Sony Vio SVE1512Y1ESI Mac OS X Kurma

bestercan

Hectopat
Sony Vio için MAC kurmak istiyorum.
Selam. Herkese mutlu bayramlar. İlerleyen günlerde 27" Mac'lardan almayı düşünüyorum ama önce borcu biraz azaltmam lazım. Yani biraz daha zaman var.
Kendimi alıştırmak istiyorum. iPhone ve iPad kullanıyorum. Bilgisayarın HDD'sini çıkardım. Onun yerine SSD taktım. Elimde fazladan Sony Vaio SVE1512Y1ESI modeli var. Buna Mac işletim sistemi kurmak istiyorum. Donanım uygun mudur?
Apple Magic Mouse da var. Sistem kurulursa direkt takıp kullanabilir miyim?
Nasıl bir yol izlemem lazım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayarın özellikleri:

tlyfj.jpg

• Disk Kapasitesi : 750 GB
  • Işlemci Hızı : 2.1 GHz - 2.5 GHz
  • Maksimum Çözünürlük : 1366768
  • Ekran Boyutu : 15.6
  • Ethernet : 10/100/1000 Mbps
  • Batarya Adedi : 1 Adet
  • Portlar : 1 x Kulaklık Çıkışı
  • Portlar : 1 x Mikrofon Girişi
  • Portlar : 1 x RJ-45 Ethernet
  • Portlar : 1 x VGA (Monitör Çıkışı)
  • Portlar : 3 x USB 2.0
  • Portlar : 1 x HDMI
  • Portlar : 1 x USB 3.0
  • Sistem Belleği : 8 GB
  • Bellek(Ram) Yuva Sayısı : 2 Adet DDR3
  • Kullanılan Bellek(Ram) : 2 Adet
  • Video Chipset: ATI
  • Maksimum Bellek : 8 GB
  • Wireless : 802.11n
  • Wireless : 802.11b
  • Wireless : 802.11g
  • Bluetooth : Var
  • Grafik Işlemci Hafızası : 2 GB Paylaşımsız
  • Disk Kapasitesi : 501 GB - 1000 GB
  • Desteklediği Kartlar : 1 x Secure Digital (SD)
  • Seri Port : Yok
  • Web Kamerası : Var
  • Uzaktan Kumanda : Yok
  • Parmak Okuyucu : Yok
  • Işlemci Markası : Intel
  • Ekran Kartı Hafızası : Paylaşımsız
  • Işlemci Hızı : 2.2 GHz
  • L2 Cache Kapasitesi : 6 MB
  • Işlemci Tipi : Intel Core i7
  • Işletim Sistemi : Windows 8 64
  • Disk Dönüş Hızı : 5400 RPM

Araştırdığım kadar epeyce bir zaman gerekiyor. Şu anda tatil olduğundan epeyce zaman var. Anakart ve ekran kartı tamamsa diğerleri genelde hallediliyor diye okudum. Hangi Mac OS X indirmeliyim? Diğer yükleme yöntemleri standart galiba.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şahsi tavsiyem: Elinde bir adet 2.5" hdd var sanırım kullanmadığın. Buna uygun bir hdd kutusu al, harici olarak kullan. Mac kurmaya geçmeden önce sistemin bir imajını alıp bu hdd'ye kaydedersin, kurulumda sorun yaşarsan imajı geri yüklemen basit olur. Kısaca Midyat'a Mac os'a giderken eldeki Windows'tan olmazsın :)

Mac'ten pek anlamıyorum ama sıkıntı olmaz sanırım. Ben sandy bridge işlemciyle tek denemede kurdum sizde ivy bridge var. Kuruluma nasıl başlayıp bitireceğinizi anlatan videolar var onları izleyin. Kurulum sırasında hata oluşursa hangi aşamada nasıl bir hata olduğunu neler yapıp yapmadığınızı not edip detaylıca buraya yazın yardımcı olacaklardır.

Recep Bey siz yazmadan önce Mavericks işletim sistemini raw olarak indirdim.
Paylaşımımı dün yazacaktım ama ceza almışım. Reklam içerikli konu açmışım. Reklamdan kastedilen konu bilgisayar modeli mi? Resimdeki görüntüler mi? Anlamadım yani. En azından ceza değilde uyarı olsaydı. Olmadı en azından "şu şu nedenlerden dolayı ceza aldınız " şekilde uyarı mesajında belirtilse güzel olurdu. Hala sebebini bilmiyorum. Açtığım konuda art niyet veya bariz reklam yapmayı aklımdan geçirmedim.

Konuya dönecek olursam Mavericks dosyasını USB'ye boot ettim. Açılışta USB'yi seçtim. Diğer işlemleri de sırayla yaptım. Takıldığım nokta şu. HDD formatladıktan sonra costumize butonunu göremedim. Mecburen hiç bir şeye dokunmadan kur dedim. Akabinde masaüstünü gördüm fakat çözünürlük, ethernet, wifi... vs çalışmadı.
Ayrıca notebook kapatıp açınca boot ekranının gelmesini önleyemedim. İnternet olmadığından gerekli dosyaları indiremedim.
Şimdilik ilerlemem bu kadar. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuyu başka foruma açıp oradaki çöp kelime reklamalrla buraya yapıştırdğunızdan dolayı ceza aladınız.

Kurabilmeniz bir başarı. Mavericks'te özellştirme yok. Vanilla sürümdür. Sürücler sonra kurulur. Şimdi donanımlarınıza uygun Kext arayışına gireceksiniz.

Art niyet olmadığını yazmıştım. Çöp kelimelerin Reklam olduğunu düşünüyorsanız kullanıcılarda öyle bir fikir olabileceğine ihtimal verecekse konuyu size zahmet silin hocam.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı