Sorudaki parantez neden dışarı çıkartılmıyor?

Kardeşim sorduğun soru çok temel. Buradan anlatsakta ekstra bilmediklerin de vardır. Katsayı ifadesini yeni duyuyorsan onu kullandığımız hicbirşeyi bilmiyorsun demektir. Şu videoları izle hiçbir sıkıntın kalmayacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam 10'un önün de pozitif değer olduğu için mi direkt açtık. Yani şöyle diyeyim (2X-1)+10 da parantezi işlemsiz bir şekilde direkt açıyoruz ama (2X-1)10 da 10'u parantezin içine dağıtıp açıyoruz öyle mi doğru mu anlamışım?
Evet doğru anlamışsın fakat videoları izlemeyi ihmal etme. Konu mantığını işlem izleyerek anlayabilirsin, işlem mantığını anlatmakla hızlı öğrenim sağlanmıyor. Videoyu sadece dümdüz, işlemi nasıl yaptığına odaklanarak izle. Anlayacaksın.

Eğer parantezin sağında, solunda çarpma işlemi yoksa direk açabilirsin. Parantezin önünde eksi (-) işareti varsa onu içeriye dağıtıp açabilirsin. Sonuç değişmez.

Hocam parantezin etrafında ki çarpma işlemi işaretle genelde gösterilmez yani şöyle diyeyim 10(-3) mesela 10 la parantezin arasında gizli bir çarpma işareti var. 10-(3) olduğunda 3'ün 10la değil de - ile çarpıldığını biliyorum benim size sorduğum soru parantezin önünde bir işaret değer yoksa en sonuna mı bakılır? Yani 10(+3) burada 10 ile açılır çarpılır peki (+3)10 burada da çarpılmaz mı bunu diyorum eğer diyorum bu işlem şöyle olsa (3)+10 3 ile 10'un toplanması gerekiyor çünkü parantezin önünde işaret var bu yüzden çarpılmaz direkt açılır size bunu sormak istedim.

10(3)= 30
(3)10= 30
3x10=30
10×3=30
10(-3)= -30
(-3)10= -30
10+3= 13
10+(3)= 13
10-(3)= 7
10+(-3)= 7
10-(-3)= 13

Normalde 10x3=30 diye yazılır fakat matematikte bu gereksiz görüldüğünden "x" yerine "." yazılır.
Yani 10.3=30 olur. Parantez veya harf olduğu zaman "." yazılmaz.
Mesela;
2a=2×a=2.a

Hocam parantezin etrafında ki çarpma işlemi işaretle genelde gösterilmez yani şöyle diyeyim 10(-3) mesela 10 la parantezin arasında gizli bir çarpma işareti var. 10-(3) olduğunda 3'ün 10la değil de - ile çarpıldığını biliyorum benim size sorduğum soru parantezin önünde bir işaret değer yoksa en sonuna mı bakılır? Yani 10(+3) burada 10 ile açılır çarpılır peki (+3)10 burada da çarpılmaz mı bunu diyorum eğer diyorum bu işlem şöyle olsa (3)+10 3 ile 10'un toplanması gerekiyor çünkü parantezin önünde işaret var bu yüzden çarpılmaz direkt açılır size bunu sormak istedim.
(+3)10 yazarsan burada da çarpma olur.

Aynen fakat bütünn sayıları varsayılan olarak pozitif aldığımızdan, +3 yerine direk 3 yazarız. Negatif olduğunda bu durum olmaz. -3 yazılması gerekir.
Evet, üstte de yazdığım gibi işlem yoksa solunda başında artı veya eksi olması ya da öncelik yoksa parantez kullanılması saçma oluyor. Sadece göstermek istedim.

Aynen fakat bütünn sayıları varsayılan olarak pozitif aldığımızdan, +3 yerine direk 3 yazarız. Negatif olduğunda bu durum olmaz. -3 yazılması gerekir.

Hocam antrenmanlar ile matematikden çalışıyorum bazen hoca anlatamadığı teknikler ile soruyu çözüyor çok saçma değil mi? Eğer bana öğretmezse ben yapamam ama soruda o başka teknik ile yapıyor. Mesela içler dışlar çarpımı ile sonucu buluyor ama bana öğretmedi.

Hocam antrenmanlar ile matematikden çalışıyorum bazen hoca anlatamadığı teknikler ile soruyu çözüyor çok saçma değil mi? Eğer bana öğretmezse ben yapamam ama soruda o başka teknik ile yapıyor. Mesela içler dışlar çarpımı ile sonucu buluyor ama bana öğretmedi.
Bunlar çok temel şeyler. O yüzden öğretmenler genelde öğrencinin bunları bildiğini farzederek anlatır. Pek çoğu ortaokulda anlatıldı. Hatta üstüne katarak 9. sınıfta da anlatıldılar.

Bunlar çok temel şeyler. O yüzden öğretmenler genelde öğrencinin bunları bildiğini farzederek anlatır. Pek çoğu ortaokulda anlatıldı. Hatta üstüne katarak 9. sınıfta da anlatıldılar.

Hocam maalesef bende hiç temeli olmayan bir öğrenciyken Kitap'a başladım. Şimdi bilgili olduğumu düşünüyorum. Sadece her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı