Sosyal medyada edilen küfür için dava açılır mı?

DNA

Picopat
Katılım
1 Mayıs 2022
Mesajlar
555
Çözümler
4
KS
KS
T

THRALL123

Centipat
Katılım
9 Haziran 2021
Mesajlar
92
Edeceğiniz hakaret kişiyi belirtmesi lazım. Sadece isim yetmiyor çünkü o isim ile çok insan var. İsim soy isim belirtmesi gerekiyor.

Ama bilmiyorum ya çocuğun yaşı küçük küçücük çocuğa davada açılmaz ama gelen geçene küfür ediyor
Hayır size edilen küfür hedefi sizin isminiz ve soy isminiz olmalı. Sizin bilmeniz bir şeyi ifade etmiyor.
ama özelden senin ben bilmem ne diye girmişti
 

JDmitry

Kilopat
Katılım
31 Ekim 2015
Mesajlar
114
Şimdi ben direkt "senin" ile başlayan bir küfür ile ağzıma geleni saysam, siz sırf adınız yok diye bana dava açamayacak mısınız? O zaman forumdaki kimse kimseye dava açamaz herhalde.

Bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Direkt bizzat şahsa hitap edecek şekilde konuşuyorsa ve kıvıramayacağı bir şeyler söylediyse açılır bence.
Hocam bu tür davalara çok katılmışlığım oldu ya, inan nasıl işliyor iyi biliyorum. Dava açamazsınız diye bir şey yok git aç. Şimdi "Senin" diye başla, sorun yok. Hatta ilk ismimi ver, uygun koşullar altında yine sorun yok. Uygun koşullar dediğim gittin başka yerde küfrünü ettin isim söyledin, o isimle tonla adam var. Ad soyad verilerek edilen küfür mesela birisi YouTube'a video atıyor ad soyad vererek küfür ediyor küfür edilen kişi dava ediyor, sanık gidip ben ona değil aynı ad soyada biri var ona ettim diyebilir bu sefer de o kimse onu çağırtırlar sanığın aynı ad soyadda, ondan şikayetçi olmayıp koruyacağı bir arkadaşı olması ihtimali zor ama mümkün. Sadece isim verdi diyelim bu sefer iş daha kolay. Atıyorum bir oyunda Mehmet diye biri var ve gidip başka platformda YouTube'a gidip küfür ettim diyelim, kişi gidip dava etsin bende gider başka Mehmet bulurum ben ona değil buna ettim derim. Ne çıkar? Sonunda sizde aslında aynı şeyi söylüyorsunuz önemli olan kıvıramayacağı bir şey olması. Artı olarak şahsa hitap. Ben bir oyunda "ally005" diye birine gidip chatinden küfür ettim o işten bir şey çıkmaz. ally005 kim ya? Şahıs nerede? Benim işte hesabım bu desin ne fark eder? Kişi belli değil kişi. Özgünlük hakları nerede? Özgünlük yok ki. Kişi ally005 nickiyle mi topluma mal olmuş? O zaman gitsin devlet dairelerinde de ben ally005'im yazsın adına soyadına. Hadi mahkemede aha bu hesap benim oyunda adım ally005'im ben deyiver. Giderim arkadaşıma Twitter'da ally005 diye kullanıcı açtırırım ben ona küfür ettim derim. Diyeceksin ki sen video atmışsın o tarihten sonra arkadaşına o isimle hesap açtırmışsın mahkeme anlamaz mı? Bende derim eskidenarkadaşlar arasında bu nicki kullanırdı. Arkadaşımda onaylar. Eeee noldu şimdi? Bırakın bu işleri. Hakaret suçunda birey esastır birey. Böyle işlerde avukat gibi düşünmeyi öğrenmesi lazım herkesin.
Edeceğiniz hakaret kişiyi belirtmesi lazım. Sadece isim yetmiyor çünkü o isim ile çok insan var. İsim soyisim belirtmesi gerekiyor.
Yukarıda dediğim gibi isim soy isim daha kolay tabi aynı isim soyisimle tanıdığı başka bir arkadaşı yoksa ve küfürde asıl küfür ettiği kişinin spesifik özellikleri geçmiyorsa.
Pardon özür dilerim.
Ama şimdi çocuğa dava açılamıyorsa ben bunun ailesine açsam oluyor mu?
Ailesi ne alaka? TCK'da çocuğu ahlaklı yetiştirememenin bir cezası var da ben mi bilmiyorum? Kardeşim bir şey yapamazsın boş ver sen. Nick'inle sen kimse değilsin.
 
KS
KS
T

THRALL123

Centipat
Katılım
9 Haziran 2021
Mesajlar
92
Hocam bu tür davalara çok katılmışlığım oldu ya, inan nasıl işliyor iyi biliyorum. Dava açamazsınız diye bir şey yok git aç. Şimdi "senin" diye başla, sorun yok. Hatta ilk ismimi ver, uygun koşullar altında yine sorun yok. Uygun koşullar dediğim gittin başka yerde küfrünü ettin isim söyledin, o isimle tonla adam var. Ad soyad verilerek edilen küfür mesela birisi YouTube'a video atıyor ad soyad vererek küfür ediyor küfür edilen kişi dava ediyor, sanık gidip ben ona değil aynı ad soyada biri var ona ettim diyebilir bu sefer de o kimse onu çağırtırlar sanığın aynı ad soyadda, ondan şikayetçi olmayıp koruyacağı bir arkadaşı olması ihtimali zor ama mümkün. Sadece isim verdi diyelim bu sefer iş daha kolay. Atıyorum bir oyunda Mehmet diye biri var ve gidip başka platformda YouTube'a gidip küfür ettim diyelim, kişi gidip dava etsin bende gider başka Mehmet bulurum ben ona değil buna ettim derim. Ne çıkar? Sonunda sizde aslında aynı şeyi söylüyorsunuz önemli olan kıvıramayacağı bir şey olması. Artı olarak şahsa hitap. Ben bir oyunda "ally005" diye birine gidip chatinden küfür ettim o işten bir şey çıkmaz. ALLY005 kim ya? Şahıs nerede? Benim işte hesabım bu desin ne fark eder? Kişi belli değil kişi. Özgünlük hakları nerede? Özgünlük yok ki. Kişi ALLY005 nickiyle mi topluma mal olmuş? O zaman gitsin devlet dairelerinde de ben ally005'im yazsın adına soyadına. Hadi mahkemede aha bu hesap benim oyunda adım ally005'im ben deyiver. Giderim arkadaşıma Twitter'da ALLY005 diye kullanıcı açtırırım ben ona küfür ettim derim. Diyeceksin ki sen video atmışsın o tarihten sonra arkadaşına o isimle hesap açtırmışsın mahkeme anlamaz mı? Bende derim eskidenarkadaşlar arasında bu nicki kullanırdı. Arkadaşımda onaylar. Eeee ne oldu şimdi? Bırakın bu işleri. Hakaret suçunda birey esastır birey. Böyle işlerde avukat gibi düşünmeyi öğrenmesi lazım herkesin.

Yukarıda dediğim gibi isim soy isim daha kolay tabii aynı isim soyisimle tanıdığı başka bir arkadaşı yoksa ve küfürde asıl küfür ettiği kişinin spesifik özellikleri geçmiyorsa.

Ailesi ne alaka? Tck'da çocuğu ahlaklı yetiştirememenin bir cezası var da ben mi bilmiyorum? Kardeşim bir şey yapamazsın boş ver sen. Nick'inle sen kimse değilsin.

Şimdi özelden yazıyor bana ismide var ve senin ile başlıyor yani ben bunu dava edip kazanabilir miyim?
 
Yukarı