimi bildim bileli son ses dinlerim. Telefon sürekli uyarı veriyor işte neymiş 20 saat çok sesli dinleme yapmışım diye. Bugün aklıma geldi cidden bir işitme kaybı yaşar mıyım? Bir de havacılıkla ilgili gelecek planlarım var sorun yaratabilir diye biliyorum.

Kulaklık: JBL T110 (Her kulaklığın ses seviyesi değiştiği için ekledim.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kulağa zarar verdiği bilinen bir gerçek zaten hatta kulakta aşırı kir bile yapar. Bi süre sonra benim kulağımda basınç ve ağrı tarzı bir şey oluyor artık müzikten zevk alamıyorum bu yüzden sen nasıl dinliyorsun..

Kulaklığınızın hassasiyeti 96db yani çok da yüksek sesli sayılmaz ancak bir kulak içi kulaklığa göre yüksek. Telefonunuzun da eğer amfisi iyi ise yüksek ses kaçınılmazdır. 70% seste vs. dinleyin.

Telefonunuzun ayarlarını takip etmeniz yeterli olacak. Aşırı sese maruz kalmamanız için (Samsung telefonlarda) ses barında Bluetooth ibaresi kırmızıya dönüyor. Bunu takip ederek daha sağlıklı bir müziğe kavuşmuş olursunuz. ANC kulaklık almanızı da önerebilirim.

Telefonunuzun ayarlarını takip etmeniz yeterli olacak. Aşırı sese maruz kalmamanız için (Samsung telefonlarda) ses barında Bluetooth ibaresi kırmızıya dönüyor. Bunu takip ederek daha sağlıklı bir müziğe kavuşmuş olursunuz. ANC kulaklık almanızı da önerebilirim.
Teşekkürler öneriler için. Evde JBL T110 dışarda Haylou GT1 Pro kullanıyorum. Sorun olmaz sanırım. Oppo telefon kullanıyorum günde 1 kez dürtüyor zaten sinir oluyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20211024_091337.jpg
    IMG_20211024_091337.jpg
    19,6 KB · Görüntüleme: 115
Evet işitme kaybına yol açar. Tabi birden sağır olmazsın. Kötü tarafida bu. Yavaş yavaş azalıcak işitme duyun yıllar geçtikçe. İşitme tedavi edilemeyen bir sorun ayrıca.

Yeni konular

Geri
Yukarı