Sosyal Medya Hayatı Nasıl Etkiliyor?

Genel sosyal medya olarak bakarsak sadece YouTube ve Instagram bakıyorum. Oyun haberleri vb. için YouTube, canım sıkıldığında can sıkıntımı gidericek tatlı kediler, oyun haberleri vb. için kullanıyorum kim ne atmış diye veya kendimi tatmin etmek için saçma sapan şeyler paylaşmıyor. Mesela Instagram'da fotoğrafım yok ve hesabım gizli takip kabul etmiyorum çünkü saçma.

Ama öyle bağımlılıktan falan değil, başka bir hobim yok.
Boşta kaldımı oluyor mesela ben 1-2 saat bisiklet sürüyorum zaman geçiyor ve hiç aklıma gelmiyor.

Bence Technopat.net'te beğeni kısmı kesinlikle kaldırılmalı. Bazı gençlerde bağımlılık yaratabilir. Burayı da çoğunlukla bu bahsedilen nesil kullanıyor.
Beğenme teşekkür etmek yerine geçiyor kullanışlı bir şey kalkmasına gerek yok bence.

Ben buraya gelenin kendini tatmin etmek için mesaj yazan biri olduğunu düşünmüyorum ama mesaj sayısına göre yeni üyeler mesaj sayısı yüksek birisi mesajını dikkate alabiliyor mesela kalkıcaksa ikiside kalkarsa fena olmazdı aslında.

Koşmak, spor ve egsersiz yapmak, kütüphaneye gidip kitap okumak, parklarda/ormanlarda yürüyüş yapmak, evcil hayvanlarla vakit geçirmek, gönüllü işler yapmak, gün batımını/doğumunu izlemek, ilgi alanlarında araştırmalar yapmak, tarihi öğrenmek, farklı kültürleri tanımak gibi daha sayamayacağım yüzlerce, para vermeden yapabileceğiniz hobi var.
Herkes bunlardan hoşlanıcak diye bir şey yok ben bisiklet sürmeyi ve evcil hayvanla zaman geçirmeyi severim başkası koşar, kitap okur, oyun oynar gidipte bağımlı damgası vurmaya gerek yok.

Herkes bunlardan hoşlanıcak diye bir şey yok ben bisiklet sürmeyi ve evcil hayvanla zaman geçirmeyi severim başkası koşar, kitap okur, oyun oynar gidip de bağımlı damgası vurmaya gerek yok.
Hayır ben sevmek zorunda demedim, kimseye zorla bir şey yaptıramazsınız zaten. Sadece farklı hobiler edinmesini önerdim ve biraz örnek verdim. İstediğini yapabilir karışamam.
Benim bağımlı olduğunu düşünmemin sebebi tek hobisinin bilgisayar olması ve tüm vaktini onunla geçirmesi. Damga da vurmadım bu benim düşüncem.
Bu benim yorumum başkası gayet normal karşılayabilir ona da bir şey diyemem.
Kalbini kırdıysam özür dilerim kötülemek istemedim.

Sosyal insanlar olmak çoktan öldü.

Artık insanlar komşuya gitmek yerine internetten dizi ve film izliyorlar.

Dışarı çıkmak yerine tüm gün evde internette takılıyorlar.

Yüz yüze görüşmek yerine saatlerce telefon dan mesajlasıyorlar.

Bu her sene daha da artacak. Çünkü artık kolun daki saatten bile internete girebiliyorsun 🤠

Cocuklar bile sokağa çıkmıyor. Çıkan da Enes Batur gibi tipleri görünce kucaklayıp, fotoğraf çektiriyor.

WhatsApp'i saymazsak sadece Instagram kullanıyorum. Bu uygulamada da haftalık ortalama online surem 10 ile 20 dakika arasi. Koca 1 haftada bu uygulamaya 20 dakika anca ayiriyorum, yetiyor.

Zamani degerli yapan geri getirilemeyecek olmasidir. Önem sıralamanizi doğru yapin. Tek hobiniz bilgisayar ise de bilgisayardaki tek amacınız bir oyunda gelişmek olmasın. Dil öğrenin, online kitap okuyun, ilgilendiginiz alanla ilgili bol bol araştırma yapın, okuyun. Yeri geldiğinde oyun da oynayın. Ergenlik döneminde karakteriniz oturmaya baslar, iyi değerlendirin. Boş rüyalar peşine kapılmayın.

Instagram'daki her gülücük, gerçek gülücük değildir, bunu da kazıyın aklınıza.

Ben sosyal medya bağımlılığımı Technopat Sosyal gibi mecralar aracılığı ile sağladığım için bana dönüşü zarardan ziyade yarar ile gerçekleşiyor :) Fazla bilgiden zarar gelmez netice itibariyle.

Günümüz anlamında sosyal medya kullanımı ise; insanların sahte kişiliklerini pazarladığı bir mecradan öteye gidemiyor. Bir insanın İnstagram hesabına girdiğimde "Sanat" veya "Kültür" adına bir paylaşım göremediğimde ön yargılı düşünüyorum haliyle.

Recep abi ve özellikle Ali abi instagram hesabında gezip gördükleri yerdeki eserleri, okudukları yapıtları, sanat eseri veya ilgili şehirdeki kültürü yansıtan fotoğraflar paylaşıyor bol bol.
Kimisi ise vücudunu veya olmayan parasını sergilemeyi tercih ediyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı