Sony MDR-XB50AP İncelemesi

Merhabalar, 2. kulaklık incelememe hoş geldiniz. İlk incelediğim kulaklık Sony MDR-XB550APB model kulaklıktı. İncelediğimde daha yaklaşık 2 aydır kullanıyordum ancak şu an incelemekte olduğum kulaklığı yaklaşık 9 aydır kullanıyorum. Bu detayları da verdiğimize göre başlayalım madem.

Kişisel İzlenimim
Sony MDR-XB50 modelli kulaklık, Sony'nin MDR modeliyle kendini sevdirdiği aileden çıkış yaptı ve diğer XB (Extra Bass) modellerde olduğu gibi bass ağırlıklı bir model. Ben bu ürünü 150TL gibi bir fiyata almıştım, ancak şu an 250TL civarında satılıyor. Öncelikle şunu söyleyeyim, 250TL vermeye değer bir kulaklık değil. Aslında olabilitesi var, ancak yapmamayı tercih etmişler. Bunu yüksek bir güvenle söylüyorum, belki biliyorsunuzdur; Android platformunda 'viper4android' isimli bir program var ve root yetkisi gerektiriyor. Bu uygulamayı derin bir şekilde inceledim, kurcaladım, nasıl kendi DDC'mi yapabileceğimi öğrendim ve yaptım. Arkadaşımda Sennheiser Momentum model kulaklık var ve test ettim. Kendi yaptığım ayarlarla XB50, Momentum kadar iyi ses veriyordu. Tizler daha detaylı, basslar daha derindi. Tek sıkıntısı, Momentum midlerde daha iyiydi, vokaller daha temiz, sibililanssızdı. Ancak şunu söylemeliyim, bu yaptığım inceleme kesinlikle kendi yaptığım ayarlara göre değil, kulaklığın kutudan çıktığı haliyle.

Konfor Nasıl? Kulaktan Düşüyor Mu?
Konfor dendiği zaman, aklıma gelen ilk kulaklık bu değil ve olabilecek bir kulaklık da değil. Görünüş olarak gerçekten çok güzel ve kulağa tam oturan bir kulaklık, burası doğru. Kulaktan kesinlikle düşmediğini söylemek isterim, internette kulak kanalı Marmaray Tüneli kadar geniş olup en küçük silikonu kullandıklarından dolayı, düşüyor tabiki. Kendi kulağınıza uygun olan silikonu taktığınızda kulaklık spor yaparken bile koşmuyor, en fazla düzeltmenizi gerektiriyor.
3.jpg
Malzeme Kalitesi Ne Durumda?
Malzeme kalitesi, beni bu kulaklıkta gerçekten şaşırttı. Bu fiyat aralığında bu kadar iyi bir kalite beklemiyordum çünkü. Kulaklığı elime ilk aldığımda sanki kablolar hemen kopabilecekmiş gibi geliyordu ancak 9 aydır minik bir aşınma bile olmadı fotoğraflarda gördüğünüz gibi. Sadece kulaklığın arkasındaki metal görünümlü plastiğimsi yerde çizikler oluştu ve Sony yazısı hafiften silindi o kadar. Kablolar resmen dolanmıyorlar, 10 saniyede en karmaşık dolanıklığını bile açabiliyorsunuz zaten.
4.jpg
3.jpg
Ses Kalitesi Nasıl? Dinlerken Eğleniyor Muyuz?
Ses kalitesine geldiğimiz zaman, işin karmaşık kısmı başlıyor. Kulaklıkta bir saçmalık var, frekans ve ekolayzır tepkisi cidden mükemmel, en ufak ayarlara bile direkt doğru tepki veriyor, ancak kulaklığın kendi hali sadece Elektro ve Hip-hop müzik için. Tizler çok geride kalıyor, en yüksek seste vokallerde sibilans yüksek. Kulaklığın basslarının yerine oturması için 2 saatlik burn-in yetti. Bassları gerçekten doyurucu, ataklar çok iyi ve derinden geliyor. Midlere gelindiğinde, sıkıntı hafiften başlıyor. Çünkü 'Mid-Bass Bleed' denilen olay bu kulaklıkta aşırı fazla. Gerçekten isminin hakkını veriyor kulaklık, basslar o kadar fazla ki midleri ve tizleri boğuyor. Ancak bunu söyleyişim sizi aldatmasın, eğer şu zamana kadar bu sınıf ve üstünde kulaklık kullanmadıysanız zaten bu kulaklık size mükemmel gelecektir. Eğer metal dinliyorsanız, altını çizerek söylüyorum bu kulaklık SAF HALİYLE sizler için uygun değil. Kulaklığı aldığımda arka plandaki zilleri imkanı yok duyamıyordum ben. Sibilans kadın vokallerde daha çok var, erkek vokallerde pek yok gibi. Ses benim için bile yeterli yükseklikte, bu yüzden büyük ihtimalle sizin için de yeterli olacaktır. Ancak bu kadar gömmeye rağmen söylemeliyim ki, kulaklığın kendi halinde bile şarkı dinlemek keyifli. Eğlenceli bir ses profili var kulaklığın.

Dinlerken Herkes Bizi Duyar Mı? Dışarıdaki Olaylardan Haberim Olacak Mı?
Bu konuda, eskiden başka markaların bu sınıftaki kulaklıklarını da kullandım ve genellikle sabahın köründe otobüste en yüksek seste metal müzik dinlediğim için insanlardan uyarı aldığım oluyordu. Bu kulaklığı kullanmaya başladığımdan beri öyle bir uyarı almadım; ne onlar benim müziğimi duydu ne de ben onların sesini. Kulaklığın hem izolasyonu iyi hem de sesi dışarı kaçırmıyor.

Kendi Değerlendirmem
Konfor: 7.5/10
Malzeme Kalitesi: 9/10
Bass: 8/10
Mid: 6.5/10
High: 6/10
İzolasyon: 9/10
Frekans Tepkisi: 10/10
Ses Yüksekliği: Yeterli
Anlık fiyatına: Değmez, indirim kovalayın.

Kendi Ayarlarımda Değerlendirmem:
Bass: 8.5/10 (Bassları ortalama 2 desibel düşürdüm, basslardaki boomy ses kalktı ve mid bass bleed yok)
Mid: 8/10 ( Basslar azalınca midler öne çıktı, müziğe renk geldi)
High: 9/10 (Tizlerde sibilansa sebep olan frekansları azalttım, parlaklığı yeterli kıvama getirmek için belli frekansları yükselttim. Ziller tamamen duyulabiliyor, sibilans neredeyse tamamen gitti ve basslardan kaynaklanan tizlerdeki detaysızlık yok oldu, tizlerdeki neredeyse bütün detayları duyabiliyorsunuz.

Teknik Detaylar:
Driver - 12mm closed dynamic
Power Handling - 100 mW
Impedence - 16 ohms at 1kHz
Sensitivity - 110db/mW
Frequency Response - 4 Hz to 24,000 Hz

İsteyen olursa, kullandığım viper4android profilini atabilirim. Umarım inceleme hoşunuza gitmiştir, aklınızda sorular varsa cevaplayabilirim, okumaya zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, görüşmek üzere.

Dosya Ekleri

• 2.jpg
    2.jpg
    859,5 KB · Görüntüleme: 191
  • 1.jpg
    1.jpg
    776 KB · Görüntüleme: 184
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar hocam. Yakın zamanda incelemesini yaptığınız kulaklığı satın aldım fakat açık konuşmak gerekirse beni pek tatmin etmedi. Bir çok iyi yorum yapılmış hakkında ama sanırım bu yorumları yapanlar benim dinlediğim müzik türüyle pek ilgilenmiyorlar. Ağırlıklı olarak rock, ve metal dinleyicisiyim ve bu türlerde kulaklığın çok iyi performans göstermediğini düşünüyorum. Yukarıda viper4android profilinden bahsetmişsiniz, telefonum rootlu değil ama belki ekolayzır ayarlarıyla kulaklığı istediğim bir hale getirebilirim. Bu konuda bilgim hiç yok ama belki siz bana yardımcı olabilirsiniz.

XB50AP sanki özen gösterilmemiş gibi duruyor. Böyle ortada kalmış çocuk muamelesi hak ediyor. Ama XB70AP öyle değil. Aktif olarak XB70AP kullanan birisi olarak aşırı memnunum bass kısmında. Hem derin hem de diğer sesleri kesinlikle örtmüyor. Sennheiser CX300II'de basslar çok daha fazla ama midler ve tizler iptal oluyor. Tüm şarkı çöpe gidiyor. Aslında ben CX300II ile müzik dinlemeyi daha çok seviyorum, çünkü şu evrendeki en pis bass hastası benim. Ama normal bir insan bence XB70AP ile müzik dinlerken daha çok zevk alır.

Dışarı ses verme XB70AP'de sıfır, ama yine CX300II'nin bu konuda rakibi olduğunu sanmıyorum.

XB70AP eksi yanı olmayan bir kulaklık. XB50AP neden bu kadar alçakta onu anlamış değilim. Hala kullanıyor musunuz?

XB50AP sanki özen gösterilmemiş gibi duruyor. Böyle ortada kalmış çocuk muamelesi hak ediyor. Ama XB70AP öyle değil. Aktif olarak XB70AP kullanan birisi olarak aşırı memnunum bass kısmında. Hem derin hem de diğer sesleri kesinlikle örtmüyor. Sennheiser CX300II'de basslar çok daha fazla ama midler ve tizler iptal oluyor. Tüm şarkı çöpe gidiyor. Aslında ben CX300II ile müzik dinlemeyi daha çok seviyorum, çünkü şu evrendeki en pis bass hastası benim. Ama normal bir insan bence XB70AP ile müzik dinlerken daha çok zevk alır.

Dışarı ses verme XB70AP'de sıfır, ama yine CX300II'nin bu konuda rakibi olduğunu sanmıyorum.

XB70AP eksi yanı olmayan bir kulaklık. XB50AP neden bu kadar alçakta onu anlamış değilim. Hala kullanıyor musunuz?
Evet XB70AP fırsatım da oldu ve cidden fiyatına göre alınabilecek en iyi kulaklıktı. Eğer ben kulaklığı aldığımda uygun fiyata XB70AP bulabilseydim onu alacaktım ancak bulamamıştım maalesef. XB50AP'yi de XB550AP'yi de artık kullanmıyorum, XB50AP kedim tarafından katledildi, XB550AP ise artık arkadaşımda, kulaklığı bozulduğundan dolayı ona vermiştim, hala kullanıyor.
Ekolayzer ayarlarını paylaşabilir misin?
Ekolayzer ayarlarını maalesef paylaşamıyorum çünkü kulaklık bendeyken kullandığım ayarları ekolayzerdan değil, DDC ayarıyla yapıyordum. Kulaklığım bozulduğundan ve eski telefonumu da artık kullanmadığımdan DDC verileri artık elimde değil.

40ohm empedansa sahip kulaklık burada yanlış bilgi vermişsin.

Ses olarak kötü değil aksine çok iyi sadece telefonların beslemekde zorlanacağı bir kulaklık yapmış adamlar.
DAC/AMP sistemi mevcut telefonlarda çok iyi bir performans ortaya koyuyor kendisi ama standart bir telefonda bu kulaklıkdan verim alamaz vasat bir ses elde edersiniz.
Kulaklığın en sevdiğim yanı yüksek seste bile seslerde titreme veya bozulma olmaması zaten 40ohm empedansın getirisi de buradan geliyor.
Tiz tarafında aslında zayıf buldum bir tık alt frekanslarda çok zengin bir kulaklık yani bass konusunda bu kadar renkli bir kulaklığa daha rastlamadım kulakiçi olarak bakarsanız yanlış anlamayın kirli bass değil pürüzsüz yerine göre kalınca yerine göre yumuşak bassları var.
bass-mid tarafındaki müziklerde diyeyşm örneğin elektronik, rap, hiphop, pop gibi türler için biçilmiş.
Konu eski tabi hortlatmış bulundum kusura bakmayın dedğim gibi bunu besleyebilecek bir cihaza sahip değilseniz almayın üzülürsünüz özellikle Samsung cihazlarda bu tip DAC/AMP sistemine rastlamıyoruz onlar daha çok kablosuz ürünlere yönelmeye başladılar. Xioami cihazlarda da Hİ-RES desteği var ama bunu işlemci üzerinde yapıyor yani DAC/AMP sistemi mevcut değil şuanda Huawei ve Honor cihazlara sahipseniz bunlarda ses çipi var bunlar sayesinde kulaklığı besleyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı