Sosyal medya yargıçları

Dart_Maul

Hectopat
Merhaba, aklıma bir soru takıldı ve direkt buraya yazmak istedim. Günümüzde sosyal medyanın ilerlemesi ve neredeyse her bireyin sosyal medya hesabına sahip olduğu aşikar, bu sosyal medyada her birey aklına geleni direkt yazıyor, araştırmıyor, sorgulamıyor direkt eline geldiği şekilde yazıyor. Sosyal medyada bu sebepten ötürü ortaya çıkan bir YouTuber'ın takıştırmasıyla "sosyal medya yargıçları" var. Bu kitle her türlü adaleti sağlıyorlar videodan esinlendiğim bir olayda aslında Musa Şekerci olayı düşündüğümüz gibi değilmiş gibime geldi benim videoda izlediğim zaman adam haklı tecavüz gibi bir olay yok ama belli bir kesim sosyal medyada yargıç rolü üstleniyor. Son bir örnek vermek istiyorum :D içimde kalmasın Kadir Şekerci olayı mesela Kadir Şekerci(olayların arka yüzünü bilmesem de) sonuçta öyle ya da böyle katil bir kadını korumuş olabilir ama bir insan öldürdü sosyal medyada onun serbest kalması istenildi, yargıçların kararına karşı çıkarak sizce konunun geneli hakkında ne düşünürsünüz ve de son örneğime yorum yaparsanız çok sevinirim bu tarz insanlara bakış açınızı merak ediyorum.

Merhaba, aklıma bir soru takıldı ve direkt buraya yazmak istedim. Günümüzde sosyal medyanın ilerlemesi ve neredeyse her bireyin sosyal medya hesabına sahip olduğu aşikar, bu sosyal medyada her birey aklına geleni direk yazıyor, araştırmıyor, sorgulamıyor direk eline geldiği şekilde yazıyor. Sosyal medyada bu sebepten ötürü ortaya çıkan bir YouTuber'ın takıştırmasıyla "sosyal medya yargıçları" var. Bu kitle her türlü adaleti sağlıyorlar videodan esinlediğim bir olayda aslında musa şekerci olayı düşündüğümüz gibi değilmiş gibime geldi benim videoda izlediğim zaman adam haklı tecavüz gibi bir olay yok ama belli bir kesim sosyal medyada yargıç rolü üstleniyor. Son bir örnek vermek istiyorum :D içimde kalmasın kadir şekerci olayı mesela kadir şekerci(olayların arka yüzünü bilmesem de) sonuçta öyle ya da böyle katil bir kadını korumuş olabilir ama bir insan öldürdü sosyal medyada onun serbest kalması istenildi, yargıçların kararına karşı çıkarak sizce konunun geneli hakkında ne düşünürsünüz ve de son örneğime yorum yaparsanız çok sevinirim bu tarz insanlara bakış açınızı merak ediyorum.

Kadir şeker'in o adamı bilerek öldürdüğünü sanmıyorum. Tamamen iyi niyetle engel olmaya çalışırken yaşanan arbede sırasında olay gerçekleşmiştir.

İstemeyerek öldürdüyse olay yerinden neden kaçtı? Eve gidip üzerindeki kanı temizleye neden çalıştı?

Şüpheli gözükmesin diye. Sen de öyle yapmaz mıydın yoksa oturup bekler miydin? :)
Kadir şeker'in o adamı bilerek öldürdüğünü sanmıyorum. Tamamen iyi niyetle engel olmaya çalışırken yaşanan arbede sırasında olay gerçekleşmiştir.

Bu arada bilerek mi bilmeyerek mi bilemem ama bunun bir cezası var. Kimse kusura bakmasın.

Sen de öyle yapmaz mıydın yoksa oturup bekler miydin? :)
Ben olsam hiç umursamaz, yoluma ve hayatıma bakardım. Tanımadığım birinin hayatı için kendi hayatımı riske neden atayım? Geçmişte bunu 1 defa yaptım, 2015'in sonlarında yanımda kız arkadaşımla Alsancak'tayken benzer olaya müdahil oldum. Karakolda o yediği dayak yüzünden suratı dağılmış kız beni satıp sevgilisini savundu, mekanın kamera kaydı ve şahit olarak kız arkadaşım olmasa gereksiz yere uğraşacaktım. Bir daha da asla 2 kişinin arasındaki şeye karışmadım, isterse önümde bıçaklasın diğerini umurumda değil.

Ben o gün bana saldıran mahlukatı birkaç saniyede paket ettim, diş geçiremeyeceğini anlayınca olay yerine polis gelene kadar başkalarının arkasından boş boş bağırıp durdu. Kadir Şeker'in durumunda karşıdaki adam işi ileri götürdü, o muhtemelen iyi niyetli girişim bir çıkmaza girdi.

Kısacası o durumun içine müdahil olmanın riskini bilerek ya da bilmeyerek aldı, kadının da ne olduğunu gördük. O anda o çıkmazdan çıkış yolu olarak bıçağını gördü, sonucunda hayatı bitti işte. Sözün özü; olay ne olursa olsun sizi ilgilendirmez, iyi niyetli de olsa bir işe girişip canınızdan ya da geleceğinizden olabilirsiniz.

Bıçağı neden taşıdığı konusuna pek giresim yok, belki yakın geçmişinde bir sokak kenarında gasp olayı yaşamış ve sonrası için kendisini korumayacak polislere güvenmek yerine bıçağa güvenmiş de olabilir. Belki de kendisi o psikopatlardan biriydi ve bıçağı da o yüzden taşıyordu. Bilemeyiz.

Kadir Şeker'in o adamı bilerek öldürdüğünü sanmıyorum. Tamamen iyi niyetle engel olmaya çalışırken yaşanan arbede sırasında olay gerçekleşmiştir.
Yanında 23cm bıçak taşıması bile şuan ki aldığı cezadan daha fazla ceza alması için yeterli diye biliyorum yasal olarak, Kadir katildir.

Ben olsam hiç umursamaz, yoluma ve hayatıma bakardım. Tanımadığım birinin hayatı için kendi hayatımı riske neden atayım? Geçmişte bunu 1 defa yaptım, 2015'in sonlarında yanımda kız arkadaşımla Alsancak'tayken benzer olaya müdahil oldum. Karakolda o yediği dayak yüzünden suratı dağılmış kız beni satıp sevgilisini savundu, mekanın kamera kaydı ve şahit olarak kız arkadaşım olmasa gereksiz yere uğraşacaktım. Bir daha da asla 2 kişinin arasındaki şeye karışmadım, isterse önümde bıçaklasın diğerini umurumda değil.

Ben o gün bana saldıran mahlukatı birkaç saniyede paket ettim, diş geçiremeyeceğini anlayınca olay yerine polis gelene kadar başkalarının arkasından boş boş bağırıp durdu. Kadir şeker'in durumunda karşıdaki adam işi ileri götürdü, o muhtemelen iyi niyetli girişim bir çıkmaza girdi.

Kısacası o durumun içine müdahil olmanın riskini bilerek ya da bilmeyerek aldı, kadının da ne olduğunu gördük. O anda o çıkmazdan çıkış yolu olarak bıçağını gördü, sonucunda hayatı bitti işte. Sözün özü; olay ne olursa olsun sizi ilgilendirmez, iyi niyetli de olsa bir işe girişip canınızdan ya da geleceğinizden olabilirsiniz.

Bıçağı neden taşıdığı konusuna pek giresim yok, belki yakın geçmişinde bir sokak kenarında gasp olayı yaşamış ve sonrası için kendisini korumayacak polislere güvenmek yerine bıçağa güvenmiş de olabilir. Belki de kendisi o psikopatlardan biriydi ve bıçağı da o yüzden taşıyordu. Bilemeyiz.

Reis bende diyorum Kadir Şeker katildir diye yani uğraşmaması lazımdı. Alıntıladığın mesajda öldürdüğü an kaçmasının doğru olduğunu söylemiştim.

Yanında 23cm bıçak taşıması bile şuan ki aldığı cezadan daha fazla ceza alması için yeterli diye biliyorum yasal olarak.
Para cezası ve el koyma durumu oluyor. Bıçak taşıyor diye yıllarca hapis verildiği yok. Kabahatler kanunundan ceza veriliyor.

Katildir değildir kararını vermek için o son andaki durumu görmek gerekiyor bence. Kendisini farkında olmadan bir ölüm kalım kavgasının içine sokmuş olması ihtimali de az değil. Korumak istediği kadının ne olduğu çıktı ortaya, adamın da örnek bir vatandaş olmadığı kesin.

Para cezası ve el koyma durumu oluyor. Bıçak taşıyor diye yıllarca hapis verildiği yok. Kabahatler kanunundan ceza veriliyor.
Yanında kılıç taşıyor, ceza alsın bir zahmet.
Katildir değildir kararını vermek için o son andaki durumu görmek gerekiyor bence. Kendisini farkında olmadan bir ölüm kalım kavgasının içine sokmuş olması ihtimali de az değil.
Kadın darp edilmemiş, adam bir maddenin etkisinde değil; ortada şiddetli bir kavga yokken, eşler aralarında tartışıyorken "halk kahramanı" olarak geçinmek için yaptığı ucuz bir hareket bir insanın hayatına mal oldu.

Geri
Yukarı