Sosyal medyada edilen küfür için dava açılır mı?

Shinya Kogami

Hectopat
Katılım
4 Ocak 2020
Mesajlar
1.567
Çözümler
10
Dava açmayın da gidin savcılığa suç duyusu yapın. Alsınlar bunu ifadeye biraz korksun sonra şikayetinizi çekersiniz. O korkuyla uzun süre küfür edemez.
 

JDmitry

Kilopat
Katılım
31 Ekim 2015
Mesajlar
114
Şimdi özelden yazıyor bana ismide var ve senin ile başlıyor yani ben bunu dava edip kazanabilir miyim?
Alıntıladığın mesajımda cevap veriyorum zaten, yarım saattir detay veriyorum yine soruyorsun. Bir şey söylemeyeceğim artık git aç davanı ne yaparsan yap saat gecenin dört buçuğu aynı şeyleri anlatıp duruyorum. Sonucu da yazarsın buraya görsün millet ne olacağını.
 

DNA

Picopat
Katılım
1 Mayıs 2022
Mesajlar
555
Çözümler
4
Hocam bu tür davalara çok katılmışlığım oldu ya, inan nasıl işliyor iyi biliyorum. Dava açamazsınız diye bir şey yok git aç. Şimdi "Senin" diye başla, sorun yok. Hatta ilk ismimi ver, uygun koşullar altında yine sorun yok. Uygun koşullar dediğim gittin başka yerde küfrünü ettin isim söyledin, o isimle tonla adam var. Ad soyad verilerek edilen küfür mesela birisi YouTube'a video atıyor ad soyad vererek küfür ediyor küfür edilen kişi dava ediyor, sanık gidip ben ona değil aynı ad soyada biri var ona ettim diyebilir bu sefer de o kimse onu çağırtırlar sanığın aynı ad soyadda, ondan şikayetçi olmayıp koruyacağı bir arkadaşı olması ihtimali zor ama mümkün. Sadece isim verdi diyelim bu sefer iş daha kolay. Atıyorum bir oyunda Mehmet diye biri var ve gidip başka platformda YouTube'a gidip küfür ettim diyelim, kişi gidip dava etsin bende gider başka Mehmet bulurum ben ona değil buna ettim derim. Ne çıkar? Sonunda sizde aslında aynı şeyi söylüyorsunuz önemli olan kıvıramayacağı bir şey olması. Artı olarak şahsa hitap. Ben bir oyunda "ally005" diye birine gidip chatinden küfür ettim o işten bir şey çıkmaz. ALLY005 kim ya? Şahıs nerede? Benim işte hesabım bu desin ne fark eder? Kişi belli değil kişi. Özgünlük hakları nerede? Özgünlük yok ki. Kişi ALLY005 nickiyle mi topluma mal olmuş? O zaman gitsin devlet dairelerinde de ben ally005'im yazsın adına soyadına. Hadi mahkemede aha bu hesap benim oyunda adım ally005'im ben deyiver. Giderim arkadaşıma Twitter'da ALLY005 diye kullanıcı açtırırım ben ona küfür ettim derim. Diyeceksin ki sen video atmışsın o tarihten sonra arkadaşına o isimle hesap açtırmışsın mahkeme anlamaz mı? Bende derim eskidenarkadaşlar arasında bu nicki kullanırdı. Arkadaşımda onaylar. Eeee ne oldu şimdi? Bırakın bu işleri. Hakaret suçunda birey esastır birey. Böyle işlerde avukat gibi düşünmeyi öğrenmesi lazım herkesin.

Yukarıda dediğim gibi isim soy isim daha kolay tabii aynı isim soyisimle tanıdığı başka bir arkadaşı yoksa ve küfürde asıl küfür ettiği kişinin spesifik özellikleri geçmiyorsa.

Ailesi ne alaka? TCK'da çocuğu ahlaklı yetiştirememenin bir cezası var da ben mi bilmiyorum? Kardeşim bir şey yapamazsın boş ver sen. Nick'inle sen kimse değilsin.

Lisede temel hukuk eğitimi şart bence. Haklarımızı bilmiyoruz ki. Açıklama için teşekkürler.
 

Onuradr

Picopat
Katılım
20 Şubat 2022
Mesajlar
806
Çözümler
2
Tanıdığım birisi davacı oldu. Davalı olduğu kişinin birçok yerde sözlü küfürlerini de eklettirdim. Hani sadece ona değil genele bu tür davranışlar yaptığını tescillersek, davaya bakanlar kesin sonuç vereceğini düşündük. Küfür eden kişi yabancı bir vatandaş olup türk milletine sayısız küfürler ediyor. Gören hakimden deport bile etmesini isteyeceğiz. Sözde ülkemize okumaya gelmiş, küfür edenlere uymayın gidin davacı olun.
 

hawtsauce

Hectopat
Katılım
31 Mart 2020
Mesajlar
3.859
Makaleler
1
Çözümler
26
Yer
Ataşehir
Soru sormuştum. Senin bilmem şeyini bir şey yaparım deyip bana yazarsan banlarım seni dedi fakat ona küfürlü bir şey de yazmamıştım.

Ben buna hakaret davası açabilir miyim?

Boş ver. Geçenlerde biri beni gizli numaradan trolledi, mahkemeye verdim diğer gün çocuk olduğunu öğrendim. Yani eminim ki oradaki kişide çocuktur.
 

alafranga

Centipat
Katılım
9 Aralık 2020
Mesajlar
531
Çözümler
1
Cimer’e yazabilirsin.
Arkadasima bir e-ticaret sitesinde (sarili olan) bir kisi ozel mesaj ile kufur etmisti. Ekran goruntuleri ile beraber Cimer’e yolladi. Ardindan karakola cagrildi. Orada da sikayetci oldu. Polisler kufur eden kisiyi bulup evinden aldi. İfadesini aldiktan sonra dava sureci basladi. Dava resmen acilmadan once uzlastirmaci devreye giriyor boyle durumlarda. İki tarafi belli bir tazminat karsiligi anlastiriyor ve olay davaya gitmeden cozuluyor. Arkadasimla, kufur eden kisiyi 2000 liraya anlastirmisti uzlastirnaci. O zamana gore de iyi paraydi.
Cimer’de bir sansini dene. Herhangi bir ucret odemiyorsun. Ayrica calistigina da bizzat sahit oldum.
 

Yeni konular

Yukarı