Son zamanlarda çoğalan "mahkemeye vereceğim" akımı

3 tip var birisi korkutmak için söyler. Diğeri bir süre sonra uğraşının karşılığını alamayacağını anlar ve bırakır.
En sonuncusu ise sonuna kadar götürür. Yani ilk sayfada denilen gibi, duyguların etkisinde mesaj yazmamaya özen göstermek gerekiyor.

3 tip var birisi korkutmak için söyler. Diğeri bir süre sonra uğraşının karşılığını alamayacağını anlar ve bırakır.
En sonuncusu ise sonuna kadar götürür. Yani ilk sayfada denilen gibi, duyguların etkisinde mesaj yazmamaya özen göstermek gerekiyor.
Hocam bende birine ağır küfürler ettim arkadaş 2 hafta sonra mahkemede gorusuruz dedi couktan özür dilicektim fakat bulamadım oyunda çok üstüme geldi sürekli ismi yaomama engel oldu ilk suçtan ceza alirmiyim
Hocam bende birine ağır küfürler ettim arkadaş 2 hafta sonra mahkemede gorusuruz dedi couktan özür dilicektim fakat bulamadım oyunda çok üstüme geldi sürekli ismi yaomama engel oldu ilk suçtan ceza alirmiyimbi anlık öfke patalamsi yaşadım

Bende aynı durumdayım ağır küfürler ettik pvp metin 2 de 2 hafta sonra mahkemede görüşürüz dedi adam çok damarıma bastı bende tutamadım kendimi yapsaydım ama oldu yaptigmida savunmuyorum okadar pişmanım ki bulsam özür dilicem bulamıyorum ilk suçum herhangi bir sabıka kaydı veya ceza yemislihimde yok sonuç nolur sizce

Endişelenmeyin! Şikayete bağlı suçlarda mahkeme öncesinde, -soruşturma aşamasında- uzlaştırma safhası var. Uzlaştırma görüşmesinde şikayetçi tarafa pişman olduğunuzu belirtir, özür dilersiniz. Hakaret davalarında, -genelde- özür ve basit bir edimle uzlaşma sağlanıyor.

Karşı taraf her şeye rağmen uzlaşmak istemezse; hakaret cezalarında üst sınır 2 yıl. Pişman olduğunuzu ve özür dilemeye açık olduğunuzu belirtirseniz, mahkemeler genelde üst sınırdan ceza vermiyor. Hapis cezası da idari para cezasına çevriliyor. Yani, hapse girmiyorsunuz. Ancak adli sicilinize yansıyor.

18 yaşından küçükseniz, idari para cezası alırsınız. Ancak, hükmün açıklanması geri bırakılır. Yani idari para cezasını ödemezsiniz, ama denetim süresi (3 yıl) içerisinde suç işlememiz gerekir. Bu süre içerisinde suç işlemezseniz, adli sicil kaydınız da olmaz.

Sosyal medya üzerinden tanıdığınız veya tanımadığınız kimselere hakaret ve tehdit etmekten özellikle kaçınmanızı öneririm. İnternet üzerinden bu tip suçlar birazcık öfke ve kızgınlıkla çok kolay işleniyor. Ayrıca unutmayın! İşin boyutu sadece ceza davasıyla da sınırlı değil. Kimi zaman ceza davalarını, manevi tazminat davaları takip edebiliyor. Kimi sosyal medya fenomen ve trolleri, bunu gelir modeli olarak kullanıyor. Sizi manipüle edip öfkelendiriyor ve yanlış cümle kurmanızı bekliyor. Siz bu hataya düşünce, hemen sizden şikayetçi oluyorlar. Uzlaştırma aşamasında da sizden yüksek para talep ediyorlar. Bu yüzden öfkeliyken sosyal medya kullanmayın. Öfkelendiğinizde de sakinleşene kadar sosyal medyadan uzak durun.

Endişelenmeyin! Şikayete bağlı suçlarda mahkeme öncesinde, -soruşturma aşamasında- uzlaştırma safhası var. Uzlaştırma görüşmesinde şikayetçi tarafa pişman olduğunuzu belirtir, özür dilersiniz. Hakaret davalarında, -genelde- özür ve basit bir edimle uzlaşma sağlanıyor.

Karşı taraf her şeye rağmen uzlaşmak istemezse; hakaret cezalarında üst sınır 2 yıl. Pişman olduğunuzu ve özür dilemeye açık olduğunuzu belirtirseniz, mahkemeler genelde üst sınırdan ceza vermiyor. Hapis cezası da idari para cezasına çevriliyor. Yani, hapse girmiyorsunuz. Ancak adli sicilinize yansıyor.

18 yaşından küçükseniz, idari para cezası alırsınız. Ancak, hükmün açıklanması geri bırakılır. Yani idari para cezasını ödemezsiniz, ama denetim süresi (3 yıl) içerisinde suç işlememiz gerekir. Bu süre içerisinde suç işlemezseniz, adli sicil kaydınız da olmaz.

Sosyal medya üzerinden tanıdığınız veya tanımadığınız kimselere hakaret ve tehdit etmekten özellikle kaçınmanızı öneririm. İnternet üzerinden bu tip suçlar birazcık öfke ve kızgınlıkla çok kolay işleniyor. Ayrıca unutmayın! İşin boyutu sadece ceza davasıyla da sınırlı değil. Kimi zaman ceza davalarını, manevi tazminat davaları takip edebiliyor. Kimi sosyal medya fenomen ve troller, bunu gelir modeli olarak kullanıyor. Sizi manipüle edip öfkelendiriyor ve yanlış cümle kurmanızı bekliyor. Siz bu hataya düşünce, hemen sizden şikayetçi oluyorlar. Uzlaştırma aşamasında da sizden yüksek para talep ediyorlar. Bu yüzden öfkeliyken sosyal medya kullanmayın. Öfkelendiğinizde de sakinleşene kadar sosyal medyadan uzak durun.
Yaşım 25 daha önce suçta islemedim herhan gibi bir suçta islemedim ilk suçtan ceza verirlermi

Var boyle tipler. Postuna begenmeme ifadesi koydum diye niye begenmedin diye satasip kendisine hakaret ettirmeye calisanlar var. Kaale almayip he deyip gececeksiniz. Kervan yuruyor.

Uzlaştırma olmaz ve dava açılırsa; ağır hakaret ve tehdit suçlarında 2 yıla kadar ceza veriliyor. Mahkeme aşamasında sizin tavrınız da çok önemli. Dava esnasında yapıcı ve pişman olduğunuzu gösterirseniz, daha az ceza alırsınız. Daha evvel adli sicil kaydınızın olmaması, cezanın daha düşük olmasını sağlayacaktır.

Nispeten daha hafif hakaret ve ima yoluyla hakaretlerde hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebiliyor. Yine söylüyorum, sizin tavrınız fevkalade önemli. HAGB kararı verilirse, idari para cezası ödemiyorsunuz. Ama denetimli süre işlemeye başlıyor. Suç işlemezseniz adli siciliniz de olmuyor.

Hakaret veya tehdit ettiğiniz kişi sizi şikayet ettiyse, mahkeme aşamasına gelmeden şikayetçiyle uzlaşmaya çalışın. Dava aşamasında; hem mahkeme masrafları, hem idari para cezası, hem adli sicil kaydı, hem ceza davasını takip edebilecek tazminat cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Arkadaşlar özellikle şu zamanlarda çok tuhaf bir şekilde. Instagram ve benzeri yerlerde, sürekli seni mahkemeye vereceğim falan filan muhabbeti dönüyor. Hatta burada konu dışında bile 1-2 konu gördüm bununla ilgili. En ufak bir eleştiri veya ufak bir hakarete bile bunu diyorlar. Birine dava açmak bu kadar kolay mı ki? Basit bir şekilde söyleniyor. O kadar çok gördüm ki kendimden ve kendi yazdıklarımdan bile şüphe etmeye başladım. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?
Verir vermesine de mahkeme bu davayı kaale alır mı veya açan arkadaş kazanır mı? Mahkeme dediğimiz olay bu kadar basit bir şey değil hocam. Bedavaya açıp bedavaya kapatmıyorsun mevzuyu. Parayı geçtim öyle 1 2 güne sonuçlanmıyor. Hem zamanına yazık hem saçma sapan bi dava için harcayacağın paraya. Eğer bu mevzu sözlü tacize veya direk kişiyi rencide edecek düzeyde ise tabi ki dava açar ve kazanırda çünkü hakkı. Ama böyle ufak tefek mevzular için kimsenin dava açacağını düşünmüyorum. Klasik göz korkutma mevzusu zamanında da her olayda kavga ettiğin kişi savcı veya polis oluyordu (sözde) aynı mantık. Yani çok salakça bir şey yapmadıysan yaptığın sözlü tacize girmiyorsa çok sıkıntı etmeye gerek yok.

Verir vermesine de mahkeme bu davayı kaale alır mı veya açan arkadaş kazanır mı? Mahkeme dediğimiz olay bu kadar basit bir şey değil hocam. Bedavaya açıp bedavaya kapatmıyorsun mevzuyu. Parayı geçtim öyle 1 2 güne sonuçlanmıyor. Hem zamanına yazık hem saçma sapan bi dava için harcayacağın paraya. Eğer bu mevzu sözlü tacize veya direk kişiyi rencide edecek düzeyde ise tabi ki dava açar ve kazanırda çünkü hakkı. Ama böyle ufak tefek mevzular için kimsenin dava açacağını düşünmüyorum. Klasik göz korkutma mevzusu zamanında da her olayda kavga ettiğin kişi savcı veya polis oluyordu (sözde) aynı mantık. Yani çok salakça bir şey yapmadıysan yaptığın sözlü tacize girmiyorsa çok sıkıntı etmeye gerek yok.

Adalet saraylarındaki dava trafiğini ve yoğunluğunu bilseniz, böyle yorumlamazdınız.

Artık eskisi gibi değil! Şikayete bağlı suçlarda -mahkemeye gitmeye bile gerek kalmadan- Cimer'e yazacağınız şikayetle birlikte savcı soruşturma açabiliyor. Suça ilişkin "makul şüphe" soruşturma yapılması için yeterli. Şayet "yeterli şüphe" mevcutsa, kamu davası açılıyor.

Uzlaştırma olmaz ve dava açılırsa; ağır hakaret ve tehdit suçlarında 2 yıla kadar ceza veriliyor. Mahkeme aşamasında sizin tavrınız da çok önemli. Dava esnasında yapıcı ve pişman olduğunuzu gösterirseniz, daha az ceza alırsınız. Daha evvel adli sicil kaydınızın olmaması, cezanın daha düşük olmasını sağlayacaktır.

Nispeten daha hafif hakaret ve ima yoluyla hakaretlerde hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebiliyor. Yine söylüyorum, sizin tavrınız fevkalade önemli. HAGB kararı verilirse, idari para cezası ödemiyorsunuz. Ama denetimli süre işlemeye başlıyor. Suç işlemezseniz adli siciliniz de olmuyor.

Hakaret veya tehdit ettiğiniz kişi sizi şikayet ettiyse, mahkeme aşamasına gelmeden şikayetçiyle uzlaşmaya çalışın. Dava aşamasında; hem mahkeme masrafları, hem idari para cezası, hem adli sicil kaydı, hem ceza davasını takip edebilecek tazminat cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Tehtit etmedim sadece küfür ettim bir hakimi dinledim hic sabıkası yoksa ertelenmiştir hükmün açıklanmasının geri bırakılması 5 yıl musamma gösteriliyor dedi
Tehdit etmedim sadece küfür ettim bir hakimi dinledim hiç sabıkası yoksa ertelenmiştir hükmün açıklanmasının geri bırakılması 5 yıl musamma gösteriliyor dedi hiç sabıkası yoksa cezas ertleniyor filan dede

Geri
Yukarı