Sony MDR-XB550AP İncelemesi

İlk incelememe hoş geldiniz, bundan önce bir sürü kez inceleme yapmak istedim çünkü ciddi anlamda çok fazla ekipman değiştirdim, ancak hiçbiri olmadı çünkü nasıl desem, hepsinin forumda bir incelemesi vardı ve daha iyisini yapabileceğimi düşünmüyordum. Gerek duymadım o yüzden. İncelemeye geçelim madem.

Ses Kalitesi Nasıl? Extra Bass İsminin Hakkını Veriyor Mu?
Öncelikle, ben genellikle Metal, Grunge Rock ve Hip Hop dinliyorum. Bundan önceki kulaklığım olan JBL C100SI her ne kadar Grunge dinlerken istediğim o kirli tizleri verse de (ki bu normal kullanıcılar için iyi bir şey değil) basslarda sınıfta kalıyordu. Bu kulaklık, isminden de anlaşılacağı üzere Bass sesler için tasarlanmış. Bassları ciddi anlamda iyi veriyor, sadece bir ses olarak değil, ya da sadece boş bir hava akımı şeklinde değil. Bass sesleri iyi bir şekilde verdiği gibi o havayı da size hissettiriyor. Mid sesler bir bass kulaklığı için gayet iyi, ancak tiz sesler biraz geride kalıyor. Buna rağmen XB450 modelinden ve JBLC100 modelinden daha iyi tiz ses alabildiğinizi söylemeliyim. Sub-Bass konusuna gelirsek, çok rahat bir şekilde 5hz seslere kadar hissettiriyor.
Extra bass.jpg

Kulakları Sıkıyor Mu? Uzun Süre Rahatça Kullanılabiliyor Mu?

Öncelikle, bu ürün maalesef kulakları çok fazla sıkmıyor. Maalesef diyorum çünkü kafanızı hafiften salladığınızda bile oynuyor kulaklık. XB450 modelinde de vardı bu sorun, ama bu kulaklıkta bir miktar daha fazla sıkıyor diyebilirim. Boyunda tuttuğunuzda kulaklığın gayet şık durduğunu, çenenize bir baskı yapmadığını da söylemeliyim. Eğer uzun süre bol basslı şarkılar dinlerseniz çeneniz, dişleriniz ağrıyor bu arada. Ayrıca daha önce hiç bass kulaklığı kullanmamış kişilere o titreşim biraz etki edebilir, rahat bulamayabilirsiniz. Uzun süre rahatça kullanıldığını söyleyemiyorum maalesef. Kulaklık bu konuda biraz kötü. 1 saat civarı bir sürede kulaklığı çıkartıp kulaklarınıza masaj yapma gereği duymaya başlıyorsunuz. Ancak 2 dakika sonra tekrardan taktığınızda o 1 saat sıfırlanıyor, neden olduğunu hala çözemedim. Kulaklığın üst kısmında bulunan alüminyum taraf(bazı yerlerde paslanmaz metal yazıyor) kolay kolay kırılmaz gibi ve kulaklık bayağı esneyebiliyor. Ancak, kulaklık katlanmıyor. Pedler en fazla bu kadar dönüyor ve 360 derece dönme söz konusu değil.
Katlanış.jpg
Kablolar.jpg
Jak girişi.jpg
Metal.jpg
Arka kısım.jpg
Malzeme Kalitesi Nasıl?

Malzeme kalitesi 200 TL bazında bir kulaklık için gayet iyi. Kulaklığı kullanırken " Ay bozulur mu? " diye düşünüp dikkat etme gereği duymadım. Malzemeler güven veriyor. Kulak pedleri gayet yumuşak, ancak yukarıda da dediğim gibi bir süreden sonra rahatsız ediyor. Kulaklığın arkası pürüzlü sert plastikten yapılmış ve güzel hissettiriyor. Sony logosunun bir boya değil de kabartma olması da görünüşe katkıda bulunuyor. Kablo kalitesi beklediğimden kat kat daha iyi. Kablo hiç yırtılacak gibi hissettirmiyor ve uzun kullanım halinde bile bağlantı sorunları yaşatmayacak gibi.

*Artılar
- İyi malzeme kalitesi
- Temiz ve hissedilebilir basslar
- Fiyatına göre İyi Midler
- Yüksek ses
- Yüksek miktarda ses izolasyonu
- Güzel Tasarım

- 24 Ohm direnç sayesinde eski telefonlarda bile yüksek ses verimliliği

*Eksiler
- Geride kalan tizler
- Bir süre sonra rahatsız ediyor
- Kutudan saklama kabı çıkmıyor

Arkadaşlar benim 1 aylık izlenimlerim bunlar. Önerir misin derseniz evet kesinlikle öneririm. Eğer bu 200 TL bütçeniz yok ise MDR-XB450AP modelini öneririm. Bu ürünü şuan en ucuz Hepsiburada satıyor. Alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı