Sony Vaio laptopun anakartını değiştirirken revizyon serisine dikkat edilmeli mi?

DenBay Tech

Hectopat
Makaleler
5
Merhaba,
Sony Vaio VGN AR690u model bir laptop kullanıyordum. Biliyorum biraz eski bir cihaz ama üzerinde çok önemli verilerim var ve kodlama yapıyorum. Ekran kartı olarak NVIDIA GeForce 8600M GT vardı ve geçen ay ekran kartı arızalandı. Uyguladığım fırınlama işlemi de başarısız olunca haliyle anakart çöp oldu ve açılmayınca anakartın modeli, numarası ve resimlerini çekip kartı geri dönüşüme attım. İnternetten yeni anakart aramaya başladım ve EBay'de birkaç tane anakart buldum. Birisi İngiltere'den aynı bilgisayarın anakartını satıyor ve 40 dolar istiyor. Adamın elindeki anakart, soketlerinden tutun chipseti ve yapısına kadar benimkiyle aynı bir anakart. Tek farkı revizyon sürümü. İkimizin anakartı MBX-176 serisi ama benimki revizyon 1.0'iken satıcınınki rev 2.0. Onun dışındaki tek farkı adamın anakart mavi benimkisi yeşil. Onun haricinde kart birebir aynı. Sizce bu kartı alsam benim bilgisayarda sorunsuz çalışır mı? Fiyatı sebebiyle bu anakartı seçtim.
Not! (Amerika'da yaşadığım için dolara takılmayınız)
İlandaki kişinin sattığı Anakart:

Screenshot 2022-11-26 193207.png

Screenshot 2022-11-26 193218.png

Benim laptoptan çıkma anakart ise bu:

40F379A2-A882-4B6E-A882-1EE67E1CB945.jpeg

B193DAA2-AD0D-4CAE-AA2D-AAB4E0A11046.jpeg

DDA5BCAF-55F7-4231-B1E7-EE50A4783663.jpeg

Cihazımın kasası ve yanındaki Board'larda yeşil o sorun yaratır mı?

361C55FB-21BD-44F1-AB43-6F81304EB516.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Her ikisinin de confidiental dokümanlarına ulaşıp okumak lazım. Geniş zaman bakayım..
Anakarti reball yaptirabilirdiniz ya da sadece HDD yi alıp başka pcye aktarabilirsiniz olmaz mı?

Her ikisinin de confidiental dokümanlarına ulaşıp okumak lazım. Geniş zaman bakayım..
Anakarti reball yaptirabilirdiniz ya da sadece HDD yi alıp başka pcye aktarabilirsiniz olmaz mı?
Anakartı fırına koydum ve başarısız olduk anakart pert oldu. O yüzden yeni anakart sipariş ettim. Donanımlar aynıydı chipsetinden tut anakart şekline ve kondansatörlerine kadar aynı bir anakart. Tek benimkinin rengi yeşildi bunun mavi.

Iyi haber Anakart acildi ve calisti

Ilk basta fan doner gibi yapti acilmadi. Sebebi ise RAM'den kaynakliymis silgiyle sildim ve calisti.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı