Sony Xperia M5 Kullanıcı İncelemesi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere henüz 1 haftadır kullandığım yeni telefonum Sony Xperia M5 ile ilgili ilk izlenimlerimi aktaracağım.

Öncelikle Telefonun teknik özelliklerini vereyim.
CPU: Mediatek 6795 8 Çekirdek(1.950MHz)
Chipset: ARM Cortex-A53 64 Bit
GPU: PowerVR Rouge G6200
Ram: 3GB
Rom: 16Gb +128gb Micro sd kart desteği.
Ekran Çözünürlüğü: 1920 x 1080 480dpi 5"
Batarya: 2600mah
Arka Kamera: 21.2Mp
Ön Kamera: 13Mp

Evet teknik özellikleri verdiğimize göre başlayalım anlatmaya.

1- Tasarım: Arkadaşlar telefon kaliteli duruyor ama sadece gold versiyonunda. Benim telefon gold ve gerçekten havalı duruyor. Aldığım gün arkadaşların tepkisi çok güzeldi ne kadar bu 2500tl felan z5 dimi bu gibi sözler ve kesinlikle telefon ucuz durmuyor zaten orta segment fakat görünüm üst seviye. Teknosa da vs genelde beyaz rengi gösteriliyor ve çok (tabiri caizse) dandik duruyor. Elinize aldığımda telefon kalite hissni verdi. Tabii kasa plastik olduğu için abartılı değil ama kalitesiz general mobile hatta s5 gibi plastik telefonları tokatlar. Arkası cam olması tasarıma katkı sağlıyor fakat kullanılan cam fazlası ile parmak izi gösteriyor. Bu sorununda az da olsa çözümü var hemde dayanıklılığa katkısı olur. Çözüm Kırılmaz cam takmak :) Telefonun Ön camına aldığım cam gerçekten güzel ve parmak izi konusunda başarılı aynı derecede arka tarafı içinde cam satılıyor fırsat bulduğumda arkasına da alacağım inşallah. Ben ince şeffaf kılıf kullanıyorum günlük hayatta yeterli oluyor koruma açısından o güzel görünüş de kaybolmuyor :) Ekranın çerçeve oranı kötü sadece fakat gold ve black versiyonu bu dezavantajı fazla çaktırmıyor ta ki ekran açılana kadar :)

2- Ekran: Ekranı başarılı buldum tam fiyatına uygun olmuş açıkçası. Ekran çok canlı renk doğal ve 1080p olduğu için gerçekten piksel yoğunluğu var hissediyorsunuz. Keskinlik güzel sadece youtubeda kaşılaştığım sorun bazen keskinlik fazla kaçabiliyor. Onun dışında gerçekten başarılı. Ghosting gibi bir sorunda yok :)

3- Kullanım: Telefon beklemediğim kadar akıcı ve internette bolca gördüğüm yok hata var yok kastı yok kapandı gibi bir sorun yok arkadaşlar herkesin merak ettiği konu bu olduğunu düşünüyorum. 1 hafta boyunca karşılaştığım tek sorun "kamera başka bir uygulama tarafından kullanıldığı için açılamıyor" sorunu idi oda ilk gün henüz güncelleme yapmadığımda yani telefonda 5.0 Android sürümü yüklü iken. Birde ilk karşılaştığımda sorun olduüunu zannetmiştim fakat uyarıyı dikkatli okuduğumda olması gerekn bir şey olduğunu anladım o da telefonu Ultra staminaya aldık diyelim sonra çıkartıyoruz çıkartırken telefon kapanıyor ve yeniden başlıyor fakat bu bir hata değil zaten yazıyor "ultra stamina modundan çıkarken telefon yeniden başlayacaktır" diye. Tarayıcı performansı güzel hatta baya akıcı. Oyunlar güzel bir sıkıntı yaşamadım. Kullanım konusunda tek hoşuma gitmeyen taraf ısınıyor evet cihaz ısınıyor fakat bir iphone 5-5s in nerdeyse yanma seviyesine gelebildiğini gördükten sonra ve insanların hala iphone 1 numara mükemmel demesinden sonra ısınması koymuyor benim telefonumda mükemmel o zaman. Telefonun ısınması korkutacak boyutta değil fakat hissediliyor bariz şekilde. Pil performansı bir sony telefon için kötü fakat diğer telefonlar ile karşılaştırdığımızda normal(Tabi lenevo p1 gibi pil canavarı cihazları saymıyorum). Günlük kullanım şekilimi anlatayım ona göre sizde kritiğini yaparsınız. Sabah kalkıp şarjdan çıkarıyorum kahvalatı vs yaklaşık 1sa - 1,5sa youtube instagram karıştırıyorum ve oyun oynuyorum yaklaşık 10.00 12.00 arası böyle. Sonrası telefon bazen yatıyor bazen whatapp kullanıyorum ama veri ve wifi sürekli açık(her ikisi de). Saat 4-5 arası yine yoğunlaşıyor kullanım okula yolculuk kısmı vs. Okulda derse göre değişecek şekilde kullanım oluyor ama az. Saat 11 de dersten çıkıyorum dönüş yolculuğu artık şarj %20 kalıyor eve gelince bitmek üzere oluyor. Parlaklık olarak genel olarak dış mekanda tam açık kapalı ortamda orta seviyede tutuyorum.

Evet arkadaşlar biraz kafanızı ağrıttım umarım telefon alacak arkadaşlara yardımcı olmuşumdur. Ekran görüntüleri ve bazı fotoğraflar:

kilit ekranı.jpg
masaüstü.jpg
Screenshot_2016-03-19-18-42-21.png

Odak değişikliği örnek
1.jpg
2.jpg
3.jpg

İlerleyen günlerde fotoğrafları artıracağım. Sorusu olan arkadaşlar çekinmeden yazdın konuyu sürekli takip edeceğim en hızlı şekilde cevaplayacağım.

Almayı düşündüğüm bir cihaz. Güzel bir inceleme olmuş. Bu saydıklarınız dışında, eksik yönleri veya şöyle olmasa daha iyi olurdu dediğiniz bir durum var mı ?

Dipçe : Ayrıca ekrana bir BMW "M5" fotoğrafı güzel olurdu. :D

Hayırlı olsun hocam çok güzel bir cihaz satın almışsınız. İncelemeniz de çok bilgilendirici ve faydalı olmuş.

Almayı düşündüğüm bir cihaz. Güzel bir inceleme olmuş. Bu saydıklarınız dışında, eksik yönleri veya şöyle olmasa daha iyi olurdu dediğiniz bir durum var mı ?

Dipçe : Ayrıca ekrana bir BMW "M5" fotoğrafı güzel olurdu. :D
Kamera konusunu unutmuşum. Onuda bu akşam konuya eklerim. Ama sizin için kısadan eksilerini yazayım. Arka kamera çok güzel çok yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyorum 4K kalitesi olsun timeahift özelliği olsun güzel çalılıyor. Fakat bu kadar sağlam ve kaliteli bir kamera için zayıf bir yazılım olmuş. Mesela (şahsi görüşümdür) lg g4 ün kamerası gerçekten çok güzel ve yazıkım harika manuel modu çok hoşuma gitti gerçekten bir profesyonel makina havası var. Benim telefonumdaki kameranın o kameradan bir eksiği yok fakat yaxılım daha kaliteli olabilirdi zaten sony nin en büyük sorunu mükemmel kamera kötü yazılım bunu çözdüklerinde çok satacaklar. Telefonda birde keşke şöyle olsaydı dediğim yönü altta kalan mono hoparlör keşke z modellerinde olduğu gibi önde ve stereo olsaydı. Birde incelemede yazdığım gibi ekran çerçeve oranı daha iyi olabilirdi.

Teşekkürler :)

Dipçe: Bir BMW manyağı olarak bütün bmw modellerini çok severim fakat küçük ve kıvrak araçlar benim daha çok ilgi alanıma giriyor :)

Hayırlı olsun hocam çok güzel bir cihaz satın almışsınız. İncelemeniz de çok bilgilendirici ve faydalı olmuş.
Teşekkürler :)

Bende 1 ay içersin de almayı planlıyordum güzel bir inceleme olmuş. Yani bir günü çok rahat çıkardığı söylenebilir pilin oturup da 5 saat oynanmaz sonuçta telefonla. Gördüğümde demiştim bu telefonu almalıyım forumlar da o kadar kötüleniyor ki telefon. 300 lira daha arttırıp z5 coımpact almaya değermi sence z3 z2 istemiyorum.

Bende 1 ay içersin de almayı planlıyordum güzel bir inceleme olmuş. Yani bir günü çok rahat çıkardığı söylenebilir pilin oturup da 5 saat oynanmaz sonuçta telefonla. Gördüğümde demiştim bu telefonu almalıyım forumlar da o kadar kötüleniyor ki telefon. 300 lira daha arttırıp z5 coımpact almaya değermi sence z3 z2 istemiyorum.

Teşekkürler güzel yorumun için :)
Soduğun soruya gelirsek bence değmez fakat metal kasa takıntın varsa ya da plastik olması seni rahatsız ediyorsa değebilir. Ama bu telefondaki ön kamerayı bekleme kesinlikle gerçekten muazzam bit ön kamera var. benim tahminimce o zamanında çok sevilen z lerdeki 13mp kamerayı burada öm kamera olarak kullanmışlar. Ekstra olarak ram 3gb bu telefonda malum Android kullanıyoruz uzun ömürlü kullanım için ram büyük etken. Memnun kalacağın kısım cpu ve gpu performansı olur bu telefona farkla. Birde unutmadan ekran çözünürlüğü de düşük z5c da. Karar senin :)

Teşekkürler güzel yorumun için :)
Soduğun soruya gelirsek bence değmez fakat metal kasa takıntın varsa ya da plastik olması seni rahatsız ediyorsa değebilir. Ama bu telefondaki ön kamerayı bekleme kesinlikle gerçekten muazzam bit ön kamera var. benim tahminimce o zamanında çok sevilen z lerdeki 13mp kamerayı burada öm kamera olarak kullanmışlar. Ekstra olarak ram 3gb bu telefonda malum Android kullanıyoruz uzun ömürlü kullanım için ram büyük etken. Memnun kalacağın kısım cpu ve gpu performansı olur bu telefona farkla. Birde unutmadan ekran çözünürlüğü de düşük z5c da. Karar senin :)
Yani sonuçta fark gpu da çıkıyor oda 300 lira farka değmez diyorsun. Sonuçta telefon alıyoruz 7/24 oyun oynamayacağız. Bilgilerin çok işime yaradı kararımı m5 den yana kullanacağım.

Dostum sana bir soru sormak istiyorum telefon otomatik modda mı, yoksa manuel modda mı, daha iyi çekiyor, ikisini çekip karşılaştırır mısın? Bende M4 Aqua kullanıyorum, telefonun kamerasını hala çözemedim, otomatik modda bazen sapıtıyor, manuel ile çekiyorum sanırsın arada farklı telefonlarla çekilmiş kadar fark var çok farkediyor bazende otomatikte mesela bir doğayı falan çekmemiz gerekiyor bir üst seviye telefon gibi çekiyor, seninkinde böyle bir sorun var mı?

Dostum sana bir soru sormak istiyorum telefon otomatik modda mı, yoksa manuel modda mı, daha iyi çekiyor, ikisini çekip karşılaştırır mısın? Bende M4 Aqua kullanıyorum, telefonun kamerasını hala çözemedim, otomatik modda bazen sapıtıyor, manuel ile çekiyorum sanırsın arada farklı telefonlarla çekilmiş kadar fark var çok farkediyor bazende otomatikte mesela bir doğayı falan çekmemiz gerekiyor bir üst seviye telefon gibi çekiyor, seninkinde böyle bir sorun var mı?
m4 ten memnunmusunuz hocam bir şikayetiniz var mı acaba ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı