Son zamanlarda çoğalan "mahkemeye vereceğim" akımı

Tehtit etmedim sadece küfür ettim bir hakimi dinledim hic sabıkası yoksa ertelenmiştir hükmün açıklanmasının geri bırakılması 5 yıl musamma gösteriliyor dedi

Cezanın miktarı, küfürün mahiyetine ve oluşmasına bağlı olarak değişir. Öyle sabit bir formülü yok!

Mesela, hakaret suçu zincirleme halinde işlenirse ceza miktarı artar. Karşılıklı olarak hakaret suçu işlenmişse hiç ceza verilmeyebilir. Tahriğe bağlı hakaret söz konusuysa ceza 1/3 indirilir vs.

Evet! HAGB denetim süresi 18 yaş üstü için 5 yıl, 18 yaşından küçükler için 3 yıl.

Cezanın miktarı, küfürün mahiyetine ve oluşmasına bağlı olarak değişir. Öyle sabit bir formülü yok!

Mesela, hakaret suçu zincirleme halinde işlenirse ceza miktarı artar. Karşılıklı olarak hakaret suçu işlenmişse hiç ceza verilmeyebilir. Tahriğe bağlı hakaret söz konusuysa ceza 1/3 indirilir vs.

Evet! HAGB denetim süresi 18 yaş üstü için 5 yıl, 18 yaşından küçükler için 3 yıl.
Tebligat hemen gelirmi 2 hafta sonra mahkemede görüşürüz filan dedi

Ben daha da sövüyorum. :D Hepsi yalan kimse mahkemeye veremez.
Bunu donanımhaberde meslek haline çeviren birisi vardı, para koparmak için kendisine küfür ettiriyordu sonra davayı geri çeksin diye para istiyordu, böyleside var.

Yapmanız gereken, küfür ve tehdit ermeyin ama tutupta Siz'e saydırıp siz en ufak cümle söylediğinizde saydırmaya devam edip mahkeme ile tehdit ediyorsa o kişi zaten bir şey bilmiyordur ağzınıza geleni saydırın ona o zaman çünkü hakaret, tehdit, küfür karşılıklı olursa bir yasal yaptırımı olmayıp iki taraf suçlu durumuna düşeceğinden siz ceza alsanızda onun yanına kâr kalmaz kendiside ceza almış olur.
Vay anasını millete bak kan davasına gider bu olay.

Sen de yargılanacaksın.

EU_8hSzXgAEBP8P.jpg

EyYAqCwXAAMLli2.png

Screenshot_4.jpg

Arkadaşlar özellikle şu zamanlarda çok tuhaf bir şekilde. Instagram ve benzeri yerlerde, sürekli seni mahkemeye vereceğim falan filan muhabbeti dönüyor. Hatta burada konu dışında bile 1-2 konu gördüm bununla ilgili. En ufak bir eleştiri veya ufak bir hakarete bile bunu diyorlar. Birine dava açmak bu kadar kolay mı ki? Basit bir şekilde söyleniyor. O kadar çok gördüm ki kendimden ve kendi yazdıklarımdan bile şüphe etmeye başladım. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Arkadaşımın başına gelen bir olayı anlatayım. Çok yakın bir arkadaşına yakın oldukları için bazen küfür ediyormuş Instagram'dan ve WhatsApp'tan. Bu ikisinin arası bir sebepten bozuluyor. Küfür ettiği arkadaşının maddi durumuda kötü biraz. Neyse bu wpden yolladığı mesajları düzenliyip belki para koparırım diye şikayetçi oluyor :D. Çocuk hakaretten ve sükünu bozmadan 1 sene sonra ceza aldi üstüne bir de 5500 TL para ödedi, avukat masrafı falanda hariç sanırım, karşı taraftakini de ödemişti.

Tebligat hemen gelirmi 2 hafta sonra mahkemede görüşürüz filan dedi

Mahkeme'den önce uzlaştırma evresi var. O da suç tarihinden itibaren 1 aylık bekleme süresinin ardından başlıyor ve 30 gün sürüyor.

Hakaret davalarında genelde celse olmadan basit yargılama usulü tercih ediliyor. Yani dosya üzerinden yargılama yapılıyor.

Türkiye'de mahkemeler sıradan insanlar için hızlı çalışmaz. 2 hafta diye bir şey yok!

Yeni konular

Geri
Yukarı