Soru: Rus Savaş Uçaklarının Kokpiti Neden Mavidir?

Rus Savaş Uçaklarının Kokpiti Neden Mavidir?

• Oy verenlerin toplamı
    104
  • Anket kapandı .
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Rus sivil ve savaş uçaklarının çoğunda kokpitin mavi ve yeşil tonlarında olduğunu görüyoruz. Rus'ların bu tasarımdan vazgeçmemesinin sebebi nedir?

• A- Sovyetlerin eskiden kalma geleneği olması ve bu geleneğin sürdürülmesi.
  • B- Uçak güneş altında depolanırken bu renkler güneş ışınlarını emerek kokpitteki ekranların ve göstergelerin çalışma koşullarını bozmayarak bozulmasını engellerdi.
  • C- Pilotlar savaş uçaklarında baş aşağı uçarken kafalarının üstü gökyüzü gibi mavi olur boya sayesinde. Dolayısıyla pilot kokpit renginin etkisiyle yukarının gökyüzü, aşağının yeryüzü olduğunu anlar.
  • D- Pilotların uzun uçuşlarda yorulmasını ve stresini düşürmek için.
B ve D için ekstra sorularım var. Eğer şıklardaki gibiyse neden Batı tarafı bu avantajlarını kendi uçaklarında kullanmadı? Bunlar avantaj mıdır yoksa şehir efsanesi midir?

Cockpit_of_Mikoyan-Gurevich_MiG-31_(2).jpg

flat,750x1000,075,f.u3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Rus sivil ve savaş uçaklarının çoğunda kokpitin mavi ve yeşil tonlarında olduğunu görüyoruz. Rusların bu tasarımdan vazgeçmemesinin sebebi nedir?

A- Sovyetlerin eskiden kalma geleneği olması ve bu geleneğin sürdürülmesi.

B- Uçak güneş altında depolanırken bu renkler güneş ışınlarını emerek kokpitteki ekranların VE göstergelerin çalışma koşullarını bozmayarak bozulmasını engellerdi.

C- Pilotlar savaş uçaklarında baş aşağı uçarken kafalarının üstü gökyüzü gibi mavi olur boya
sayesinde. Dolayısıyla pilot kokpit renginin etkisiyle yukarının gökyüzü, aşağının yeryüzü olduğunu anlar.

D- Pilotların uzun uçuşlarda yorulmasını ve stresini düşürmek için.

B ve D için ekstra sorularım var. Eğer şıklardaki gibiyse neden Batı tarafı bu avantajlarını kendi uçaklarında kullanmadı? Bunlar avantaj mıdır yoksa şehir efsanesi midir?

Eki Görüntüle 667515

Eki Görüntüle 667517
En saçma şık bana "A" gibi geldi, bende "A"yı işaretledim.

A demek istiyorum, ayrıca mavi renk genelde sağlamlığı ifade eder. Pilotlara uçaklar çok sağlam bir sorun çıkmaz algısı veriyorlar olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı